ابزار وبمستر

ابزار وبمستر

عینک ، سلامتی چشم ، لنز ، راه های پیشگیری ، تشخیص ، کنترل و درمان بیماریهای چشمی

مصرف لوازم آرایش به ویژه لوازم آرایش چشم و ابرو، از قدیم الایام در کشور ما رایج بوده و به ویژه طی سال های اخیر بین جوانان و نوجوانان رواج زیادی پیدا کرده است. این درست برخلاف چیزی است که در کشورهای غربی مشاهده می شود.

 


باید توجه داشته باشید که هریک از این مواد آرایشی، از ده ها ماده شیمیایی مختلف ساخته شده اند. این مواد شیمیایی به تنهایی یا در ترکیب با یکدیگر ممکن است باعث آسیب به لایه های محافظ پوست و ایجاد حساسیت های پوستی خفیف تا شدید به ویژه در نواحی اطراف چشم شوند. مصرف انواع سایه های رنگی، به ویژه انواع ضدآب آنها، می تواند علاوه بر قرمزی، تورم و خارش، فرد را دچار خشکی و پوسته ریزی و تغییر رنگ بارز در ناحیه اطراف چشم کند. البته آسیب به لایه های محافظ پوست می تواند زمینه ساز ایجاد عفونت های میکروبی و قارچی نیز باشد. این واکنش به ویژه در فصول گرم تشدید می شود.

 

متاسفانه استفاده لنزهای رنگی و مژه های مصنوعی به ویژه با روش کاشت مصنوعی نیز زمینه را برای بروز انواع واکنش های پوستی و حتی ریزش مژه های فرد و عفونت داخل و اطراف چشم فراهم می کند و اگر همزمان از خط چشم و ریمل هم استفاده شود، این واکنش ها تشدید خواهند شد. برخی از سایه ها به دلیل وجود مواد رنگی یا معطر در آنها، بعد از قرار گرفتن فرد در معرض اشعه آفتاب، لک های پوستی ایجاد می کنند. این لک ها و چروک زودرس و خشکی ایجادشده در ناحیه اطراف چشم، می تواند نمای ناخوشایندی به وجود آورد.

 

         


متاسفانه کنترل سریع این واکنش ها مقدور نیست و ممکن است در صورت مصرف دوباره این لوازم آرایش چه از همان برند و چه از برندهای دیگر، واکنش ها با شدت بیشتر تکرار شوند که در این موارد درمان دوباره ضروری خواهد بود. انواع تقلبی و غیراستاندارد این سایه ها که به وفور در بیشتر فروشگاه ها یافت می شود، از عوامل شایع واکنش های اطراف چشمی است که ما هر روز در مراکز درمانی با آنها مواجه می شویم.[1]

 

   

 

در واقع آرایش بیش از حد دختران جوان به دلیل کمبود اعتماد به نفس در آنها و هم چنین برگرفته از فرهنگ های واردتی است و به اعتقاد متخصصان این روزها جوانان و نوجوانان به این نتیجه رسیده‌اند که ابراز زیبایی‌های شخصی یكی از مهمترین شیوه‌های جلب توجه است، [2]

این روزها آرایش کردن بیش از گذشته میان زنان و دختران جوان رایج شده است. اگر در کشورهای غربی پیرزن های ۷۰ سال به بالا، خود را با انواع ترفندها می خواهند زیبا و جوان نشان دهند، در کشور ما بسیاری از دختران نوجوان ۱۴ سال به بالا، هر روز وقت زیادی از خود را روبروی آینه می گذرانند تا خوشگل شوند، غافل از این که پزشکان متخصص پوست نسبت به عوارض آرایش های غلط هشدار می دهند.

 

علل گرایش زنان به آرایش افراطی
کرم پودرها، لاک ناخن، رژ لب، ریمل چشم و سایه ها در رنگ های متنوع از جمله مواد آرایشی هستند که مورد استفاده قرار می گیرند.

 متاسفانه اغلب خانم ها بدون توجه به ویژگی های پوست خود از این مواد استفاده می کنند. مثلا کسی که پوست خشک دارد، به هیچ وجه نباید از کرم پودرهای خشک استفاده کند، در حالی که دارندگان پوست های چرب می توانند از این پودرها استفاده کنند.
بیشتر عوارض مواد آرایشی پوست، به مواد چرب مربوط می شود و در نهایت موجب بروز آکنه روی پوست خواهد شد.
مواد آرایشی چرب، منافذ پوست را می بندند و موجب بروز جوش های سرسیاه روی پوست می شوند.
دختران جوان از مصرف مواد آرایشی بپرهیزند. این مواد به پیر شدن زودرس پوست آنها کمک می کند.
، خانم ها پیش از استفاده از مواد آرایشی، آن را روی دست خود امتحان کنند و در صورت نداشتن حساسیت، از آن استفاده کنند. ضمن این که، مدت زمان استفاده از مواد آرایشی بین ۶ ماه تا یک سال است. بنابراین باید به تاریخ تولید و مصرف این مواد توجه شود و از خرید مواد آرایشی گرانقیمت خودداری کرد، چون ممکن است در مدت زمان کوتاه مورد استفاده قرار نگیرند.

  

 

چند توصیه:
- اگر بخواهید پوست خود را به انواع مواد آرایشی عادت دهید، باید هر روز ۲ ساعت جلوی آینه بایستید و دست کم ۵۰ لایه متفاوت را روی پوست خود قرار دهید. پس از انجام این کار منصرف شوید.
- از مواد آرایشی مختلف استفاده نکنید و سعی کنید برای استفاده از انواع کرم ها، با پزشک متخصص مشورت کنید.
- تحت تاثیر تبلیغات مواد آرایشی قرار نگیرید. بسیاری از این تبلیغات دروغین هستند و ممکن است روی پوست شما تاثیر مخرب بگذارند.
- لوازم آرایش خود را تمیز نگه دارید و پس از هر بار مصرف، برس آن ها را بشویید.
- از لوازم آرایشی دیگران به هیچ وجه استفاده نکنید.
- از دستفروش ها که مواد آرایشی و عطرهای تقلبی و تاریخ گذشته می فروشند، خرید نکنید.
- توجه داشته باشید قسمت بیشتر شیشه عطرهایی که در کشور تولید و پُر می شوند، الکل است. بنابراین از پاشیدن آن روی پوست خود خودداری کنید.
- دختران جوان از مصرف مواد آرایشی بپرهیزند. این مواد به پیر شدن زودرس پوست آنها کمک می کند.[3]

 

Good eye hygiene is essential to help keep your eyes healthy and free from infections.

 • Always use a clean face towel or flannel
 • If you wear make-up, make sure you keep your tools (brushes, etc.) clean
 • Don't share your towel or bed linen with anyone who has an eye infection

    

If you wear contact lenses:

 • Always wash and dry your hands before handling lenses
 • Clean and disinfect your lenses regularly according to professional instructions
 • Use fresh solution every time you clean or store your lenses - throw it away once it's used
 • Keep your lens case clean and dry and never use tap water to rinse it
 • Replace your lenses regularly and have regular eye check-ups [4]

Infection Control

There are many infections that relate to the eye, the most common being conjunctivitis. They are all very contagious and strict hygiene is needed to prevent the spread of infection.

If you are a wearer of contact lenses, it is very important to wash and rinse hands thoroughly before handling the lenses. Eyes should be free of make-up when inserting the lens to avoid particles of mascara etc from being trapped underneath the lens and causing irritation or even infection.

 little girl face paint tiger   

How toxic is Halloween face paint on your child’s face?

Always use cleaning solutions as directed and do not allow them to expire. These solutions are vital for removing the build-up of protein from the lens.

Eye-make-up should be removed daily to allow the skin to breathe. Use a gentle removal solution and dab the eye, do not rub it. Never share make-up or the brushes/sponges with others as this significantly increases the risk of cross infection.

Regular eye examinations (every two years) are important for keeping prescription lenses correct and for early diagnosis of any developing eye disorders.[5]

To help you keep your eyes healthy and beautiful, we’ve assembled some useful Dos and Don’ts for wearing makeup with contact lenses. Read more.

Do:

 • Put your lenses in before you put your makeup on
 • Wash your hands thoroughly before you apply your lenses
 • Apply eye shadow and liner gently, so you don't jostle or damage your lenses
 • Use oil-free and fragrance-free eye makeup
 • Use water-resistant mascara and eyeliner to prevent flaking and smudging
 • Replace your mascara every month
 • Replace your eyeliner every three months
 • Replace your eye shadows every six months
 • Remove your lenses before you remove your eye make-up
 • Remove your eye makeup every day with a hypoallergenic, oil-free remover
 • Call your optician if you have any redness, pain, swelling or irritation 

Don't:

 • Wear makeup (or put in your lenses) if your eyes are swollen, red or infected
 • Use saliva to apply eye shadow, liquid eyeliner or to try to get one more use out of old mascara
 • Apply eyeliner to your inner eye lid (inside the lashes)
 • Apply mascara at the base of your lashes - start from the midpoint and extend to the tips
 • Use mascara with 'lash-building fibres' as they can damage your lenses [6]

 eResearch by Navid Ajamin -- spring 2012

       

Image: www.eyecareopinion.com ewg.org berkeleyside.com

Reference: 1.PersianPersia.com 2.Tebyan.net 3.JameJamOnline.ir 4.GoldenEyecare.co.uk 

5.HygieneExpert.co.uk 6. acuvue.co.uk

Related To: Contact Lenses – A Beginner's Guide

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

۱-اشك پايه (basal tears): درچشمان پستانداران سالم قرنيه پيوسته (24 ساعته) توسط اشك هاي پايه خيس و تغذيه ميگردد. اين اشك باعث لغزنده شدن چشم ها و شستشوي چشمها از ذرات خارجي ميگردد. مايع اشك حاوي آب+موسين+چربي ها+ليزوزيم+لاكتوفرين+ليپوكالين+ايمنوگلوبولين ها+گلوكز+سديم كلرايد+كلرايد پتاسيم+آنتي اكسيدان ها+برخي ويتامينها ميباشد.

2-اشك رفلكس (reflex tears): هر چزي كه باعث تحريك و يا خشك شدن چشم شود، ميتواند توليد اين نوع اشك را افزايش دهد.اين نوع اشك بطورغيرارادي و در پاسخ به مواد محرك چشم نظير ذرات خارجي،گردوغبار،آلرژن ها،پاتوژن ها و مواد محرك ديگري همچون بخارات پياز،گاز اشك آور و افشانه فلفل ترشح ميگردد.اين اشك ها سعي ميكنند تا مواد محرك و آزاردهنده را از چشم ها پاك كنند.باد شديد و نور شديد خورشيد نيز ميتواند باعث توليد اشك رفلكس گردند.اين اشك بيشتر آبكي بوده و از ليزوزويم و ايمنوگلوبولين بيشتري برخورداراست.

3-اشك احساسي و يا گريه (emotional tears/crying): اين اشك هنگام احساساتي شدن انسان ها (استرس هيجاني ) و يا احساس درد فيزيكي ترشح ميگردد. آغازگرهاي هيجاني اين نوع اشك معمولا خشم، اندوه، شادي، ترس، شوخ طبعي و ناكامي ميباشند. تركيبات شيميايي اين نوع اشك با تركيبات دو اشك قبلي متفاوت است. اشك احساسي حاوي هورمونها و پروتئين هاي بيشتري ميباشد. اين اشك حاوي هورمونهاي پرولاكتين، هورمون رشد، آدرنوكورتيكوتروپين، آندروفين و فلز منگنز ميباشد.

نكات جالب درباره اشك و گريه :

1-به غير از انسانها برخي معتقدند فيل ها و گوريل ها نيز ميتوانند گريه كنند اما نه به پيچيدگي گريه انسانها. حيوانات ديگر اغلب هنگام درد كشيدن، وارد شدن اجسام خارجي در چشمها و يا خشك شدن چشمها دچار اشك ريزش ميشوند. حيوانات (به ويژه نوزادان آنها) بصورت آوايي و مانند نوزادان تازه متولد شده گريه ميكنند بدون توليد اشك.

2-غدد اشكي روزانه در حدود 2 قاشق پر چايخوري اشك توليد ميكنند.

3-هر پلك زدن (باز و بسته كردن چشم) در حدود 100-150 ميلي ثانيه بطول مي انجامد. انسانها بطور متوسط هر 2 تا 10 ثانيه يكبار و 10 بار در دقيقه پلك ميزنند.

4-شور بودن اشك عمدتا به علت وجود كلرايد سديم و پتاسيم در اشك ميباشد. ميزان نمك موجود در اشك با ميزان نمك پلاسماي خون برابراست.

5-از آنجايي كه جنين نيز در درون رحم قادر به گريه كردن است بنابراين گريه كردن نميتواند يك رفتارآموختني باشد. اما فرهنگ، سن، جنسيت، فرآيند اجتماعي شدن، شخصيت، روابط و بافت اجتماعي همگي ميتوانند در شكل بيان گريه تعيين كننده باشند.

6-PH اشك اندكي قليايي و خود اشك ترش و شور مزه ميباشد.

7-سرفه شديد، استفراغ، احتقان بيني، آلرژي بيني، التهاب يا عفونت بيني و يا چشم و اختلالات عصبي نيز ميتواند باعث اشك ريزش گردند.

8-گريه كردن در برخي فرهنگها عملي كودكانه و غير موقر محسوب شده و گريستن در انظارعمومي تقبيح ميگردد.

9-علت اشك ريزش هنگام خميازه كشيدن و يا خنديدن وارد شدن فشار به غدد و كيسه اشكي ميباشد. علت ديگر آن ميتواند اين مسئله باشد كه غدد اشكي تحت كنترل سيستم عصبي خود مختار ميباشند. اين سيستم عصبي تمام كاركردهاي غيرارادي را كنترل مي كند. هنگامي كه اين اعصاب تحريك ميشوند (هنگام خميازه) غدد اشكي نيز اندكي تحريك ميگردند.

10-بسياري از افراد به علت مبتلا بودن به خشكي چشم قادر به گريه كردن نميباشند. اما دراختلال ديگري كه در پي آسيب به مغزايجاد ميگردد فرد مبتلا ممكن است بطور مداوم براي ساعتها بدون علت گريه كند.

11-علت سوزش و اشك ريزش چشمها هنگام خرد كردن پياز به علت وجود آنزيمها و آمينو اسيد سولفوكسايد موجود در سلولهاي پياز ميباشد. آمينو اسيد سولفوكسايد توسط آنزيمهاي پياز به سولفينيك اسيد تبديل ميشود، كه بسيار ناپايدار بوده و فورا به گازي فرار تبديل ميگردد. هنگامي كه اين گاز با آب درون چشم (اشك) تركيب ميگردد توليد اسيد سولفوريك ملايمي را ميكند كه باعث سوزش و اشك ريزش ميشود. با افزايش توليد اشك بدن سعي ميكند تا اسيد سولفوريك را رقيق و از چشمها بشويد. براي جلوگيري از سوزش و اشك ريزش چشمها هنگام خرد كردن پياز به توصيه هاي زير عمل كنيد:

* دستان خود وپياز را قبل از خرد كردن با آب خيس كنيد تا گاز متصاعد شده با، آب روي دستها و پياز واكنش نشان دهد نه با اشك چشمها.

* تنها با دهان خود تنفس كنيد. عمل دم گازها را به درون ريه كشانده و عمل بازدم نيز باعث پراكنده شدن گاز ميشود.

* قبل از خرد كردن پياز آن را نيم ساعت درون يخچال قرار دهيد. چراكه كاهش دما فعاليت آنزيمهاي پياز و انتشار گاز را كاهش ميدهد.

Onion Goggles

 

علل گريه كردن:

1-نوزادان از گريه به عنوان ابزار بقا استفاده ميكنند. گريه كودكان يك وسيله ارتباطي با مادر بوده و از طريق آن طلب كمك ميكنند. علل اصلي گريه نوزادان گرسنگي، پوشك خيس، كثيف و يا نامناسب، نياز به تماس بدني و نوازش، درد ناشي از گاز معده و روده، سرما و گرماي شديد، كسالت و بي حوصلگي، استرس، محيط پر ازدحام، درد و جلب توجه ميباشد.

2-علل گريه در افراد بزرگسال عمدتا شامل غم و اندوه(49%)، شادي و خوشي(21%)، خشم(10%)، همدردي(7%)، اضطراب(5%) و ترس(4%) ميباشد.

3-انسان ها براي تحت تاثير قرار دادن و برانگيختن احساسات و ترحم ديگران نيز متوسل به گريه ميشوند.

 

فوايد گريه كردن:

1-هنگامي كه ما دچار استرس هيجاني مي شويم، مغز وبدن ما شروع به توليد تركيبات شيميايي و هورمونهاي خاصي ميكند. گريه كردن كمك ميكند تا اين تركيبات شيميايي زائد كه نيازي به آنها نيست از بدن حذف گردند.

2-اشكهاي احساسي در واقع مواد سمي اي كه در پي استرس هيجاني در خون تجمع مي يابند را از بدن دفع ميكند.

3-اشكهاي احساسي سطح منگنز بدن را كاهش ميدهند. اين مواد معدني بروي خلق و خو تاثير مستقيم ميگذارد. غلظت منگنز اشك احساسي 30 برابر بيشتر از منگنز موجود در سرم خون است.

4-اشك احساسي نسبت به اشك پايه و رفلكس حاوي 24 درصد پروتئين آلبومين بيشتري ميباشد.

5-گريه مانند ادرار و تعريق باعث حذف مواد سمي و محصولات زائد بدن ميشود.

6-گريه يك مكانيسم رايگان، طبيعي و قدرتمند براي كنار آمدن با درد، استرس و اندوه ميباشد.

7- هورمونهايي كه پس از استرس در بدن انباشته ميشوند به حد سطح سمي رسيده و باعث تضعيف سيستم ايمني بدن و ديگر فرآيندهاي بيولوژيكي ميشوند. اشك هاي احساسي به عنوان دريچه اطمينان براي قلب عمل ميكنند.

8-تركيباتي كه حين استرس در بدن تجمع مي يابد با اشك خارج ميگردند. همين امر باعث كاهش استرس ميگردد. اين مواد شامل آندورفين (lucine-enkephaline)، كه در كنترل درد موثر است، پرولاكتين كه در تنظيم توليد شير نقش دارد، و آدرنوكورتيكوتروپين (ACTH) كه يك نشانگر مهم استرس است، ميباشند. سركوب گريه و اشك باعث افزايش استرس ميگردد.

9-نه تنها گريه باعث ارتقاي سطح سلامتي فرد ميشود بلكه در افزايش حس تعلق در گروه نيز تاثير گذاربوده و موجب افزايش حضور و دخالت ديگران در تامين رفاه فرد ميشود. اشك ها يك روش موثر در ايجاد ارتباط بوده و در برانگيختن حس همدردي و دلسوزي سريعتر ازهر ابزار ديگري عمل ميكنند. گريه بطور موثري بازگو كننده آنست كه شما در مورد يك دلمشغولي خاص صادق و بي ريا بوده و در كنار آمدن با آن مشكل مضطرب ميباشيد.

10-گريه عملي طبيعي، سالم و شفا بخش است.

11-گريه در كاهش و جلوگيري از بيماريهاي مرتبط با استرس موثر ميباشد.

12-خنده و گريه دو ابزار كارآمد دركاهش استرس و رهايي ازاحساسات منفي ميباشند.

13-هنگامي كه گريه سركوب ميشود، هيجانات رها نمي شوند و خصايص شخصيتي مخرب همچون پرخاشگري بروز ميكنند.

     

14- به باور دانشمندان سركوب و امتناع از گريه كار معقولي نيست. اما برخي افراد كه پس از مورد انتقاد قرار گرفتن، مشاجره با دوستان، مواجهه با ناكاميهاي كوچك فورا شروع به گريستن ميكنند، بايد به روانشناس مراجعه كنند. چراكه معمولا علت اصلي اين نوع گريه ها اعتماد بنفس پايين و يا مشكلات رواني مزمن در فرد بوده و بايستي فرد تحت درمان قرار گيرد.

15-انسان ها پس از گريه كردن از لحاظ جسمي و رواني احساس بهتري ميكنند و در واقع سبك و خالي ميشوند. (به علت دفع مواد انباشته شده كه توضيح داده شد)

16-گريه يك ابزار برقراري ارتباط است يك زبان جهاني براي درخواست كمك و حمايت اجتماعي.

17-گريه كمك ميكند به آزاد سازي آندورفين ها به جريان خون. آندورفين ها تركيبات شيميايي اي هستند كه باعث بهبود خلق و خو و تسكين درد ميشوند.

تفاوت گريه در مردان و زنان:

1-زنان 4 تا 5 برابر بيشتر از مردان گريه ميكنند.5.4 بار در ماه.

2-دختران وپسران تا قبل از بلوغ به يك ميزان گريه ميكنند، چراكه ترشح هورمون پرولاكتين كه باعث تحريك توليد اشك ميشود به يك ميزان در هر دو جنس توليد ميشود.

3-پس از بلوغ ميزان ترشح پرولاكتين كه در توليد و تناوب گريه موثر است در زنان 60 درصد بيشتر از مردان ميشود.

4- غدد اشكي مردان از لحاظ ساختاري متفاوت و كوچكتر از غدد اشكي زنان ميباشد. شايد يكي از دلايل بيشتر گريه كردن زنان نيزهمين مسئله باشد. مردان و زنان نميتوانند يكديگر را بخاطر چگونه گريه كردنشان مورد سرزنش قرار دهند.

5-يكي ديگر از علل بيشتر گريه كردن زنان باورهاي فرهنگي ميباشند، كه اجتماع گريه كردن زنان را بيشتر مورد پذيرش قرار ميدهد.

6-مردان آرام، بدون صدا و با اندكي اشك گريه ميكنند. بطوري كه معمولا كاسه چشمان آنها از اشك پر ميشود، اما بندرت اشك به گونه ها سرازير ميگردد.

7-اما زنان معمولا پر سرو صدا و با اشك هاي فراوان گريه ميكنند.

8-مردان اغلب در نتيجه احساسات مثبت و زنان پس از درگيري و مشاجره با ديگران و يا در نتيجه احساس بي كفايتي گريه ميكنند.

همچنان علت و فرآيند اشك هاي احساسي مبهم و رازآلود باقي مانده است. كماكان پرسشهاي بدون پاسخ مانده ي بسياري وجود دارند نظير: چنانچه گريه كردن به منظور كاهش استرس طراحي گرديده پس فلسفه اشك شوق و شادي چيست؟ و يا اگر گريه يك وسيله ارتباطي با ديگر همنوعان است پس چرا انسانها در خلوت وتنهايي خود نيز گريه ميكنند؟    eResearch by Navid Ajamin -- spring 2012

           

Image: cooking.com lolroflmao.com annulmentofmarriage.net

Reference: www.hasht.com  Related To: Overflow Tearing and Chronic Eye Infections in Infants

اشک سه حرف ندارد؛ کلی حرف دارد

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

در هوای آلوده عینک بزنید

 

 

چشم‌ها اعضای حساس و آسیب پذیری هستند. با این‌که آلودگی هوا به‌طور مستقیم به چشم آسیب نمی‌رساند، ولی در هوای آلوده بیماری‌های سطح چشم مانند خشکی چشم، حساسیت و عفونت‌های مختلف که ممکن است در سطح پلک اتفاق بیفتند، تشدید می‌شوند و در این شرایط افراد احساس ناراحتی بیشتری می‌کنند.

 

علاوه بر این تحریکات سطحی مثل خارش، سوزش، اشک ریزش و قرمزی چشم را نیز به‌دنبال خواهد داشت.

اگر فرد دچار یکی از بیماری‌های چشمی باشد، در این شرایط علائم آن افزایش پیدا می‌کند. بنابراین بهتر است ابتدا بیماری زمینه‌ای خود را درمان کند.

 کسانی که آلودگی هوا بیشتر آن‌ها را اذیت می‌کند می‌توانند از عینک‌های محافظ مثل عینک آفتابی یا عینک بدون شماره با فریم بزرگ که چشم را در مقابل باد، خاک و چیزهای محرک دیگر محافظت می‌کند استفاده کنند.

 

عینک آفتابی در هوای ابری

 خوب است بدانید که در هوای ابری هم مقادیر زیادی از اشعه خورشید از میان ابرها عبور می‌کند و پخش نور در قسمت‌های مختلف جو، UV (اشعه ماورای بنفش) قابل توجهی را در محیط ایجاد می‌کند، ولی مسلما کمتر از زمانی است که آفتاب به‌صورت کامل در آسمان وجود دارد.

 اگر هوا ابری ولی روشن است، طوری که نور چشمان‌تان را اذیت می‌کند، برای راحتی بیشتر از عینک آفتابی استفاده کنید. در این موارد، بسته به راحتی افراد میزان فتوکرومیک بودن عینک تنظیم می‌شود، مثلا در حالاتی مانند هوای ابری، عینک‌هایی که فتوکرومیک آنها خیلی بالا نیست، مناسبند، چون شیشه عینک کمتر تیره شده و دید فرد را مختل نمی‌کند.     eResearch by Navid Ajamin

   

منبع:www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=198343

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

پوست اطراف چشم، نازک ترین و ظریف ترین قسمت از پوست بدن است که باید از ۲۰ سالگی به بعد، حسابی مراقب اش باشیم تا چین و چروک زودهنگام روی آن ننشیند و پیری زودرس را نصیب مان نکند...

مصرف مشروبات الکلی، خندیدن بیش از حد و استفاده نکردن از کِرِم های دور چشم از جمله عواملی هستند که می توانند روند چروک افتادن پوست اطراف پلک را تسریع کنند و از آنجایی که چشم، اولین نقطه ای از صورت است که نظر دیگران به آن جلب می شود، بهتر است آنچنان از آن مراقبت کنیم که هرچه دیرتر، پیری و چین و چروک به سراغش بیایند. اگر با این حرف ها موافقید، ۴ راهکار زیر را برای رهایی از پیری زودرس چشم هایتان به خاطر بسپارید.

۱)عینک آفتابی بزنید

اگر خوب به چروک های دور چشم اطرافیان تان دقت کرده باشید، حتما دیده اید که برخی چروک های دور چشم، درست شبیه اثر پای پرندگان است! مسبب اصلی این نوع از چین و چروک ها، نور آفتاب است. شما معمولا به توصیه متخصصان پوست، پیش از خارج شدن از منزل، کلی ضدآفتاب به تمام صورت تان (جز اطراف چشم هایتان) می زنید. حالا حسابش را بکنید که این طوری پوست دور چشمتان بدون هیچ گونه محافظتی در برابر نور آفتاب قرار می گیرد و بیش از پیش، خشک و شکننده می شود و شما تازه این شکنندگی و چروک ها را اواخر ۲۰ سالگی و اوایل ۳۰ سالگی می بینید و به فکر درمان می افتید. این می شود که به دنبال هزار جور کِرِم مختلف می گردید! بنابراین بهتر است که همه افراد، حتی بچه ها، از عینک آفتابی (مخصوصا در روزهای گرم و آفتابی) استفاده کنند و همیشه اطراف چشمشان را با کمی کِرِم دور چشم یا حتی مرطوب کننده، نرم و مرطوب نگه دارند. هیچ گاه فراموش نکنید که نور آفتاب می تواند به سرعت باعث چروک خوردن پوست های خشک شود. ضمنا می توانید از پماد ویتامین A هم برای نرم و لطیف نگه داشتن پوست اطراف چشم و خط لبخندتان کمک بگیرید. پماد ویتامین A، کم خرج ترین پمادی است که می توانید دور چشم هایتان بمالید و با این کار باعث افزایش تولید کلاژن در زیر پوست این ناحیه شوید. این را هم باید گفت که استفاده از کِرِم، پماد و عینک های آفتابی غیراستاندارد و نامناسب، نه تنها از چروکیدگی چشم هایتان جلوگیری نمی کند؛ بلکه باعث تسریع این امر هم می شود.

۲) حواستان به آلرژی زاها باشد

دکتر رانلا هیرش، استاد پوست و موی دانشگاه کمبریج، می گوید: «آلرژی های فصلی و آلرژی به مواد غذایی مختلف، از مهم ترین دلایل پف کردن چشم است.» بنابراین اگر دوست ندارید که صبح ها با چشم هایی پف آلود به محل کارتان بروید یا دوست ندارید که در یک میهمانی دوستانه با چشم هایی قرمز و متورم حاضر شوید، عوامل آلرژی زا را در خودتان پیدا کنید و اگر می توانید با آنها روبه رو نشوید (مثلا اگر به فلفل حساسیت دارید، آن را نخورید) و اگر آلرژی تان فصلی است و گریز از آن برایتان امکان ندارد، به مدت ۲ تا ۳ هفته، روزی ۱ قرص آنتی هیستامین مصرف کنید. استفاده از رول های ضدپف آلودگی موجود در داروخانه ها هم می تواند ورم چشم هایتان را از بین ببرد. فقط حواستان باشد که این رول ها را درون فریزر نگهداری کنید تا هم مدت زمان ماندگاری شان بیشتر شود و هم کارایی شان بهتر شود! در ضمن، یادتان نرود که برای جلوگیری از قرمزی و ورم کردن چشم، هیچ گاه نباید آن را با دستان تان محکم بمالید. به جای این کار می توانید صورتتان را با آب خنک بشویید و ۱۰ دقیقه چشمان تان را ببندید و یک حلقه خیار روی آنها قرار دهید تا خستگی شان از بین برود و بیش از پیش شاداب به نظر برسند.

۳) همیشه پوست اطراف چشمتان را روشن نگه دارید


چند دلیل مختلف برای تیرگی پوست اطراف چشم وجود دارد. اولین و مهم ترین دلیل، وراثت و عوامل ژنتیکی است. دومین دلیل، آسیب های ناشی از تابش مستقیم نور خورشید به این بخش از پوست است و آخرین دلیل هم خودتان هستید! شما می توانید با یک آرایش نامناسب و غلط، کاری کنید که پوست اطراف چشم هایتان تیره تر از آنچه که هستند، دیده شوند.

۴) مراقب افتادگی پلک هایتان باشید

هرچه سن بالاتر می رود، روند تولید کلاژن در پوست اطراف چشم کندتر می شود و چشم ها نرمی و انعطاف پذیری سابق شان را از دست می دهند. این می شود که شما با افزایش سن با پدیده افتادگی پلک ها و پیر به نظر رسیدن چشم هایتان مواجه می شوید. به همین خاطر باید پیش از اینکه این اتفاق برایتان بیفتد، با یک متخصص پوست مشورت کرده و از کِرِم های کلاژن ساز برای پلک های بالایی تان استفاده کنید تا روند افتادگی پلک را در خودتان هرچه بیشتر عقب بیندازید.

پوست اطراف چشم نازک‌ترین و شکننده ‌ترین پوست در تمام سطح بدن است و با توجه به این که هنگام صحبت‌کردن با دیگران،چشم‌ها کانون توجه محسوب می‌شوند،چین و چروک‌های اطراف آن به‌عنوان بزرگ ‌ترین علت پیری چهره شناخته شده‌اند.
کیست‌های زیر چشمی نیز صدمه زیادی به چهره فرد وارد می‌کند و باعث ایجاد قیافه‌ای آشفته و پریشان می‌شود.
ورزش‌های مخصوص چشم می‌تواند کمک زیادی به چشم‌های پف‌آلود کند.افتادگی پلک‌ها نیز با تمرین‌های مؤثر و ورزش‌های ضد پیری چشم،تا حد زیادی برطرف می‌شود.

تمرین شماره ۱
دو طرف سر خود را – در قسمت گیجگاه – به آرامی با دو انگشت فشار دهید تا عضلات آن کشیده شوند و در همین حال،مرتبا چشم‌ها را باز و بسته کنید.این کار را ۵ بار تکرار کنید.

تمرین شماره ۲
در حالی‌که چشم‌هایتان بسته و آرام است،به صورت قائم بنشینید.همان‌طور که پلک چشم‌ها در تمام طول مدت ورزش بسته است،اول به پایین نگاه کرده و بعد تا جایی که ممکن است به بالا نگاه کنید.این حرکت را ۱۰ بار انجام دهید.

تمرین شماره ۳
با چشم‌های بسته و آرام،راست بنشینید.همان‌طور که چشم‌ها را در تمام طول تمرین بسته نگه داشته‌اید،ابروها را تا جایی که می‌توانید،بالا ببرید و پلک چشم‌ها را تا حد ممکن به سمت پایین بکشید.در همین حالت بمانید و تا ۵ بشمارید.استراحت کنید و این ورزش را۵ بار تکرار کنید.

تمرین شماره ۴
با چشم‌های باز و آرام،به صورت راست بنشینید.پلک بالای چشم‌ها را تا نیمه ببندید و در همین حال، ابروهایتان را به سمت بالا ببرید.بعد چشم‌ها را کاملا باز کنید تا سفیدی چشم‌ها در قسمت بالایی عنبیه دیده شود.

تمرین شماره ۵
مثل سه حرکت قبلی،راست بنشینید و در حالی‌که چشم‌هایتان باز است،سرتان را صاف نگه دارید. همان‌طور که سرتان را مستقیم نگه داشته‌اید،اول به بالا و بعد به پایین نگاه کنید.این حرکت را ۱۰بار تکرار کنید.حالا بدن و سرتان را در حالت قبلی حفظ کنید و این بار،به چپ و راست نگاه کنید.این حرکت را نیز ۱۰ بار انجام دهید. eResearch by Navid Ajamin -- spring 2012

منبع: www.tebyan.net 

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

اشعه ماوراء بنفش یا همان (UV) دارای سه نوع طول موج UVA ،UVB و UVC است که اشعه «UVC» در لایه ازن جذب شده و به زمین نمی‌رسد و آن قسمتی که برای چشم مضر است UVB است که موجب سوختگی پوست و اثرات مضر روی چشم است.

مثلا وقتی UVB به روی برف تابیده می‌شود، می‌تواند موجب کوری برگشت‌پذیر شود و برای ۱۲ تا ۴۸ ساعت بینایی خود را از دست دهد.

دانشمندان بر این اعتقادند که تماس زیاد با اشعه UVB می‌تواند در مدت زیاد بیماری‌های برگشت‌ناپذیر، مانند: آب مروارید، تغییر در مرکز دید و ناخنک چشم را فراهم آورد.

اشعه «UVA» بیشتر توسط عدسی چشم جذب می‌شود و مدرکی برای ضرر چشم وجود ندارد. اشعه‌ای که باید چشم را از آن مصون نگه داشت UVB است.

عینک‌ها باید حداقل ۹۸ درصد از UVA و UVB را جذب کنند چون عینکی که استاندارد نیست، بسیار مضرتر از نزدنش است، چراکه عینک آفتابی باعث می‌شود مردمک چشم باز شود و حال اگر UV را جذب نکند، تمام اشعه‌های مضر به داخل چشم نفوذ می‌کنند.

استفاده از عینک‌های آفتابی  به عنوان یک ضرورت و حفظ سلامت چشم‌ها مطرح شده است . محافظت چشم در مقابل نور شدید آفتاب و اشعه فرابنفش موجود در آن بسیار مهم است. استفاده از عینک آفتابی مناسب در شرایطی که نور آفتاب شدید است، باعث بهتر شدن دید و پیشگیری از صدمه به عدسی و شبکیه چشم می‌شود. استفاده از عینکهای تقلبی نه تنها این خاصیت را ندارند بلکه سبب بسیاری از عوارض چشمی‌می‌شوند که از آن جمله می‌توان، کاهش بینایی، آب مروارید و بیماری شبکیه را نام برد.

در نور شدید، چشم احساس خستگی و کاهش دید رنگی می‌کند. در صورتی که چشم‌ها بدون محافظ هر روز برای ساعات طولانی در نور آفتاب به سر برد احتمال ابتلا به آب مروارید بسیار افزایش می‌یابد.

توصیه های لازم در مورد انتخاب عینک آفتابی

۱- افرادی که در حال اسکی کردن، حمام آفتاب گرفتن و کوهنوردی در ارتفاعات هستند باید حتماً از عینک آفتابی استفاده کنند. برای اینگونه محیط‌ها عینک‌هایی لازمند که فقط ۱۲ ـ ۸ درصد نور را از خود عبور دهند.

۲ ـ عینکهای رنگی متمایل به سبز و قهوه ای به علت مختل کردن طیف رنگ ، مضر هستند . البته برای افرادی که می‌خواهند به مدت طولانی رانندگی کنند ، توصیه می‌شود از عینکهای قهوه ای استفاده کنند ، چرا که این عینکها نور آبی آسمان را کاهش وحدت بینایی را افزایش می‌دهند، لذا برای مصارف روزمره توصیه به استفاده از این رنگ نمی‌شود .

 ۳ -اگر پشت فرمان می‌نشینید توصیه می‌شود که از عینکهای آفتابی سبز رنگ استفاده نکنید چرا که تشخیص نور قرمز و زرد را مختل می‌کند و از این نظر مناسب نیستند. به عنوان یک اصل بدانید که بهترین رنگ برای عینکهای آفتابی در وهله اول خاکستری و پس از آن قهوه ای است.


۴ـ  شیشه‌های عینک آفتابی باید مقاومت کافی داشته باشد. پلی کربنات از همه مواد مقاوم تر است.

۵ ـ قاب عینک باید بزرگ باشد تا محافظت کامل در این خصوص صورت گیرد .

۶ – یک عینک آفتابی استاندارد عینکی است که وقتی آن را در مقابل یک صفحه طرح دار تکان می‌دهیم نباید صفحه موجدار تار و کج و معوج دیده شود .

۷ – اگر می‌خواهید بدانید که تیرگی عینک آفتابی شما مناسب است یا نه، در یک اتاق با نور معمولی با عینک آفتابی به آینه نگاه کنید اگر عینک آفتابی شما مناسب باشد نباید چشمان خود را ببینید .

۸ – کودکانی که برای ساعتهای طولانی در زیر نور آفتاب در حال بازی کردن هستند باید از عینکهای مخصوص خودشان استفاده کنند .

۹ – اگر در محل کار خود با اشعه‌های زیاد در تماس هستید، عینک آفتابی جوابگو نخواهد بود لذا توصیه می‌شود عینکهای متفاوت و مخصوص استفاده نمایید (برای مثال در جوشکاری ویا کار با وسائلی که تولید اشعه میکند عینک ویا محافظ های خاصی لازم است )

۱۰ – افرادی که تحت عمل آب مروارید یا لیزیک یا لازک قرار گرفته‌اند باید در مواجهه با آفتاب از عینکهای آفتابی مجاز استفاده کنند .

۱۱- بعضی داروهای پوستی یا چشمی‌حساسیت چشم‌ها را به نور آفتاب بیشتر می‌کند در صورت استفاده از این داروها ( به عنوان مثال کسانی که از قطره های چشمی‌یا قرص داکسی سیکلین استفاده می‌کنند ) باید حتماً از عینک آفتابی استفاده کنند .

۱۲- عینکهای آفتابی با شیشه‌های رفلکس که دارای پوشش آینه‌ای هستند برای مصارف اسکی یا کوهنوردی مناسب می‌باشند .

۱۳- با توجه به هزینه‌های مختلف که روزمره متحمل می‌شوید خرید یک عینک آفتابی استاندارد نه تنها عملی درست و به جا بلکه ضروری می‌باشد . بهای استفاده از عینکهای تقلبی به خطر انداختن سلامتی چشم هایتان می‌باشد .

۱۴ – برای تهیه عینک آفتابی بهتر است با یک چشم پزشک مشورت کنید و یا از یک اپتومتریست کمک بگیرید . و جهت خرید آن به عینک فروشیهای معتبر مراجعه نمایید . با خرید یک عینک خوب به راحتی می‌توانید تا چند سال از آن استفاده کنید .

۱۵- اگر دچار اختلال در بینایی هستید و از عینک طبی استفاده می‌کنید چنانچه مایل بودید می‌توانید از عینکهای آفتابی مخصوص که بر روی عینک طبی قرار می‌گیرند استفاده نمایید و یا برای عینک طبی خود شیشه های فتوکروم و یا شیشه های رنگی سفارش دهید .

نحوه شناخت عینک استاندارد

«در لنز عینک‌های ارزان ماده‌ای به نام (Triace tate) است که فقط ۴۰ درصد ازUV را جذب می‌کند و برای چشم بسیار مضر هستند بنابراین بهترین راه شناخت عینک‌های استاندارد، استفاده از دستگاه UV متر است که اغلب در عینک‌فروشی‌های معتبر یافت می‌شود.»

بدون استفاده از دستگاه «یووی متر» جهت شناخت استاندارد بودن عینک‌های آفتابی، تشخیص یک عینک آفتابی مناسب، حتی برای چشم پزشکان نیز سخت و غیرممکن خواهد بود.

گفتنی است این دستگاه باید UV عینک را از ۹۸‌درصد به بالا نشان دهد. همچنین گاهی علامت «۴۰۰ UV» در کنار برخی از عینک‌ها درج شده است که نشان‌دهنده قابلیت حفاظت بر علیه UVB است.

نمی‌توان هر عینک گران‌قیمتی را استاندارد قلمداد کرد و باید تمامی آنها توسط دستگاه (یووی‌متر)‌ تست شوند.

خاصیت عینک‌های شیشه‌ای بدون نمره

در حال حاضر اکثر عینک‌های طبی و آفتابی به‌دلیل هزینه‌های بالای آن از شیشه‌ای تبدیل به تلق شده‌اند، ولی جالب است که بدانید اگر شیشه بدون شماره‌ای را جلوی چشمان خود بگذارید، باعث می‌شود ۹۸ درصد از UV توسط آن جذب شود. آنچه در انتخاب عینک آفتابی مهم می‌باشد، این است که باید کل چشم توسط آن گرفته شود، بنابراین استفاده از عینک‌های کوچک که بیشتر برای زیبایی طراحی شده‌اند و هیچ پوششی ندارند، توصیه نمی‌شود.

آیا کودکان هم به عینک آفتابی نیاز دارند ؟

کودکان به دلیل این که ممکن است بیش از سایرین در معرض آفتاب قرار گیرند، احتیاج به عینک‌های آفتابی دارند.  هر قدر افراد جوانتر باشند UV بیشتر به چشم آنها صدمه خواهد زد، چرا که قرنیه و عدسی چشم کودکان بسیار شفاف است وUV بدون برگشت داخل چشم می‌رود در صورتی که در افراد سن بالاتر به دلیل کدر بودن عدسی و قرنیه، مقداری ازUV بازتاب خواهد داشت، پس بهتر است کودکان و بزرگسالان در معرض آفتاب از ۱۰ صبح تا ساعت‌۱۴ زدن عینک را به هیچ وجه فراموش نکنند؛ چرا که در این مدت زمان، حتی اگر شخص در سایه نیز قرار داشته باشد، خطر صدمه اشعهUV چشمان را تهدید می‌کند.

فیلتر پلاریزه

اغلب اشعه‌های مضر از استوا می‌آیند و به‌شکل افقی‌اند. عینک‌های پلاریزه می‌توانند جلوی این اشعه‌ها را به خوبی بگیرند، چرا که این عینک‌ها اجازه می‌دهند فقط اشعه‌های عمودی، داخل چشم شوند و تنها مشکل این عینک‌ها این است که اگر خودرویتان (ال‌سی‌دی)‌ دارد شما به هنگام نگاه کردن به این صفحه، کمی دچار مشکل شده و ممکن است این صفحه را واضح نبینید. بنابراین، این نوع از عینک‌ها بیشتر برای افرادی که دارای دید بسیار خوب و شغل خلبانی یا تیراندازی هستند توصیه می‌شود.

آیا رنگ رنگ شیشه عینک هم مهم است ؟

رنگ و لایه‌های مختلف موجود در شیشه هر‌یک با توجه به کاربرد آن طراحی می‌شود مثلا رنگ خاکستری به دلیل این که شدت نور را در تمامی رنگ‌ها به طور یکسان کم می‌کنند و کمترین اختلالی را در دید رنگی ایجاد می‌کنند، برای رانندگی و سایر کاربردهای روزمره مناسبند. دکتر اساسی درخصوص عینک‌های شیشه زرد می‌افزاید: این عینک‌ها نور آبی را تا حد زیادی جذب می‌کنند، بنابراین بیشتر سطح‌ها می‌توانند آن را منعکس و منتشر کنند و به همین دلیل عینک‌های اسکی بیشتر زرد هستند.

همچنین عینک‌های قهوه‌ای علاوه بر جذب بهتر نور آبی و فرکانس‌های بالا، اشعه‌ ماوراءبنفش را هم بیشتر جذب می‌کنند و عینک‌های سبز بخشی از نور آبی را فیلتر کرده و درخشندگی سطوح را کاهش می‌دهد و در پایان عینک‌های قرمز و ارغوانی که بیشتر برای شکار و اسکی روی آب مناسبند در محیط‌های سبز و آبی استفاده می‌شود.

آیا در زمستان هم احتیاج به عینک آفتابی داریم ؟

استفاده از عینک آفتابی در زمستان، بخصوص در برف را توصیه می شود . از آنجا که برف بازتاب ۸۰ درصد ازUV را دارد و زمین و آب فقط ۱۰ درصد ازUV را منعکس می‌کنند، اهمیت استفاده از عینک آفتابی در زمستان کمتر از استفاده از آن در فصل تابستان نیست.

عیـنـک آفتابی خوب باید شرایط زیر را داشته باشد :

۱- چشمان شما را در برابر اشعه ماوراء بنـقش محافظت کند.

۲- چشمان شما را در برابر نور شدید خورشید محافـظت کند.

۳- چـشمـان شما در برابر نورهای زننده و خـیـره کـنـنـده محافظت کند.

۴- وضوح و کنتراست را بهبود ببخشد.

یـک عیـنـک ارزان قیـمت و بی کیفیت مـعمـولا مـزایای فـوق را در اختیار شما قرار نمی دهـند بـلکه تنها از شدت نور میکاهد ولی اشعه ماوراء بنفش را حذف نمی کنـد. از ایـن رو عـنـبـیــه چـشمـان بـواسطـه کـاهش شـدت نـور منبسط تـر و بازتر شده و اجازه می دهد اشـعـه مـاوراء بنـفـش بیـشتری به آنها برسد که سبب آسیب به شبکیه چشم و در پی آن ابتلا به آب مروارید و حتی سرطان چشم می گردد. بنـابـرایـن حتما از عیـنـک هـای آفـتـابی دارای حداقل حفاظت UV-400 بـا مـارک هـای مـعـتبر استفاده کنید.

 

انواع جنس فریم عینک های آفتابی
۱- پلاستیکی

* CELLULOSE ACETATE – ZYL: مقرون به صرفه و خیلی سبک میباشد.
* PROPIONATE: پـلاسـتـیـک نـایـلونی که حساسـیـت زا نمیباشد و سبک وزن است.
* NYLON – GLIDAMIDE: گلیدامید مقـاوم در بـرابر گـرما و سـرمـا بــوده و انـعــطاف پذیر اما سخت و حساسـیـــت زا نمیباشد. فریم های پلاستیکی شکننده تر از فریم های فلزی بوده و در برابر تابش خورشید بمرور استحکامشان کاهش می یابد.

۲- فلزی
* MONEL: آلیاژی از چند فلز میباشد. ضد خـوردگی بوده و معمولا دارای روکش پالادیوم است.
* TITANUM: سبک و بادوام، با استحکام و مقاوم دربرابر خوردگی (نقره ای رنگ میباشد)
* BERYLLIUM: ارزان قیمـت، مـقـاوم در برابر خوردگی و کدر شدن، بسیار قابل انعطاف(خاکستری مات)
* STAINLESS STEEL: اسـتـیـل ضـد زنـگ سـبـک وزن و حساسیت زا نمی بـاشد، مـقـاوم در بـرابـر خــوردگــی و ساییدگی بواسطه داشتن فلز کرمیوم در ترکیبش
* FLEXON: نـوعـی آلـیـاژ تـیـتـانیـوم مـــی بـاشـد که بـه “فلز حافظه” موسوم است چون در صـورت آسـیـب دیـدن مـجـددا بـه شـکـل اولیه خود باز می گردد. حـتـی پـس از پیچاندن خم کردن و له کردن. سبک وزن، ضـد خـوردگی و حساسیت زا نمیباشد.
* ALUMINUM: سبک، بسـیـار مـقاوم در برابر خوردگی، برای استحام بیشتر با آهن و سیلیکون ترکیب میگردد. فریـم باید هم اندازه و مکمل شکل و رنگ پوست شما باشد. مـثـلا افـراد بـا صـورت گـرد بهتر است فریمهای مستطیل شکل را انتخاب کنند و افـرادی که فرم صورتشان مربعی و مستطیلی شکل است بهتر است فریمهای بیضی شکل را انتخاب کنند. نکته دیگر آنکه سطح بالای فریم نباید ابروهای شما را بپوشاند.
انواع فریم، جنس لنز…


انواع فریم
۱- WRAP-AROUND: به فریمهایی اطلاق میگردد که از قوس صورت تبعیت کرده و چشمها را کاملا میپوشاند. در مقابل برف و باد و باران نیز محافظند.

۲- CLIP-ON: به فریمهایی اطلاق میگردند که مستقیما روی عینکهای طبی قرار میگیرند.

جنس لنز (عدسی)

۱- CR-39: نـوع پلاستیکی کـه از یـک نـوع رزیـن سـاخته میشود

۲- POLYCARBONATE: پلاستیک مصنوعی بسیار سبک وزن و دارای استحکام زیاد میباشد.

۳- ACRYLIC: لـنـزهـای آکــریلی ارزان قـیـمـت و سـخـت میباشد اما وضوحشان کمتر از پلی کربنات میباشد. ولی زود خراشیده میشوند.

۴- شیشه: سنگین وزنتر از لنزهای پلاستیکی بوده اما در برابر خراشیدگی مقاومت بیشتری دارند. خطر شکستن.
* لنزهای پلاستیکی سبکتر بوده و در برابر ضربه مقاومت بیشتری دارند.
* لنزهای قابل تعویض لنزهایی می بـاشنـد کـه دارای تـه رنـگهای متـفــاوت بوده و روی فریمهای ویژه قابل جایگزینی با یکدیگر میباشند.

چرا بعضی از لنزها از لنزهای دیگر تیره تر است ؟ 
میزان تیرگی لنز بستگی به محیطی دارد که می خواهـیـد از عیـنـک استـفـاده کنید. در محیطهایی که شدت نور شدید است مانند ورزش کـوهنـوردی و اسکی روی برف، شما نیاز به لنزی دارید که بیشتر نور را سد کند %۹۵ برای رانندگی و کنار دریا %۹۰-۷۰ نـــور را جذب کند و لنزهایی که %۲۰-۱۰ نور را کاهش میدهد صرفا برای نـمایـش مد و خوش نمایی مناسب میباشد. نکته مهم این است که میزان تیرگی لنز هیچ ارتباطی با میزان حفاظت کنندگی آن عینک در برابر اشعه ماوراء بنفش ندارد. رنگ ها لنز و کاربرد آنها، پوششهای لنز…

ته رنگ لنز
لنزهـا در تـه رنـگای متـفـاوتی مـوجود می باشند که هر کدام برای فعالیت های ویژه ای مناسب است.

۱- ته رنگ خاکستری: یک ته رنگ فوق العاده که سبـب کـاهش کـلـی روشنـایــی نور گشته و چشمها را در برابر تابشهای زننده (خیره کننده) محافظت کرده و بـرای رانندگی و استفاده عمومی مناسب میباشد.

۲- ته رنگ زرد و طلایی: میزان نور آبی را کاهش داده و در عـیـن حـال به فرکانسهای دیگر نور اجازه عبور می دهـد. تـه رنـگ زرد بـطور کـلی رنـگ آبـی را حـذف کرده و سبب میگردد همه چیز واضح تر بنظر برسد (چـون نور آبی تمایل به پخش و بازتاب فراوان دارد از این رو حذف آن در وضوح دید موثر است) و به همین خـاطر اسـت کـه بیشتر عینکهای ویژه اسکی روی برف زرد رنگ میباشند. در واقع این ته رنگ دید نور را مختل میکند برای رانندگی در شب، هوای ابری و مه آلود نیز مناسب است.

۳- ته رنگ قهوه ای و کهربایی: ته رنگهای عمومی میباشند و مزایای آن کاهش نور زننده و حذف فرکانسهای بالای نور مانند نـور آبـی و مـاوراء بنـفش را دارد. مانند ته رنگ زرد دید نور را مختل میکند اما کنتراست و وضوح را افزایش میدهد. برای دویدن، دوچرخه سواری و رانندگی مناسب است.

۴- ته رنگ سبز: کاهش نور زننده و حـذف نـور آبی از ویژگیهای آن میـباشد از آن رو که ته رنگ سبز بالاترین میزان کنتراست و بیشترین درجه تیزبینی را فراهم می آورد بسیار محبوب میباشد.

۵- ته رنگ صورتی و قرمز: کنتراست عالی را از اجسام بـا پـس زمیـنـه آبـی و سـبـز فراهم می آورد. برای شکار و اسکی روی آبی مناسب است.

۶- ته رنگ آبی: بیشترین نور آبی را از خود عبور می دهند. بـرای گـلف و تـنـیـس و یـا نشانه گیری به سوی هدفهای سبز رنگ.

پوشش های لنز

۱- ultraviolet: این پوشش اشعه ماوراء بنفش را بلوکه می کند. حـتــما هنگام خرید عـیـــنکی را انتخاب کنید که تا امواج ۴۰۰ نانومتر را حذف کرده و ۱۰۰ درصد امـواج مـاوراء بنفش را بلوکه کند. برخی از عینکهای آفتابی اشعه مادون قرمز را نیز حذف میکنند.

۲- scratch-resistant: ضـد خـش بــروی پلاستیکها اعمال می گـردد چـون لـنـزهـای شیشه ای خودشان تقریبا ضد خش می باشند.

۳- photochromic: لنزهای فتو کرومیک هنگامیکـه در معرض نور خورشید قرار میگیرند تیره می شوند. پوشش این لنـزهـا از تـرکیـبـات نـقره مـانـنـد کـلرید نـقـره و هـالـید نقره میباشد. توجه داشته باشید که فتوکرومیکها به نور مرئی واکنش نسان نمیدهند و تنها هنگامی که در معرض اشعه ماوراء بنفش واقع میگردند تیره میشوند از ایـن رو در داخـل اتومبیل بخاطر آنکه شیشه اتومبیل اشعه ماوراء بنفش را اجازه عبور به آن نمی دهـــد، بنابراین لنز فتوکرومیک تیره نمی شود. زمانی که نیاز است تا لنز تیره گردد گاهی اوقات به ۸ دقیقه میرسد.

۴- flash یا mirroring: ایـن پـوششها لنز را مـانـند آینه کرده و ۱۰ الی ۶۰ درصد بیشتر نور را کاهش داده و جذب میکند. میتواند از نقره -طلا و یا مس باشد. در ارتفاعات و برای برف وشن وآب مناسب است.

۵- ar یا anti-reflective: پوشـشـی اسـت کـه ضـریب شــکسـتــی مــابـــیـن هـوا و شـیـشـه داشـتـه و شدت نـور بـاز تـابیده از سطح داخلی و خارجی لنز یکسان میگردد. در واقــع این پوشش سبب میگـردد نـور بـیـشـتـری بــه چـشمـها رسیـده در عـیــن حال که نور زننده را بسـیار کاهش میدهـد و هــمچنین چشمـان شمـا نـمایـان تـر می گردد. بسیار مناسب برای رانندگی در شب.

۶- polarization: امـواج نــور خــورشـیـد و یـا مـنابع نور مصنوعی مـانند لامپ ارتعاش یافـتـه و در تـمـام جـهـات پخش می گـردد. در ایـن پـوششـها از مــواد استفاده شده که به طـور طـبـیـعی در یـک پـیـوند مـوازی در بـرابر هم ردیف شده اند. زمانی که نور به لنـز می تـابـد مانند یک فیلتر میکروسکوپی عمل کرده و امواج نوری را که با ردیفهای مـوازی مطابقت داشته را جذب کرده و به مابقی اجــــازه عـــبور میدهد. بیـشتـرین نـور زننده از سـطـوح افـقی حاصل می گردند بنابراین این لنزها طوری تنظیم می شــونـد کـه امــواج انعکاسهای یافته افقی را حذف میکنند و بـه شـمـا اجازه میدهد به سطوحی مانند آب، یخ و برف نگاه کنید...

eResearch by Navid Ajamin --- Winter 2012

منبع: www.pezeshk.us مرتبط با: پیشگیری از آسیب های نور خورشید

تصویر: goodhealthwellnessblog.com www.polarized.nl www.sunglasses-shop.co.uk beyondcoastal.com

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015
به طور كلی رنگ چشم بستگی به مقدار ماده ای به نام ملانین دارد. ملانین رنگدانه ی قهوه ای تیره است كه در عنبیه افراد وجود دارد. چشم آبی نشان دهنده میزان كم ملانین است، در حالی كه چشم قهوه ای حاوی مقدار زیادی از این ماده است. در نتیجه انسانهایی كه پوست و موی تیره دارند ، دارای مقدار زیادی ملانین هستند، بنابراین استعداد داشتن چشم قهوه ای را دارند ولی افرادی كه مو و پوست روشن دارند مقدار كمی از این رنگدانه دارند و رنگ چشم اكثر آنها روشن است.

به همین علت است كه بیشتر نوزادان با چشم آبی به دنیا می آیند ولی به مرور زمان وقتی بدن آنها شروع به تولید ملانین می كند ، رنگ چشم آنها هم عوض می شود.

 

وقتی كه یك انسان مقدار متفاوتی ملانین در هر یك از عنبیه هایش باشد، رنگ دو چشم او متفاوت خواهد بود.

 

 "Heterochromia Iridium"( اصطلاح علمی برای داشتن رنگ چشم های متفاوت در یك جاندار) تقریباً در انسانها نادر ، ولی در بسیاری از حیوانات مثل اسب، گربه و بعضی از نژادهای سگ رایج است.

این خصوصیت ( داشتن دو رنگ چشم متفاوت در یك فرد) نتیجه تغییرات در یكی از ژنهایی است كه رنگ چشم را كنترل می كنند كه می تواند ارثی باشد. البته صدمات و یا بعضی از داروهای خاص در افزایش و یا كاهش مقدار رنگدانه ها در یكی از عنبیه ها تاثیر می گذارد و یا حتی بعضی از سندرم ها مانند:Syndrome Waardendurg می تواند باعث بروز این خصوصیت درفرد شود. البته درحالیكه گروهی از این افراد از لنزهای رنگی برای تطابق دو چشم خود استفاده می كنند، عده ای دیگر به این خصوصیت بارز خود می بالند!

 

 

دلیل رنگی بودن چشم

 

 

چشم شما به شکل کره است، که در جلو يک برآمدگی دارد و نور از همان جا وارد چشم می شود. این برجستگی را قرنيه نامند ، که بی رنگ است. پشت آن به ترتيب مردمک و عنبيه چشم قرار دارند ، که اولی بر حسب مقدار نور، فراخ يا تنگ ميشود. دومي به شکل عدسي است که شکست نور را سبب ميشود. اگر به چشم افراد مختلف نگاه کنيد، آنها را در رنگ‌های مختلفي خواهيد ديد . چرا در افراد مختلف رنگ چشم متفاوت است؟ در داخل عنبيه ملانين (رنگدانه‌ها) وجود دارند همان ماده‌ای که پوست را رنگ مي کند . سلول های کوچک ملانين قهوه ای پررنگ هستند. اگر تعداد آنها زياد باشد. رنگ چشم ها قهوه ای سير خواهد بود ، وبر عکس کم بودن آنها باعث ميشود،که چشم ها قهوه ای پررنگ باشند .   

 

eResearch by Navid Ajamin -- winter 2011

 

البته رنگ چشم نمي تواند به طور کامل سياه باشد ،

اما دليل آبي بودن برخي چشم ها را مي توان چنين توضيح داد : چشم هايي ميتوانند آبي باشند ، که ملانين کمتری دارند . در اين گونه چشم ها توده هاي کوچکي از ماده خاصي وجود دارند، که قابل رويت نيستند آنها از هفت رنگ تشکيل دهنده نور سفيد (قرمز- نارنجي – زرد- سبز- آبي – نيلي – بنفش)،که دريافت مي کنند، همه را جذب کرده، فقط آبي را پخش می کنند . پس رنگ آبي چشم ، بازتاب ملانين هايي است، که در عنبيه قرار دارند.


مرتبط با :

 •  عوامل موثر بر رنگ چشم
 • کاهش ملانین چشم
 • چرا رنگ چشم ها متفاوت است؟
+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

اصولا علل اشک ‌ریزش را می‌ توان این ‌طور دسته‌بندی کرد :

 
1) تولید اشک زیادتر از حد طبیعی باشد (وجود ایرادی در غدد اصلی سازنده اشک)

2) اشکال در مسیر خروج اشک باشد که اصطلاحا انسداد مجرا نامیده می‌شود (دلیل آن اختلالی در کار خروج اشک از چشم و هدایت آن به داخل بینی است.)

یکی از علل مهمی که شیرخواران را به مطب چشم پزشک می‌آورند، همین اشک‌ریزش است. حدود 10 درصد نوزادانی که متولد می‌شوند، مبتلا به انسداد مجرای اشکی‌ هستند، یعنی موقع تولد، هنوز مجرای اشکی آنها به داخل بینی باز نشده و این شیرخواران با اشک‌ریزش و گاهی با ترشحات چرکی مواجه می‌شوند.

تجمع مواد کنار مژه‌ها و گاه چسبیدن مژه‌ها به هم خصوصا هنگام خواب و لزوم دستکاری پلک‌ها در موقع بیدار شدن از مشکلات عمده‌ای است که موجب نگرانی والدین می‌شود و معمولا مجبورند پلک‌ها را تمیز کنند تا چشم‌ها از یکدیگر بازگردد.به طور کلی انسداد مادرزادی مجرای اشکی در بچه‌ها به سه صورت دیده می‌شود:

- اولین حالت، اشک ریزش مداوم بدون همراه بودن ترشحات چرکی است.

- دوم، اشک‌ریزش مداوم همراه با ترشحات چرکی به خصوص هنگام ماساژ کیسه اشکی است که این بیانگر انسداد کامل مجرای اشکی می‌باشد (این فرم شایعی است).

- سوم، اشک‌ریزش متناوب به خصوص هنگام سرماخوردگی است که بیانگر مشکلات بینی می باشد که هنگام سرماخوردگی شدت یافته و به طور موقت مجرای اشکی را می‌بندد.

هریک از سه حالت فوق باید توسط والدین مورد پیگیری قرار گیرد و بچه‌ توسط چشم‌پزشک معاینه شود.

معمولا این بچه‌ها نسبت به نور حساس نیستند، ولی قرنیه، شفاف و کره چشم سالم است و تنها انسداد مجرا مطرح است.

حدود 90 درصد این بچه‌ها تا سن یک سالگی انسدادشان برطرف می‌شود و والدین نباید نگران باشند. تنها لازم است معاینه شوند و دستور ماساژ صحیح و درمان طبی توسط پزشک معالج به والدین داده شود.

هیچ اقدام خاصی برای باز شدن مجرا لازم نیست و نباید در درمان جراحی سونداژ بی‌مورد عجله شود و باید منتظر بمانیم تا مجرا باز شود. تنها در موارد عفونت حاد کیسه اشکی است که سونداژ را زودتر از موعد توصیه می‌کنیم.

سونداژ یک عمل کاملا ساده و موفقیت‌آمیز است که در بیمارستان تحت بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود.

بهترین زمان انجام سونداژ حوالی یک سالگی است و تاخیر می‌تواند شانس موفقیت را کم کند، ولی تا پنج سالگی هم ، بهتر است اولین اقدام سونداژ (به تنهایی) و یا سونداژ همراه با لوله‌گذاری باشد.

منبع :www.salamat.com

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015
ویتامین‌ها به‌دلیل دارا بودن آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند بدن و بخصوص چشم ها را سالم نگه دارند

مثلا نشان داده شده که ویتامین‌های A, C وE می‌توانند نقش مهمی را در سلامت چشم ایفا کنند. دلایل متعدد حاکی از آن است که خوردنی‌های تازه مانند، میوه و سبزیجات و ماهی‌ها دارای ترکیباتی هستند که در سلامت چشم مؤثر خواهند بود.

ویتامین A
   

یک هویج در روز می‌تواند نیاز روزانه بدن از ویتامین A را تأمین کند. این ویتامین می‌تواند در پیشگیری از بیماری‌های مرتبط با نابینایی تأثیر‌گذار باشد.
کمبود ویتامین‌A با گزورفتالمی دیده می‌شود که به‌صورت خشکی چشم، زخم قرنیه‌ای و ورم پلک دیده می‌شود. این اختلال در نهایت منجر به نابینایی می‌‌شود. این ویتامین می‌تواند در پیشگیری از تشکیل آب مروارید و نابینایی ناشی از تباهی لکه زرد چشم در افراد مسن نقش مهمی داشته باشد.

اگر این نوع از تغذیه نظر شما را تأمین نکرد می‌توانید از مکمل‌های موجود برای سلامت چشم بهره بگیرید؛ اما زیاده‌روی در مصرف ویتامین‌A گرفته شده از مکمل‌ها سلامت چشم را به خطر می‌اندازد و در زمان بارداری می‌تواند منجر به نقص عضو شود پس ضروری است قبل از مصرف داروی مکمل حتما برچسب روی آن‌را مطالعه کنید. بررسی‌ها نشان داده است بسیاری از غذاهای به رنگ زرد، نارنجی، قرمز حاوی بتاکاروتن است که بدن انسان آن را به ویتامین A تبدیل می‌کند. در کنار هویج میوه‌های دیگری مثل طالبی، انبه، سبزیجات، کدو حلوایی و فلفل قرمز منبع فوق‌العاده‌ای از بتاکاروتن است. ویتامین A را همچنین می‌توان در اسفناج و دیگر سبزیجات پربرگ، سیب زمینی شیرین، ماهی، مرغ و جگر یافت.

ویتامین C

ویتامین C یک عنصر کلیدی از مکمل‌های سلامت چشم است که سوپرهیرو نامیده می‌شود و به پیشگیری از بسیاری مشکلات بینایی مربوط به سن مانند آب مروارید کمک می‌کند. این بیماری از یک تجمع پروتئینی ناشی می‌شود که منجر به سایه‌ای در بینایی می‌شود. ویتامین C ممکن است در به تاخیر انداختن تباهی لکه‌های زرد چشم که درمان ندارد، کمک کند.

بررسی‌های انجام شده نشان داده است ویتامین C زمان تشکیل آب مروارید را ۱۰‌سال در افراد به تاخیر می‌اندازد؛ چرا که این بیماری بیشتر در افراد مسن دیده می‌شود و اعمال جراحی‌ مرتبط در سنین ۶۵ یا ۷۰ انجام می‌گیرد؛ بنابراین این تاخیر در فرد، نزدیک به ۱۰‌سال است و در این مدت آب مروارید در فرد گسترش نخواهد یافت.

ویتامین Cرا می‌‌توان در تمامی مرکبات، توت فرنگی، طالبی، گریپ فروت، تمشک، گوجه، آلو، کیوی، سبزیجات پربرگ، اسفناج، فلفل  (قرمزوسبز) و کلم جست‌وجو کرد. در حقیقت سبزیجات و میوه‌ها منبع فوق‌العاده‌ای از ویتامینC هستند. البته این ویتامین را می‌توان در بعضی از منابع حیوانی پیدا کرد اما در اثر پخت و پز ویتامین C از بین می‌رود. به گفته متخصصان آمریکایی سهم روزانه به این ویتامین در مردان و زنان ۶۰‌میلی‌گرم است.

بدن انسان نمی‌تواند ترکیبی از ویتامین‌ها را در مدت طولانی در خود حفظ کند، چراکه در از بین رفتن فرایند جذب ویتامین‌C مشکلاتی چون کارخانه استعمال دخانیات و آلودگی هوا و دیابت و مسائل دیگر بی‌تأثیر نیست، پس بهتر است با خوردن سبزیجات و میوه‌های تازه حداکثر منفعت را به‌دست آوریم.
 

ویتامین E

ویتامین E برای بهتر شدن سلامت چشم به پیشگیری از تشکیل آب مروارید و از بین رفتن لکه‌های زرد چشم کمک می‌کند. به گفته متخصصان نیاز روزانه بدن به ویتامین E در مردان ۱۰ میلی گرم است درحالی‌که زنان به روزانه ۸‌میلی‌گرم نیاز دارند. این ویتامین در آجیل و گیاهان خوردنی مانند باقلا و لوبیا و میوه‌هایی چون انبه دیده می‌شود. اگر این میزان در ورودی غذای افراد نباشد می‌توان از مکمل‌های سلامت چشم بهره برد.

تحقیقات نشان داده است که بیوفلاونوئیدها دارای فعالیتی به مهمی آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که به جذب بهتر ویتامینC کمک می‌کنند. اینها ترکیباتی هستند که به میوه‌ها رنگ می‌دهند. لوتیئن و زاگزانتین و ۲ آنتی‌اکسیدان دیگر در میوه و سبزیجات به‌طور طبیعی دیده می‌شوند که به سلامتی چشم کمک می‌کنند. برای بینایی بهتر، مصرف غذاهای غنی شده از مواد معدنی و اسیدهای چرب ضروری و مهم است و موارد فوق می‌تواند بینایی را در وضعیت خوبی قراردهد به شرط آنکه مصرف میوه‌های روزانه و سبزیجات دوچندان شود و اگر این نوع از غذاها در فرد کافی نباشد می‌توان از یک مکمل سلامت چشم بهره گرفت.                     eResearch by Navid Ajamin -- summer 2011 

Image :medimanage.com; health-fitness.com.au www.rebuild-your-vision.com Reference: funiha.com

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

The eye depends on the flow of tears to provide constant moisture and lubrication to maintain vision and comfort. Tears are a combination of water, for moisture; oils, for lubrication; mucus, for even spreading; and antibodies and special proteins, for resistance to infection. These components are secreted by special glands located around the eye. When there is an imbalance in this tear system, a person may experience dry eyes.

When tears do not adequately lubricate the eye, a person may experience:

 • Pain
 • Light sensitivity
 • A gritty sensation
 • A feeling of a foreign body or sand in the eye
 • Itching
 • Redness
 • Blurring of vision

Sometimes, a person with a dry eye will have excess tears running down the cheeks, which may seem confusing. This happens when the eye isn't getting enough lubrication. The eye sends a distress signal through the nervous system for more lubrication. In response, the eye is flooded with tears to try to compensate for the underlying dryness. However, these tears are mostly water and do not have the lubricating qualities or the rich composition of normal tears. They will wash debris away, but they will not coat the eye surface properly.

What Causes Dry Eyes?

In addition to an imbalance in the tear-flow system of the eye, dry eyes can be caused by situations that dry out the tear film. This can be due to dry air from air conditioning, heat, or other environmental conditions. Other conditions that may cause dry eyes are:

 • The natural aging process, especially menopause.
 • Side effects of certain medications such as antihistamines and birth control pills.
 • Diseases that affect the ability to make tears, such as Sjogren's syndrome, rheumatoid arthritis, and collagen vascular diseases.
 • Structural problems with the eye lids that don't allow them to close properly.

How Are Dry Eyes Treated?

Though dry eyes cannot be cured, there are a number of steps that can be taken to treat them. You should discuss treatment options with an ophthalmologist. Treatments for dry eyes may include:

 • Artificial tear drops and ointments. The use of artificial teardrops is the primary treatment for dry eye. Artificial teardrops are available over the counter. No one drop works for everyone, so you might have to experiment to find the drop that works for you. If you have chronic dry eye, it is important to use the drops even when your eyes feel fine, to keep them lubricated. If your eyes dry out while you sleep, you can use a thicker lubricant, such as an ointment, at night.
 • Temporary punctal occlusion. Sometimes it is necessary to close the ducts that drain tears out of the eye. This is first done via a painless test where a plug that will dissolve over a few days is inserted into the tear drain of the lower eyelid to determine whether permanent plugs can provide an adequate supply of tears.
 • Permanent punctal occlusion. If temporary plugging of the tear drains works well, then silicone plugs (punctal occlusion) may be used. The plugs will hold tears around the eyes as long as they are in place. They can be removed. Rarely, the plugs may come out spontaneously or migrate down the tear drain. Many patients find that the plugs improve comfort and reduce the need for artificial tears.
 • Restasis. In 2002, the FDA approved the prescription eye drop Restasis for the treatment of chronic dry eye. It is currently the only prescription eye drop that helps your eyes increase their own tear production with continued use.
 • Other medications. Other medications, including topical steroids, may also be beneficial in some cases.
 • Surgery. If needed, the ducts that drain tears into the nose can be permanently closed to allow more tears to remain around the eye. This is done with local anesthetic on an outpatient basis. There are no limitations in activity after having this surgery.

Image: virtualmedicalcentre.com ; nhs.uk

Reference: webmd.com 

See Also :Why It’s Important to Treat Dry Eyes -- bettermedicine.com

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

Nutrition plays a big role in your vision health and its function depends on the nutrients that you're getting from your foods. Deficiency of certain eye vitamins may cause eye disorders and impair your vision. So, let’s see what vitamins for eyes are important that you need to be sure you’re getting enough for your healthy vision.

Vitamin A is a real eye vitamin because one of its main functions to maintain eye health. Vitamin A deficiency leads to night blindness and “dry eye” disorder. To support eye health you need to make sure your diet is filled with vitamin A foods.

Vitamin C deficiency increases the risk for the development of cataracts and other eye problems. Studies showed that in early stages this antioxidant helps to slow or stall the process of cataracts and improve vision. Also vitamin C appeared to be helpful in the treatment of glaucoma by reducing intraocular pressure that leads to this disease.

Vitamin E plays a crucial role in eye protection from the development of cataracts. Vitamin E acts as an antioxidant protecting eye cells from free radical damage and it believed to retard the adding process of the lens of the eyes. Provided studies showed that vitamin E supplementation can reduce the risk of cataract development by 50 percent.

Carotenoids – Powerful Antioxidants for Vision Health

Beta-carotene helps to protect the eyes from oxidation and aging. So, you may help your vision by filling your diet with orange, yellow and dark green vegetables that are rich in this powerful antioxidant.

Lutein and Zeaxonthin – carotenoids, that are found in high concentrations in the eye tissue. Studies have shown that people who get the most lutein and zeaxonthin in their diets are protected against common eye disease such as cataracts and macular degeneration.

Unfortunately, most people do not consume enough foods that are rich in these carotenoids. It you will eat more of fruits and vegetables especially dark green, yellow and orange colors probably you’ll get enough of carotenoids necessary for eye health.

Today most natural eye supplements contain extracts from the foods that are high in these carotenoids such as spinach, broccoli, bilberry, blubbery, black currant and cranberries. You may give extra support to your eyes with special supplements for eyes that usually contains all necessary nutrients that are vital for healthy vision.[1]

B Complex vitamins
These vitamins are necessary for nerve function. The retinal receptor cells send all their messages through nerve fibres into the optic nerve, and into the brain. These vitamins maintain many nerve and general body activities. B-12 is especially important, as it is the most common deficiency in elderly individuals. 1000 mg of B-12, sublingually (under the tongue) a day is recommended for people with optic nerve disease or glaucoma.

Alpha Lipoic Acid
This is a very important nerve stabilizer and is helpful in diabetics, and in patients with glaucoma, to protect their remaining optic nerve fibres.

DHA
Dicosahexaenoic acid, with six unsaturated double bonds, comprises 30 percent of the good fat that is in the retina, brain and adrenal gland. The primary source for this is algae and cold water fish such as tuna, mackerel, salmon and sardines. DHA has been used as a supplement to infant formulas to improve visual performance in the first year of life, as well as emotional and physical development. People have found that following objects at a distance, driving and hand/eye coordination have all been improved with the use of this important fat, that stabilizes cell membranes throughout the body.

N-Acetyl Cysteine
This is the primary component in the production of glutathione. Glutathione is produced and released by the liver, and is the major antioxidant in the lens of the eye. Cellular enzymes -- glutathione reductase, super oxide dismutase and catalase, are the primary free radical-fighting potions inside our cells. Glutathione helps fortify these and protect many structures throughout the body while removing toxins from the body.

Magnesium
Magnesium is important in nerve conduction and it dilates blood vessels. Magnesium at bedtime, 400-500 mg, is important for maintaining blood flow to the eye and brain in elderly individuals with 
macular degeneration or diabetes, at a time of decreased blood pressure because they are lying down. Magnesium and B-12 deficiencies are the two most common deficiencies in the elderly.

Chromium, Selenium and Zinc
This is important in regulation of blood sugar. Selenium is a cofactor for vitamin E, as well as glutathione reductase. Zinc plays a role in many enzymes present in the retina. Supplementation of more than 30 mg zinc daily requires adding 2 mg of copper.

Gingko Biloba
This herb has been used for millennia for eye and central nervous system problems. It is known to be a selective cerebro-vascular dilator and seems to increase circulation to the back of the eye. It is becoming an adjunct in the treatment of 
macular degeneration and glaucoma. Although there are no critical studies that show a definite scientific value, there are many reports about its increasing blood flow to the eye.

Coleus forskohlii, Pilocarpus jaborandi, and Triphala
These have been recommended for patients with 
glaucoma to lower intra ocular pressure via parasympathetic relaxation of the body. Triphala (composes of Emblica officinaliis, Terminalia belerica and Terminalis chebula) has long been known in Ayurvedic medicine for the treatment of glaucoma. It is interesting that its mild laxative effect brings about a generalizing calming feeling, which is so important for glaucoma individuals, to reduce stress. Magnesium and B-12 are also important for these individuals with chronic glaucoma.

Silymarin
This is the primary component of milk thistle. Silymarin is a major liver support and is the only known treatment for chronic active hepatitis and for alcoholic cirrhosis. The liver is the key organ for the eye, since all the fat soluble vitamins and glutathione are stored there. The B vitamins are activated in the liver. The eye is subjected to bright light throughout the day and the important ingredients for repair are stored in the liver. When the liver is overburdened, eyesight will be compromised.
[2]

Bilberry – Natural Support for Eye Health

Bilberry extract is the leading herbal remedy for maintaining healthy eye vision. Bilberry is rich in flavonoids that proven to prevent eye disorders and especially in people with diabetes. Also it helps eliminate toxins from eye tissue. One study showed that bilberry combined with vitamin E stopped the progression of cataracts in 97 percent of people with early stage disease.

Bilberry helps the eyes to adapt properly to dark and light. It has been widely used to treat nigh blindness and poor vision resulting from day-time glare. It plays important role in prevention and treatment of many eye disorders and diseases in early stages such as retinopathy, macular degeneration and cataracts (as you already know).[1]

Reference:

1.vitamin-deficiency-today.com 2.eyerobics.com.au

Related To:

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

پوست اطراف چشم نازک‌ترین پوستی است که در بدن وجود دارد و به همین دلیل بسیار آسیب‌پذیر است و در مقابل تحریک‌ها به سرعت واکنش نشان می‌دهد.

حلقه‌های سیاهی که گاهی اطراف چشم مشاهده می کنیم، در واقع مویرگ‌های خونی هستند که هاله‌ای سیاه رنگ به وجود می‌آورند.


علل این سیاهی:

به گفته پزشکان، آلرژی و ناراحتی‌های کلیه می‌تواند از جمله دلایل تیره‌تر‌شدن این حلقه‌ها باشد.

البته کمبود ویتامین K ، آهن و آنتی‌اکسیدان‌ها و نیز بی‌خوابی از دیگر عوامل شایع در ایجاد این حلقه‌هاست و هرچه سن بالاتر رود با توجه به نازک‌ترشدن پوست، حلقه‌های دور چشم تیره‌تر می‌شوند.
راه های رفع سیاهی:

کارشناسان توصیه می‌کنند که ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه و تغذیه سالم سرشار از میوه و سبزیجات تا حدود زیادی از ایجاد حلقه سیاه دور چشم جلوگیری می‌کند.
 

همچنین در صورتی که شب، هنگام خواب یک دستمال یا حوله مرطوب روی چشم ها قرار داده شود، تاثیر شگفت‌انگیز آن پس از بیدارشدن از خواب قابل مشاهده است.

گفته می‌شود که گلابی و اسفناج هم در درمان این حلقه‌ها مفیدند.

برخی پزشکان مالیدن روغن بادام به اطراف چشم ها در دو نوبت صبح و بعد‌ از ظهر را توصیه می‌کنند.

خیار حلقه حلقه شده و چای کیسه‌ای خنک هم می‌تواند پف و کبودی اطراف چشم‌ها را برطرف کند.

جای تردیدی وجود ندارد که پرهیز از استعمال سیگار نیز نه تنها به نفع سلامتی بدن است، بلکه مانع از آن می‌شود که مویرگ های اطراف چشم تیره‌تر به نظر برسند.[1]

۱۰ توصیه برای کاهش

1- مخفي كنيد. افراد جوان‌تر كه با تيرگي دور چشم مواجهند، مي‌توانند با كرم‌هاي پوشاننده استاندارد و معتبر آن را مخفي نمايند.

2- عينك بزنيد. در افرادي كه از عينك استفاده مي‌كنند، اين تيرگي كمتر به نظر مي‌آيد.

3- خوب و به اندازه بخوابيد. توجه داشته باشيد كه دومين علت شايع كبودي زير چشم اختلالات خواب است.

4- صورتتان را با آب خنك بشوييد.

5- از ماسك‌هاي طبيعي شبانه استفاده كنيد. اين ماسك‌ها محيطي مغذي و مرطوب براي پوست صورت شما ايجاد مي‌كنند.

6- سيگار نكشيد. توجه داشته باشيد سيگار بزرگ‌ترين دشمن پوست شماست.

7- مصرف نمك را كاهش دهيد.

8- سبزي‌ و ميوه تازه بخصوص سبزي‌هاي حاوي مواد آنتي‌اكسيدان مثل اسفناج بخوريد.

9- ويتامين ث و آهن را به ميزان كافي مصرف كنيد.

10- ورزش را هيچگاه فراموش نكنيد.

Image : www.fitnesslines.com/tag/eyes

Reference:  www.pezeshkan.org

Related To: Causes of Dark Circles Under The Eyes

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

Glaucoma is a multi-factorial, complex eye disease with specific characteristics such as optic nerve damage and visual field loss. While increased pressure inside the eye (called intraocular pressure or IOP) is usually present, even patients with normal range IOP can develop glaucoma.

There is no specific level of elevated eye pressure that definitely leads to glaucoma; conversely, there is no lower level of IOP that will absolutely eliminate a person’s risk of developing glaucoma. That is why early diagnosis and treatment of glaucoma is the key to preventing vision loss.

Eye pressure is measured in millimeters of mercury (mm Hg). Normal eye pressure ranges from 12-22 mm Hg, and eye pressure of greater than 22 mm Hg is considered higher than normal. When the IOP is higher than normal but the person does not show signs of glaucoma, this is referred to as ocular hypertension.

High eye pressure alone does not cause glaucoma. However, it is a significant risk factor. Individuals diagnosed with high eye pressure should have regular comprehensive eye examinations by an eyecare professional to check for signs of the onset of glaucoma.

In the past, eye care professionals sometimes referred to a person with an elevated IOP as a glaucoma suspect, because of the concern that the elevated eye pressure might lead to glaucoma. However, the term glaucomasuspect is usually reserved today to describe a person who has suspicious optic nerve cupping in the setting of normal IOP and normal visual fields. 

In the majority of cases, vision loss usually occurs when the eye pressure is too high for the specific individual and damages the optic nerve. Any resultant damage cannot be reversed. In eyes with glaucoma, peripheral (side) vision is affected first. The changes in vision may be so gradual that they are not noticed until a lot of vision loss has already occurred.

In time, if the glaucoma is not treated, central vision will also be decreased and then lost — this is how blindness from glaucoma is most often noticed. The good news is that glaucoma can be managed if detected early, and with medical and/or surgical treatment, most people with glaucoma will not lose their sight.

If you are at higher risk for glaucoma, you should have a thorough eye exam every one or two years after age 35. If you are diagnosed with glaucoma, it is important to work with your eye doctor and carefully follow your prescribed treatment. Glaucoma medications will only work if they are taken exactly as advised by your doctor, so it is important to follow your medication regimen carefully.

Image:www.metwesteyecentre.com.au/Images/Image/news/watery/Glaucoma_adv.jpg

Reference: www.glaucoma.org/learn/glaucoma_insigh_1.php

Related To: Childhood Glaucoma ; Types of Glaucoma ; Glaucoma Facts and Stats

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

Dry eyelids are an occurrence that affects many people, especially those who already have issues with dry skin. When it comes to dry, flaky skin it can sometimes be embarrassing, especially if you suffer from eczema or psoriasis. If you suffer from dry, scaly or flaky skin on your eyelids this could be the worse of these conditions, as it's extremely uncomfortable, irritating and unattractive. Before applying simple lubrications, moisturizers or lotions to your eyelids to relieve the dryness, it's important you talk to a dermatologist to find the underlying cause. There could be several different reasons or causes behind the dry skin. Certain symptoms you might suffer from could also be a tell-tell sign of an underlying skin condition such as Blepharitis. We will go over the symptoms, causes and treatment methods of dry eyelids, as well as discuss other skin conditions that could be causing the problem below.

Symptoms of Dry Eyelids

It's not a guarantee that you will have or experience all of these symptoms. In fact, you may only experience the dryness of the eyelids and nothing else. However, there are symptoms to watch for that will let you know a certain condition might be lurking. The main ones of course are dry, flaking eyelids that can get itchy as the skin begins to peel.

Dryness Scales Itching Swelling Soreness Discoloration of skin

Causes of Dry Eyelids

Dry eyelids can be caused by many underlying problems, some maybe very minor like facial cleansers to major ones such as Sjogren's syndrome. As with the symptoms, there could be several different causes as to why one is suffering or experiencing dry, itchy eyelids and if it is a constant problem the best solution is to consult a professional. Some of the most common causes are:

 • Cosmetics or Make-up (eyeliner, foundation, eye shadow)
 • Shampoo
 • Food
 • Cleansers
 • Hair Dye containing the ingredient p-Phenylenediamine
 • Eyelash Curlers, the nickel body could cause irritation
 • Underlying Skin Conditions
 • Eczema
 • Psoriasis

Underlying Conditions that could be causing dry eyelids are:

 • Eyelid Dermatitis - It's known to manifest itself as an allergic reaction to something that has direct contact with ones eyelids.
 • Atopic Dermatitis - This is the result of food or airborne allergens.
 • Eborrheic Dermatitis - This is the result when the skin reacts to its own natural oils and bacteria.
 • Blepharitis - This condition is a chronic inflammation of the eyelids, caused by excess bacteria.

 

Treatment for Dry Eyelids

Unlike other parts of the body, the skin around your eyes, including your eyelids is much more sensitive. Simply applying lotions or moisturizers is unsafe and not recommended by most dermatologists. Companies make specific types of gels and creams for the skin around your eyes. Using these types of lubricants can help you achieve the moisturized skin you're looking for on your eyelids. Another good treatment option is to gently wash with baby shampoo and wipe the area clean. Talk with a dermatologist, possibly one referred by an ophthalmologist, or if possible, try talking to an ophthalmologist who specializes in dermatology.

Another treatment option is to stop hanging around known allergens. This only triggers symptoms, including dryness. Discontinue use of make-up and only replace the make-up when the condition heals. Try avoiding contact with dirty surfaces with your hands. Unfortunately, many people naturally touch their face, eyes and other parts of their body without notice. Keep hands clean by constantly washing them or by applying an antibacterial gel. Wash your face twice a day, especially before bed and reapplying make-up. Warm wash clothes or warm pads can help to soften the dry skin on your eyelids, making them easier to remove.

Reference: www.eyecaresource.com/conditions/dry-eyelids.html

Images: drdavidshuter.com; www.aao.org; www.lidlift.com

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015


Good eye sight is an important part of a child's overall health and development. Children who see better are more likely to do well in school and have reading confidence. Poor eye sight can have many causes and is often treatable if detected early. Since children may not be able to communicate eye problems, care should be taken to help detect poor eye sight in children.

Instructions

 1. Schedule regular eye exams. Children should begin receiving complete eye exams at the age of six months for early detection of vision problems. The doctor will preform age appropriate tests to check for a variety of structural or functional vision problems.
 2. Listen for complaints of tired eyes or headaches. Many children can not explain the specific pain or problem being experienced. These complaints could indicate eye strain and may be cause for a check up.
 3. Assess whether the child is rubbing his eyes excessively. This could indicate the child's vision is not clear and needs to be focused with corrective measures.
 4. Note whether the child has sensitivity to light. This can be observed by watching for squinting or excessive tearing when entering bright areas. The child may also shield her eyes from bright lights as a defensive measure.
 5. Observe how close the child sits to the television. Sitting too close to the television could indicate the child is struggling to make out the images. This also applies to activities involving reading.
 6. Watch for falling grades and decreased motivation to read. Poor eye sight in children can lead to falling grades by making it harder for the child to concentrate or even follow his reading assignments. The child may become frustrated by his inability to see words correctly or fear being ridiculed by her peers.

eResearch by Navid Ajamin -- spring 2011

Image: perfectview.com.au  portal.eyemedvisioncare.com

Reference: ehow.com

Related To:

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

Smoking is prevalent among teenagers now. All that is written on the cigarette is that cigarette smoking is injurious to health. What is not mentioned is that it is very harmful for human sight. 

There is growing evidence of the effects of smoking on vision. And these effects can be very significant. Cigarette smoking enhances oxidants which are chemical byproducts in our body. Oxidants can damage cells, including those in the eyes. The links between smoking and eye diseases is strong, including cataracts and age related macular degeneration. 

Believe it, smoking increases the chance of your getting blind by up to four times, due to age-related macular degeneration (AMD). AMD is irreversible and is a progressive eye condition in which the central part of the retina (macula) is damaged.

Reference: www.blurtit.com Related To: (AMD Prevention)

 

Images: netsolhost.com; wellness.appstate.edu

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

The problem with baby’s eyes is very hard to diagnosis due to its acuteness and severity. Mainly small kids are too young to actually tell about the difference between clear vision and the blur vision. Normally when kids reach an age of 4 years or so, their parents must be constantly looking out for such signs.

Normally there are some telltale signs which tell much about the presence of baby eyes problem but they are not that evident in toddlers and babies eyes.

According to a recent research, as many as 20 percent of kids at an age of 3 to 5 years are more prone to eye problems and parents need to pay attention towards this element. If this is ignored at that age, it can lead to more problems later on. It is therefore necessary to get a vision screening of kids every six months. Apart from this screening, there are some other things which parents can do to solve baby eyes issue.

Baby eyes problem are either due to congenital issues or acquired. Congenital occurs due to developmental issues. When damage is due to the intrauterine development after an intake of any drugs by mother or some infections. Mothers with congenital problems have no symptom common. On the other hand in the case of acquired baby eyes problem starts in the initial 28 days of baby’s life. This is normally infective since origin.

It is always pretty easy for parents to find out the presence of baby eyes problem.

 • Farsightedness:  in this case the distinct objects appear clear to babies while they feel problem when focusing on close things. Kids mainly rub their eyes more often and try to sit closer to television. At times they even squint to make their vision clear. When doing some work, like drawing or reading, kid may not be able to stay focused for a longer period of time. The extreme farsightedness causes inability to view even the far end things. Naturally new babies are born with some signs of farsightedness but with the passage of time, their eyes are adjusted to normal view. If fail to treat, it can have drastic effects on the baby eyes.
 • The nearsightedness is associated with an ability to see near objects while difficulty in focusing the far ends things. Such kids squint when view near objects and also complain of an inability to see chalkboard in school from far distance. Either a child is given spectacles or making him sit in the front row can also resolve problem. If the both eyes of a baby are even, kids of age 4 years or so are not given spectacles, however in case of strain problem has to be identified to avoid further problems.
 • The last problem that baby eyes may get is astigmatism, but this can only be diagnosed by professional as layman can’t figure out

It is always better to take babies to pediatric if you feel any problem with their eyes.

Reference:bhszone.com     Related To: Finding out the Infant’s Eye Color

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015
۱.پلک زدن یک عمل سریع به هم خورن چشمان است. عمل پلک زدن از این جهت برای چشم ضروری است که باعث پخش شدن اشک در چشم و عبور آن از روی قرنیه و از بین بردن عفونتهای احتمالی می‌شود. به صورت متوسط عمل پلک زدن حدود 300 تا 400 میلی ثانیه به طول می انجامد. این سرعت تحت عواملی چون وارد شدن یک شی ریز خارجی مثل ریزه چوب، ضربات وارد شده به چشم، مصرف دارو و عفونت تغییر می‌کند.

 هر فرد تقریباً در هر 2 تا 10 ثانیه یک بار پلک می‌زند.

۲.پلک زدن مانند نفس کشیدن است، شما پلک می‌زنید بدون اینکه متوجه باشید. چندین بار در دقیقه پلک‌ها گرد و غبار را از چشم‌ها دور کرده و آنها را مرطوب می‌کنند.


اگر چشم به هر دلیلی تحریک شود، مثل خوردن چیزی به آن یا نور شدید، این حرکت آرام پلک‌ها به چشمک‌های سریع و پیاپی تبدیل می‌گردد. پلک زدن زیاد هم می‌تواند علامت اخطاری باشد که چشم خشک است یا چیزی در آن افتاده است که با پلک زدن عادی خارج نمی‌شود.
ترکیب تحریک‌کنندهٔ خشکی چشم و استفاده از لنز می‌تواند چشم را مثل یک چراغ چشمک‌زن کند. پلک زدن زیاد ممکن است واکنشی به‌وجود چیزی زائد بر روی لنز باشد.
پلک افراد سالمند با سابقهٔ سکته یا بیماری پارکینسون (لقوه) گرفتگی نشان داده و باعث چشمک‌زدن زیاد و قوی می‌شود. این نوع گرفتگی با اضطراب تشدید شده و گاهی با انقباض ماهیچه‌های صورت همراه است.

 درمان چشمک‌زدن
در بیشتر موارد، درمان پلک زدن زیاد مرطوب نگاه داشتن چشم و جلوگیری از تحریک آن است.
      - از اشک مصنوعی استفاده کنید. اشک مصنوعی که شبیه به اشک طبیعی است چشم خشک‌شده در اثر دود یا عوامل دیگر را مرطوب می‌کند.
      - لنزهایتان را خیس نگاه دارید. کسانی که از لنز چشمی استفاده می‌کنند باید در طول روز چشم را با مواد مرطوب کننده بشویند. به‌دنبال مرطوب‌کننده‌های بدون مواد اضافی باشید، چون این مواد باعث تحریک چشم می‌شوند.
     - کمی دیر لنز را در چشم بگذارید. صبح پیش از گذاشتن لنزها در چشم، بگذارید چشم نفسی بکشدو پس از یک ساعت لنز را در آن قرار دهید. این کار به چشم امکان تطبیق با محیط داده و ناراحتی آن را کاهش می‌دهد.
از لنزهای تراوا استفاده کنید. لنزهای تراوا رسیدن گاز اکسیژن بیشتر به چشم را امکان‌پذیر می‌کنند و کمتر باعث خفگی و تحریک‌ آن می‌شوند. به‌علاوه، مواد و ذرات تحریک‌کننده بر سطح لنز را کمتر به خود می‌گیرند.
از لنزهای یک‌بار مصرف استفاده کنید. لنزهای یک‌بار مصرف را یک هفته در چشم بگذارید و سپس آن را دور بیندازید و لنزهای تازه‌ای به‌جای آنها بگذارید. البته در فاصلهٔ آن یک شب را بدون لنز بخوابید. این کار به چشم فرصت استراحت می‌‌دهد. این لنزهای نازک را نشوئید و از مصرف دوبارهٔ آنها خودداری کنید.
      - قطرهٔ چشمی مصرف کنید. وقتی شب بدون لنز می‌خوابید، قبل از خواب قطره، ضداحتقان ضدحساسیت را که پزشک تجویز می‌کند در چشم بریزید. این قطره‌ها خارش و ورم را کم کرده و حساسیت به لنز را کاهش می‌‌دهند. اگر باز هم مشکلی دارید لنزهایتان را بردارید و هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید.

    - ماهیچه‌های چشم را معالجه کنید. اگر چشمک زدن شما ناشی از گرفتگی‌های غیر ارادی ماهیچه‌ها در اثر اختلال دستگاه عصبی است، پزشک داروئی برای کنترل این گرفتاری‌های ماهیچه‌ای تجویز خواهد کرد. 

منبع:

 1. fa.wikipedia.org
 2. www.pezeshk.us
+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

ملتحمه (conjunctiva) غشاء نازك و شفافي است كه روي سفيدي چشم (صلبيه) و سطح داخلي پلك ها را پوشانده است. كنژنكتيويت التهاب اين غشاء است كه بدلايل عفوني و يا غير عفوني رخ مي دهد.

انواع كنژنكتيويت:

از ميان انواع غير عفوني، شايعترين نوع كنژنكتيويت نوع حساسيتي يا آلرژيك است. اين مشكل در افرادي كه حساسيت فصلي دارند نيز ديده مي شود و ممكن است بر اثر حساسيت به موادي از قبيل مواد آرايشي، عطر و يا داروها نيز رخ دهد. اين نوع از كنژنكتيويت مسري نيست.

نوع عفوني كنژنكتيويت بر دو نوع است. نوع ويروسي كه عامل بيماري ويروس بوده و معمولا با يك سرما سرماخوردگي و گلو درد همراه است. نوع دوم يا كنژنكتيويت ناشي از باكتري (باكتريال) معمولا بر اثر آلودگي با باكتري هايي نظير استافيلوكك و استرپتوكك ايجاد مي شود و شدت آن به نوع و گونه باكتري بستگي دارد.

علائم و نشانه هاي كنژنكتيويت:

بارزترين علامت كنژنكتيويت قرمزي چشم بر اثر التهاب است. علائم انواع كنژنكتيويت را مي توان بصورت زير خلاصه كرد:

كنژنكتيويت آلرژيك: هر دو چشم را درگير كرده و سبب خارش و قرمزي همراه با اشكريزش و تورم پلك ها مي شود. بيمار ممكن است بدليل حساسيت آبريزش بيني هم داشته باشد.

كنژنكتيويت ويروسي: معمولا با درگيري يك چشم شروع شده و ممكن است در ادامه چشم ديگر را نيز درگير كند. علائم ديگر شامل اشكريزش شديد، ترشح آبكي و قرمزي چشم هستند.

كنژنكتيويت باكتريال (ميكروبي): هر دو چشم را درگير كرده و سبب ترشح غليظ مي شود كه ممكن است بخصوص هنگام بيدار شدن از خواب سبب چسبيدن پلك ها به هم شود. علائم ديگر عبارتند از: تورم ملتحمه، قرمزي و اشكريزش. اين نوع از كنژنكتيويت معمولاً ابتدا يك چشم را درگير مي كند ولي به سادگي به چشم ديگر منتقل مي شود.

تشخيص:

كنژنكتيويت معمولا در يك معاينه ساده چشم پزشكي با استفاده از Slit Lamp تشخيص داده مي شود. در بعضي از موارد چشم پزشك ممكن است براي تشخيص نوع باكتري عامل كنژنكتيويت ترشحات چشم را براي كشت به آزمايشگاه بفرستد.

پيشگيرى :

از آنجا كه انواع ويروسي و باكتريال كنژنكتيويت مسري بوده و براحتي منتقل مي شوند، پيشگيري نقش بسيار مهمي در جلوگيري از انتقال آلودگي به چشم ديگر بيمار و نيز افراد ديگر دارد. براي پيشگيري مؤثر توجه به نكات زير لازم است:

 • شستشوي مرتب دستها و خودداري از ماليدن چشم. آلودگي در بسياري از موارد بر اثر خاراندن چشم درگير و انتقال از طريق دست آلوده اتفاق مي افتد.
 • استفاده نكردن از حوله مشترك
 • استفاده نكردن از لوازم آرايشي مشترك نظير خط چشم، سايه چشم و ...
 • استفاده نكردن از قطره هاي چشمي مشترك
 • شنا نكردن (بعضي از باكتري ها مي توانند از طريق آب منتقل شوند)
 • ضد عفوني كردن ميز و پيشخوان محل كار يا آشپزخانه منزل
 • خودداري از دست دادن با ديگران
 • عدم استفاده مجدد از دستمال جهت پاك كردن چشم. بهتر است از دستمال كاغذي و بصورت يك بار مصرف استفاده شود.

درمان  :

كنژنكتيويت آلرژيك: كمپرس سرد و استفاده از اشك مصنوعي در موارد خفيف كمك كننده است. در موارد شديدتر از داروهاي ضد التهابي غير استروئيدي و آنتي هيستامين ممكن است استفاده شود. در بعضي از بيماراني كه دائما كنژنكتيويت آلرژيك دارند ممكن است از قطره هاي استروئيدي نيز استفاده شود.

كنژنكتيويت ويروسي: نوع ويروسي بيماري مانند سرماخوردگي درمان خاصي ندارد و معمولا براي آن داروي خاصي تجويز نمي شود ولي علائم بيماري را مي توان با استفاده از كمپرس سرد و اشك مصنوعي تخفيف داد. در موارد خيلي شديد نيز مي توان از قطره هاي استروئيدي براي كاهش التهاب استفاده كرد. كنژنكتيويت ويروسي معمولا ظرف سه هفته بهبود مي يابد.

كنژنكتيويت باكتريال: معمولا با استفاده از قطره ها يا پماد هاي آنتي بيوتيك درمان مي شود.

نكته آخر:

هر چند كنژنكتيويت معمولاً عفونتي خفيف بوده و مشكل چنداني ايجاد نمي كند ولي گاهي ممكن است شدت يافته و منجر به مشكلات جدي تري شود بنابراين توصيه مي شود در صورت بروز علائم حتماً به چشم پزشك مراجعه كنيد.

منبع: eynak.com

مرتبط با: التهاب ملتحمه (قرمزی چشم) ،Pink Eye (Conjunctivitis) & Pink Eye Remedy

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

شايد بتوان گفت بينائى مهم‌ترين حس انسان است. نه تنها به اين علت که در ارتباط با محيط خارج از بدن، نقش مهمى دارد، بلکه از اين‌رو که اختلال ديد، سبب کاهش يادگيرى نيز مى‌شود. شخص با حس بينائى مى‌تواند از خود محافظت کند، تعادل خود را نگه‌دارد، خلاقيت داشته باشد و بالاخره از ديدن محيط اطراف لذت ببرد. لذا از چشم‌ها بايد نهايت مواظبت به‌عمل آمده و براى بهداشت آن به نکات زير توجه گردد:  

- هرگز نبايد دست آلوده را به چشم ماليد. دست و صورت خصوصاً دست‌ها بايد مرتب با آب و صابون شسته شود. از شستن دست و صورت در آب‌هاى آلوده و کثيف، جداً بايد خوددارى گردد.   
 
 - بايد از حوله و دستمال شخصى و تميز استفاده کرد و هرگز حوله و دستمال ديگران را مورد استفاده قرار نداد.   
 
 - مطالعه بايستى در نور کافى انجام گيرد و از خواندن نوشته‌هاى خيلى‌ريز خوددارى شود.   
 
 - به‌هنگام مسافرت با اتومبيل و ساير وسايط ‌نقليه، حتى‌المقدور از مطالعه خوددارى شود.   
 
 - فاصله چشم از کتاب بايد حدود ۳۰ سانتى‌متر و زاويه کتاب نسبت به سطح مورد مطالعه ۴۵ تا ۷۰ درجه باشد.   
 
 - از خيره‌شدن به نور شديد، مانند خورشيد و لامپ‌هاى پرنور خوددارى شود. هم‌چنين در مقابل آفتاب، باد، گرد و خاک، از چشم‌ها محافظت شود.   
 
  - براى خواب و استراحت، اتاق بايد تاريک باشد تا اعصاب چشم به‌خوبى استراحت کند.   
 
 - مصرف غذاهاى داراى ويتامين A و پروتئين در حفظ سلامت چشم اهميت به‌سزائى دارد.   

  اختلالات بينائى در سلامت دانش‌آموز و پيشرفت تحصيلى او اثر زيادى دارد و بايد مورد توجه مسئولان آموزشگاه قرار گيرد. آموزگار، مدير، پزشک، مربى بهداشت در تأمين سلامت بينائى شاگردان مسئوليت مشترک دارند. آموزگار به‌علت تماس دائمى با شاگردان، بهتر از هر شخص ديگر با توجه دقيق، به خواندن و نوشتن و کار کردن آنها مى‌تواند افرادى را که داراى اختلال يا ضعفى در قوه بينائى هستند، بشناسد و پس از آزمايش، آنها را نزد پزشک هدايت نمايد.

 به‌طور کلى علائمى که شخص با ديدن آن علائم، بايد متوجه اختلالاتى در دستگاه بينائى خود گردد، عبارتند از:   
 
  - اگر اشياء و نوشته‌ها را در فاصله معمولى به‌خوبى نتوان مشاهده نمود و يا هنگام نگاه‌کردن به آنها احساس ناراحتى کرد.   
 
 - اگر در هنگام غروب آفتاب نتوان به‌خوبى ديد.   
 
 - اگر احساس شود که چشم زود خسته مى‌شود.   
  
 - اگر گاهى سردرد، به‌خصوص هنگام غروب عارض شود.   
  
 - اگر چشم، خارش و سوزش داشته باشد و يا درد بگيرد.   
  
 - اگر صبح‌ها، هنگام بيدار شدن، در گوشه چشم ترشحاتى جمع شود.   
 
 با مشاهده علائم بالا، لازم است به چشم پزشک مراجعه نموده و دستورات وى را به دقت به‌کار برید.  

 
 
 
 اختلالات بينائى  

  دوربينى، نزديک‌بينى، و آستيگماتيسم، از اختلالات عمده بينائى در دانش‌آموزان به شمار مى‌رود.   
 
 دوربينى  


 
 در افراد دوربين، اشعه‌هاى نورانى که به‌طور موازى به چشم مى‌تابد، در عقب شبکيه، تشکيل تصوير مى‌دهد که اين اختلال گاهى علل ارثى دارد. دانش‌آموزانى که به اين عارضه دچار هستند، چشمان خود را زياد مى‌مالند. در موقع کارهاى ظريف مضطرب و بى‌‌قرار هستند. در موقع خواندن يا نوشتن، سر را دورتر از حد معمول نگاه مى‌دارند. به خواندن يا ديدن کتاب‌هاى مصور تمايلى نشان نمى‌دهند. درد چشم، سردرد، التهاب پلک، تيک صورت و گاهى سرگيجه دارند. براى درمان دوربيني، از عينک‌هاى با عدسى محدب استفاده مى‌گردد.   
 
 نزديک‌بينى  

 
 در افراد نزديک‌بين، اشعه نورانى که به چشم مى‌تابد جلوتر از شبکيه، تشکيل تصوير مى‌دهد. نزديک‌بينى به حالت و عادت کسانى که چشم خود را تنگ مى‌کنند تا بهتر ببينند، اطلاق مى‌شود. فاکتورهائى نظير کار نزديک، کمى‌ نور، کمبود ويتامين‌ها و غيره در ايجاد نزديک‌بينى مؤثر هستند. دانش‌آموزانى که به اين عارضه دچارند، اغلب موقع نگاه‌کردن به دور، گردن مى‌کشند. در موقع نوشتن يا خواندن، سر را از حد معمول نزديک‌تر مى‌برند. گاهى يک چشم را مى‌بندند و با تنگ نمودن چشم ديگر، سعى در تطابق اجسام دارند. سردرد و آب‌ريزى از چشم نيز مشاهده مى‌گردد. براى درمان نزديک‌بيني، از عينک‌هاى با عدسى مقعر مناسب استفاده مى‌گردد.   
 
 آستيگماتيسم  


 
 اين عارضه از عيوب انکسارى چشم است. در اين عارضه، تصوير يک نقطه همان يک نقطه درک نمى‌شود، بلکه از يک نقطه از هر جسم خارجي، دو خط افقى ديده مى‌شود. در اين حالت بعضى از اشعه‌هاى نوراني، يکديگر را روى شبکيه قطع مى‌کنند، در حالى‌که محل تلاقى پاره‌اى ديگر، در جلو يا عقب شبکيه است و تصويرى که ايجاد مى‌کند، زياد روشن و واضح به‌نظر نمى‌رسند. دانش‌آموزان مبتلا به آستيگماتيسم، اغلب سر را به کتاب يا تصوير نزديک مى‌کنند، سردرد دارند و چشم را هنگام مشاهده تصاوير ظريف مى‌مالند. تصحيح چشم آستيگمات اغلب ساده بوده و با استفاده از عدسى استوانه‌ائى که در جهت مناسبى از چشم قرار داده مى‌شود، انجام مى‌گيرد. مگر در بعضى حالات نادر که تصحيح آن بسيار مشکل بوده و گاهى حتى غيرممکن است.

  

Reference: www.pezeshki.net 

Images: asweknowit.net,inmagine.com

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

The risk for a patient of suffering from disturbing visual side effects such as halos, double vision (ghosting), loss of contrast sensitivity (foggy vision) and glare after LASIK depends on the degree of ametropia before the laser eye surgery and other risk factors. For this reason, it is important to take into account the individual risk potential of a patient and not just the average probability for all patients. The following are some of the more frequently reported complications of LASIK .

LASIK or Lasik (laser-assisted in situ keratomileusis) is a type of refractive surgery .PRK, (also called ASA, Advanced Surface Ablation).

What are different types or techniques of laser eye surgery?
PRK, LASIK and LASEK are acronyms for three different laser eye surgery techniques or types:


PRK - Photo-refractive keratotomy

LASIK - Laser in-situ keratomileusis

LASEK - Laser in-situ epithelial keratomileusis

IntraLASIK, also known as Femto-LASIK or All-Laser LASIK, is a form of refractive eye surgery similar to LASIK that creates a corneal flap with a femtosecond laser microkeratome rather than with a mechanical microkeratome, which uses a steel blade. The only difference between LASIK and IntraLASIK is the method by which the LASIK flap is created.[3]

Complications due to LASIK have been classified as those that occur due to preoperative, intraoperative, early postoperative, or late postoperative sources .[2]

LASIK complications 

(Not a complete list) [1]:

Lasik or PRK

(Potential complications)

(Not a complete list) [2]:

Femto-LASIK or IntraLASIK

(Not a complete list) [3]:

 Lasek
 • Transient Light Sensitivity (TLS)
 • dry eyes
 • regression
 • glare and halos at dusk and night
 • growth of epithelium underneath the corneal flap
 • decentration of the treatment zone
 • corneal bulging (keratectasia)
 • infection
 • ....
....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lasik and other forms of laser refractive surgery (i.e. PRK, LASEK and Epi-LASEK) change the dynamics of the cornea. These changes make it difficult for your optometrist and ophthalmologist to accurately measure your intraocular pressure, essential in glaucoma screening and treatment. The changes also affect the calculations used to select the correct intraocular lens implant when you have cataract surgery. This is known to ophthalmologists as "refractive surprise." The correct intraocular pressure and intraocular lens power can be calculated if you can provide your eye care professional with your preoperative, operative and postoperative eye measurements.[2]

FDA clinical trials demonstrate alarming numbers of patients experience complications such as dry eyes and night vision problems after LASIK. A published review of data from twelve FDA clinical trials for LASIK, including newer technology, reveals that six months after LASIK, 17.5% of patients report halos, 19.7% report glare (starbursts), 19.3% have night-driving problems and 21% complain of eye dryness.

Source: Bailey MD, Zadnik K. Outcomes of LASIK for myopia with FDA-approved lasers. Cornea 2007 Apr;26(3):246-54.

Patients place their trust in LASIK surgeons to disclose risks and potential problems of the surgery. LASIK surgeons behave more like used car salesmen than physicians, talking up the supposed benefits of LASIK while downplaying or concealing complications.

If you suffer from dry eyes, night vision problems, or other complications of LASIK, it is very important that you file a MedWatch report with the FDA so that your complications will be counted.[1]

eResearch by Navid Ajamin -- spring 2010

Related to:

Reference:

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015
 • ميزان واقعي خطر نامعلوم است و كمتر از مقدار واقعي آن اعلام مي گردد قبل از جراحي معمولا به بيماران گفته مي شود كه خطر بروز عوارض جانبي ناشي از ليزيك 1% و يا حتي كمتر از آن در صورتي كه توسط يك جراح با تجربه انجام پذيرد مي باشد . بايد توجه نمود كه اين خطر مربوط به يك چشم است و خطر كلي بروز صدمه دائمي به حداقل يك چشم با اين ارقام واقعا 2 درصد است آيا واقعا عالي نيست ؟ درنشست فوق العاده محققين بينايي و چشم پزشكي در فلوريدا محققين گزارش دادند كه تا 21% بيماراني كه اصلاح انكساري با روش ليزري انجام داده اند از مشكلات ديد در شب كه ناشي از كاهش حساسيت CONTRAST و همچنين GLARE و هاله مي باشد رنج مي برند. بر طبق يك مطالعه ديگر 12% از بيماران بعد از عمل ليزيك از اختلالات بينايي در شب رنج ميبرده اند در حالي كه ارقام براي بيماران PRK رقم 6% را نشان مي دهد در يك مطالعه ديگر 22.8% از بيماران ليزيك شده بعد از عمل دچار حساسيت به نور شده اند و 7.1% از سردرد رنج مي برده اند و 31.9% از GLARE شكايت داشته اند و 32% هم در رانندگي در شب مشكل داشته اند.

 در يك مطالعه كه در مجله REVIEW OF OPTOMETRY به چاپ رسيد عوارض جراحي ليزيك به شرح زير آمده است:

- عوارض ضمن عمل فلاپ 2.7 %

- عوارض بعد از عمل فلاپ 4%رشد اپي تليال به درون چشم

-  14.7%نقايص اپي تليال

- پنج درصدچين و چروك فلپ

- 5.9%اين عوارض اغلب توليد آستیگما تیسم غير منظم مي كند همانطور كه مي دانيد آستيگماتيسم منظم با عينك قابل اصلاح است در حاليكه آستيگماتيسم نامنظم با عينك قابل اصلاح نمي باشد و در اين موارد چاره اي جز استفاده از عدسيهاي تماسي سخت (RGP) نمي باشد ولي بدليل مسطح شدن قرنيه بعد از ليزيك يافتن لنزي كه بخوبي بر روي قرنيه در مركز قرار گيرد تقريبا غير ممكن مي باشد نتيجه اينكه لنزهاي RGP در وضعيت بعد از ليزيك براي اين افراد بسيار ناراحت كننده خواهد بود و بنابر اين نمي توان از آن براي رفع آستيگماتيسم نامنظم ايجاد شده بهره برد .

بسياري از چشم پزشكان از خطرات واقعي ليزيك بي اطلاع هستند و اغلب ترجيح مي دهند از پذيرش بيماران دچار عوارض بعد از ليزيك خودداري كنند زيرا درمان چنين بيماراني مطمئنا سود كمتري نسبت به عمل بر روي يك بيمار جديد دارد بنابر اين اين پزشكان هرگز آگاهي درستي از ميزان ضايعه اي كه توسط ليزيك ايجاد شده پيدا نمي كنند .

 • تكنولوژي ليزيك هنوز در ابتداي راه است : جامعه جراحي انكساري از نظر اقتصادي به خواست هاي زود گذر افراد متكي است . اين تمايل طبيعي انسان براي جراحان انكساري و تجهيزات پزشكي آنها تعداد زيادي بيمار فراهم مي كند كه بدين وسيله جراحان تكنيك ها و ابزار كارشان را توسعه مي دهند .براي مثال در حال حاضر هيچ اتفاق نظري در مورد اينكه چه نوع ليزر اگزايمري بهترين نتيجه را مي دهد وجود ندارد روش ablat قرينه توسط ليزر Nidek با ليزر visx متفاوت است با اين وجود هر دو خود را بهترين مي دانند . خيلي از جراحان فلپ ليزيك را از يك طرف تا طرف ديگر با ميكروتوم chiron بر مي دارند در حاليكه ساير جراحاني كه در كار با ميكروتوم Hansatom تبحر دارند يك فلپ فوقاني از بالا به پايين را بر مي دارند .جراحي انكساري هنوز در ابتداي راهست بطوريكه بسياري از جراحان ابزارهاي خاص خودشان را براي كارهايي مانند برش ، برداشتن و شستن فلپ ابداع و روانه بازار مي نمايد بسياري از تلاشهايي كه براي توسعه ليزيك صورت مي گيرد با هدف سود آوري سريع با ترويج فروش ابزار جراحي و پذيرش تكنيكهاي جديد جراحي و پذيرش تكنيك هاي جديد جراحي انجام مي گيرد . بازاريابان نوعي از مشتريان را كه با عنوان پذيرندگان اوليه مشهورند مي شناسند اينها مايل به خريد جديدترين محصولات و تكنولوژي مي باشند . جراحان انكساري نيز از اين موصوع با اطلاع هستند وبيشتر كتابهاي جراحي انكساري داراي حداقل يك يا دو فصل در مورد چگونگي كسب سود با هدف قرار دادن اين افراد مي باشد .بحث استراتژي هاي بازار يابي در كتابهاي پزشكي بسيار قابل توجه مي باشد و بخشهاي متعددي از اين كتابها درباره طبيعت تجاري اين زمينه فعاليت از پزشكي مي باشد در مورد بازيهاي كامپيوتري يا laptop اگر ما همان ابتداي كار آنها را قبول كنيم مشكلي پيشم نمي آيد ولي در مورد يك روش جراحي با آثاري غير قابل برگشت بر روي چشم چه پيش مي آيد يكي از پزشكان در اين باره مي گويد :‌ ما صدها و هزاران چشم پزشك را براي استفاده از تكنيك آموزش مي دهيم كه همزمان شامل نحوه انجام كار و شناسايي عوارض پيامد هاي احتمالي آن مي باشد . آيا هم براي بيماران و هم براي حرفه ما بهتر نبود تا به شيوه اي تدريجي عمل مي نموديم تا تكنيك را بر روي تعداد كمتري از بيماران ( يا حتي در آزمايشگاه ) امتحان مي نموديم و آموزش عمومي پزشكان را براي زماني نگه مي داشتيم كه تكنيك ها را آزمايش نموده بوديم و نتايج قابل قبولي در باره صحت و كارآيي تكنيك بدست آورده بوديم ؟يكي ديگر از جراحان برجسته انكساري معتقد است كه روش ليزيك هنوز كامل نشده است يك گروه ديگر اظهار مي دارند كه هر چه كه تكنولوژي و تكنيها توسعه مي يابند ما بايد درك بهتري از اهميت تداخل عمل ليزر و بافت ، ترميم زخم قرنيه و نقش عوامل دارويي در تعديل نتايج انكساري بدست آوريم . اين پيشرفت ها بايد در جهت قابل پيش بيني نمودن PRK و ليزيك همراه با عوارض جانبي كمتر بوده باشد . آيا شما مي خواهيد كه چشمهاي شما همان چشماني باشد كه به اين پزشكان ياد مي دهد چگونه عمل ليزيك را ايمن تر و موفقيت آميز تر نمايد .
 • ليزيك ايجاد انحرافات اپتيكي مي كند كه چشم پزشكان اطلاعات كاملي درباره آن ندارند .جراحي انكساري تلاش مي كند خطاهاي انكساري اسفريك و سيلندريك را حذف نمايد اما در اين روش به ساير انحرافات اپتيكي چشم توجهي نمي گردد بر طبق نظر دكتر ريموند از دپارتمان چشم پزشكي دانشگاه تگزاس اين انحرافات طبيعي توام با انحرافاتي كه در اثر جراحي انكساري ايجاد مي شود مي تواند باعث كاهش عملكرد سيستم بينايي عليرغم حذف خطاهاي انكساري اسفروسيلندريك گردد . انحرافات اپتيكي كه در اثر جراحي ايجاد مي گردند عليرغم اهميتي كه در عملكرد ايده آل سيستم بيناي دارند كمتر مورد توجه قرار گرفته اند .علاوه بر اين قرنيه طبيعي تقريبا عاري از هر گونه مشكلي است در حالي كه قرنيه بعد از عمل داراي عملكردي توام با انحرافات اپتيكي است و اغلب بي ثبات و عملكرد آن در شب و يا در بيماراني كه داراي مردمك بزرگتر از متوسط هستند بدتر مي گردد لنز هاي تماسي و عينك فيزيولوژي اپتيك چشم را به طور دائمي تغيير نمي دهند ولي جراحي انكساري اين كار را مي كند .يكي از چشم پزشكان مي گويد : ما واقعا اپتيك چشم را در موقع عمل ليزيك تخريب مي كنيم اگر مردمك كوچك باشد مشكلي پيش نمي آيد ولي وقتي مردمك بزرگ شود مانند وضعيتي كه در شب ايجاد مي شود مشكل ايجاد مي گردد .
 • ليزيك باعث كاهش حساسيت به Contrast مي گردد .بيشتر مردم چيزي درباره حساسيت به كنتراست نمي دانند مگر اينكه در اثر ليزيك آن را از دست داده باشند نمونه اي از كاعش حساسيت به كنتراست شخصي است كه به طرف شما مي آيد در حالي كه نور از پشت سرش مي تابد و خودش مانند شبحي به نظر ميرسد در وضعيت قبل از ليزيك مشخصات چهره اين فرد بخوبي قابل شناسايي است از دست رفتن حساسيت به كنتراست دائمي است و به درجات متغير افرادي را كه ليزيك مي كنند گرفتار مي سازد .اخيرا مطالعه اي در مركز مطالعات جراحي انكساري انجام شده و در آن بيماران بين دو تا هفت سال بعد از جراحي انكساري تحت نظر بوده اند نشان مي دهد كه 58 درصد از آنان در تست حساسيت كنتراست براي رانندگي شب مردود شده اند .
 • ليزيك باعث كاهش ثبات ساختماني قرنيه مي شود .با افزايش سن قرنيه به طور طبيعي نازكتر مي گردد و همراه با اين برداشتن بافت قرنيه از طريق جراحي ليزيك مي تواند مشكلات جدي را به دنبال داشته باشد مطالعات اخير نشان مي دهد كه افرادي كه تحت عمل ليزيك قرار گرفته اند در معرض خطر بيشتري براي بروز كراتكتازي Iatrogenic ناشي از نازك شدن قرنيه هستند اكتازي ضعف ثبات ساختماني قرنيه است كه باعث مي شود قرنيه به طرف جلو خميده شود و منجر به تاري ديد ، بازگشت ميوپي (نزديك بيني ) ، ديد متغير و حتي نازك شدگي بيشتر قرنيه گرد در بدترين شكل اكتازي تنها درمان پيوند تمام عيار قرنيه مي باشد حتي بيماران داراي مقادير كم نزديك بيني نيز ممكن است دچار اكتازي ناشي از ليزيك گردند
 • ليزيك باعث ايجاد فتوفوپي يا ترس از نور مي گردد : فتوفوپي حساسيت دردناك به نور است كه اغلب ناشي از ليزيك مي باشد اگرچه كه علت اصلي آن معلوم نيست بعضي از جراحان معتقدند تفرق نور ، glare ، و التهاب خفيفي بعد از ليزيك مي تواند علت بروز اين مشكل باشد.
 • نزديك بيني بالاخره با شما باقي خواهد ماند : جراحي انكساي براي حذف نزديك بيني باعث بهبود ديد دور مي شود اما ممكن است باعث بدتر شدن ديد نزديك گردد و دير يا زود بايد به سراغ عينك هاي ديد نزديك براي مطالعه رفت .ميوپي باعث كاهش نياز به عينك هاي مطالعه مي گردد و با افزايش سن ، سختي لنز نيز افزايش مي يابد و به تدريج نزديك بيني دوباره باز مي گردد در موارد خفيف ميوپي براحتي مي توان براي مطالعه عينك را برداشت اما مشكل در مورد موارد شديدتر ميوپي مشكل بروز مي كند زيرا نياز به عينك هاي دو ديد پيدا مي شود .
 • ليزيك باعث افزايش خطر بروز كاتاراكت مي گردد .ليزيك از دو طريق باعث افزايش خطر بروز آب مرواريد مي گردد نخست داروهاي استروئيدي مانند Tobradex و Alrex و pred fort و FML كه داروهاي استاندارد براي درمان عوارض بعد از ليزيك هستند . در صورت استفاده مي توانند كاتاراكت خلفي تحت كپسولي ايجاد نمايند . اگر چه كه استروئيد بعد از ليزيك بصورت طولاني مصرف نمي شوند عوارض متعدد ديگري وجود دارند (مانند خراش قرينه،‌ عفونت و كدورت)‌كه ممكن است به درمان طولاني مدت با قطره هاي استروئيدي نياز داشته باشند .راه دوم :‌ پوشش ضد UV روي شيشه هاي عينك يك سد محكم در برابر اشعه UV خورشيد كه اثر كاتاراكت زايي دارد مي باشد عدم استفاده از عينك و حدف اين سد محكم باعث قرار گرفتن بيشتر چشم شما در معرض نور خورشيد مي شود و بتدريج بروز كاتاراكت را در سنني بالاتر افزايش مي دهد .
 • ليزيك باعث ايجاد خشكي چشم مي گردد:‌ چشم آن خشك بعد از ليزيك Post Lasik Ory Eye‌) PLDE) كاملا شايع است و درمان آن يكي از مشكلات مهم جراحان انكساري مي باشد .براي اين بيمار وضعيتي دردناك و ناراحت كننده براي مدتي نامحدود ايجاد مي گردد اگر چه كه همه بيماران دچار اين مشكل نمي شوند ولي درصد بالايي از بيماران با اين مشكل مواجه اند .دليل آن هم اين است كه ليزيك باعث اختلال در مكانيسم هاي طبيعي توليد اشك مي گردد . نخست گذاشتن اسپكولوم براي آماده كردن بيمار براي جراحي باعث اختلال عمل پلك مي گردد و وضعيتي را بوجود مي آورد كه به آن لاگوفتالموس مي گويند . اسپكولوم همچنين باعث صدمه به مجموعه بالا برنده پلك مي گردد و مي تواند كاهش ميزان پلك زدن و يا نيمه بازماندن آن در موقع خواب گردد و در نتيجه باعث افزايش تبخير اشك گردد.ثانيا گذاشتن حلقه مكش در لمب براي ثابت ساختن چشم براي ايجاد فلپ توليد اشك توسط Gobletcellsرا مختل مي نمايد اين سلولهاي مسئول ترشح اشك پايه در چشم هستند .ثالثا پروسه برش فلپ بسياري از اعصابي را كه غدد اشكي را وادار به ترشح مي نمايند قطع مينمايد تقريبا هفتاد درصد اعصاب قرينه در ضمن ايجاد فلپ آسيب مي بيند .قطع اين اعصاب باعث بي حسي سطح قرنيه مي گردد .رابعا ablate‌ قرنيه با ليزر باعث تخريب بيشتر اعصاب مي گردد .خامسا ليزر انحناي قرنيه را تغيير مي دهد و ايجاد و نگهداري مداوم لايه اشكي را مشكل مي سازد .بيماران ليزيك تا حدقال دو ماه بعد از عمل دچار خشكي چشم خواهند بود قطره هاي چشمي بايد بطور دائم بكار برده شوند و ممكن است شخص نيمه شب با چشم هاي خشك و قرمز بيدار شود و نياز به قطره هاي اشك پيدا نمايند . خشكي چشم همچنين مي تواند باعث كاهش حدت بينايي گردد .
 • خطرات طولاني مدت ليزيك ناشناخته هستند :‌چشم پزشكان خودشان هم موافقند كه خطرات ليزيك شناخته شده نيستند . يك جنبه قضيه به برداشتن بافت قرنيه ضمن ليزيك مربوط مي شود بدين ترتيب كه براي دفعات بعدي نياز به ablate قرنيه كه ممكن است بعدها در طول عمر نياز به آن باشد درمان هاي ليزري مانند PTK ممكن است به خاطر برداشته شدن بيش از حد بافت توسط ليزيك غير ممكن باشند .يك جنبه ديگر قضيه تغيير شكل قرنيه در ليزيك ارزيابي وجود گلوكوم را براي چشم پزشكان مشكل مي سازدتست هاي تونومتري بر روي قرنيه بعد از ليزيك بدليل تغيير استحكام قرنيه از دقت كافي برخوردار نخواهد بود و بنابراين ممكن است بيماران گلوكومي بسياري كشف نشده باقي بمانند .
 • در جراحي ليزيك پس از برداشتن فلپ (ورقه نازكي) از قرنيه ليزر انجام مي شودو بعد از انجام ليزر ، فلپ قرنيه به جاي خود برگردانده مي شود.
  در جراحي لازك ، اپي تليوم سطح قرنيه به كمك الكل برداشته مي شود و سپس از ليزر اگزايمر استفاده مي شودو مجددا فلپ اپي تليال سرجايش برگردانده شده و بعد از عمل از لنز تماسي پانسماني به مدت 3 تا 4 روز تا زمان ترميم مجدد اپيتليوم استفاده مي شود.
  در جراحي PRK  : اپيتليوم سطح قرنيه به روش مكانيكي برداشته شده و پس از انجام ليزر اگزايمر از لنز پانسماني روي سطح قرنيه تا بهبودي اپيتليوم استفاده مي شود.
 •  (در هر مرحله آسیبی که به چشم وارد میشود  غیر قابل جبران است که تا آخرعمر  بیمار  بایستی عوارض این جراحی ها را تحمل کند)

نتيجه :

‌هر كدام از اين ده نكته را بايد هنگام تصميم به انجام عمل ليزيك در نظر گرفت بسياري از چشم پزشكان به اين نكات توجه دارند اما بيشتر جراحان انكساري و صنعت ليزر اگزايمر كه مايل به كسب حداكثر سود از راه ليزيك هستند به اين نكات توجه ندارند . قرنهاست كه عينك بهترين ديد را براي مردم فراهم نموده است .

منبع: اپتومتری ایران

مطالب مرتبط: هشدار انجمن چشم پزشكان در مورد خطرات جراحى ليزيك چشم

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015
شرح بیماری 

ناخنک یا پتریژیوم pterygium ، یک ضایعه گوشتی مثلثی شکل است که از سفیدی چشم (ملتحمه) روی سیاهی چشم (قرنیه) کشیده می‌شود. معمولا در طرف بینی چشم است. این ضایعه ناشی از رشد خوش‌خیم بافت پیوندی و رگهای ملتحمه است. ناخنک معمولاً ابتدا به صورت یک سفیدی روی ملتحمه ایجاد می‌شود که به تدریج به سمت قرنیه رشد می‌کند. به علت وجود رگهای زیاد معمولاً رنگ ناخنک صورتی یا قرمز است. ناخنک گاهی ملتهب می‌شود و باعث سوزش و خارش و اشکریزش می‌شود. گاهی اوقات ناخنک رشد زیادی می‌کند و تا وسط قرنیه می‌رسد و جلوی دید را می‌گیرد. به علاوه حتی ناخنک‌های کوچکتر هم می‌توانند با تغییر شکل قرنیه باعث ایجاد آستیگماتیسم شوند و دید افراد را تار کنند. 


علت ناخنک و پیشگیری 
اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) در ایجاد ناخنک مؤثر است. همچنین باد شدید و گرد و خاک با تحریک چشم در ایجاد ناخنک مؤثر می‌باشند.

 

بنابراین توصیه می‌شود افرادی که در مناطق آفتابی زندگی می‌کنند و مدت زیادی در معرض تابش آفتاب هستند از کلاه لبه‌دار و عینک آفتابی استفاده کنند.در افرادی که ناخنک دارند معمولاً ورود آب به چشمها (در موقع شستن دست و صورت یا حمام کردن) باعث تحریک چشم و ایجاد سوزش و قرمز شدن چشمها می‌شود. بنابراین این افراد باید دقت کنند که حتی الامکان آب وارد چشمشان نشود. 


درمان 


اگر ناخنک کوچک باشد و ظاهر ناخوشایندی نداشته باشد و باعث قرمزی و سوزش چشمها نشود نیاز به درمان خاصی ندارد. 


اگر ناخنک گهگاه ملتهب شود و سوزش و قرمزی چشم ایجاد کند مصرف قطره‌های اشک مصنوعی به صورت مکرر ممکن است باعث تسکین علائم شود. در مواردی که ناخنک التهاب شدیدی دارد می‌توان با نظر چشم پزشک یک دوره درمان با قطره‌های استروئیدی یا سایر قطره‌های ضد التهاب انجام داد.

در مورد ناخنک‌های بزرگتر که از لحاظ ظاهری و زیبایی اهمیت دارند و یا با ایجاد آستیگماتیسم باعث تاری دید شده‌اند می‌توان با جراحی ناخنک را برداشت. البته اگر ناخنک به صورت ساده برداشته شود احتمال عود آن زیاد است و به خصوص در افراد جوان و افرادی که ناخنک ملتهب دارند در نیمی از موارد، عود دیده می‌شود. در این افراد بهتر است علاوه بر برداشتن ناخنک از روشهای تکمیلی مثل پیوند ملتحمه یا استفاده از داروهای خاص (مثلا میتومایسین) در حین جراحی استفاده شود. 
در ناخنک‌های خیلی بزرگ که وسط قرنیه را هم درگیر کرده‌اند ممکن است لازم باشد علاوه بر اقدامات فوق از پیوند قرنیه لایه‌ای برای اصلاح شکل قرنیه استفاده شود.       eResearch by Navid Ajamin -- spring 2010 

لازم به ذکر است که برخی از تومورهای چشمی ممکن است در ابتدا با ناخنک اشتباه شوند. پس در مواردی که ناخنک رشد خیلی سریعی دارد و یا مکرراً عود می‌کند حتماً باید با چشم پزشک مشورت کنیم.
 

 

پينگوکولا (Pinguecula)

پينگوکولا که در بالغين فوق‌العاده شايع است.

 ضايعه به‌صورت ندول‌هاى زردرنگى در هر طرف قرنيه (به‌طور شايع‌تر در طرف داخل) در سطح بين پلک‌ها ديده مى‌شود. از بافت الاستيک و هيالن تشکيل مى‌شود و به‌ندرت اندازه آنها افزايش مى‌يابد. التهاب آنها شايع است. درمانى لازم نيست؛ ولى در مورد التهاب آن (پينگوکوليت)، ممکن است استروئيد ضعيف موضعى يا داروهاى ضدالتهاب غيراستروئيدى موضعى تجويز شود.

See Also: Pinguecula and Pterygium

 

منبع: www.daneshju.ir

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015
راه های درمان و بهبود آلرژی های چشمی شامل موارد زیر است:

1- پرهیز از عامل حساسیت زا: در مواردی که بتوان ماده مسئول ایجاد آلرژی را شناسایی کرد، بهترین و مؤثرترین درمان پرهیز از تماس با این ماده است.

2- پاک سازی و بهبود محیط زندگی: تمیز نگه داشتن خانه به منظور به حداقل رساندن گرد و غبار، پرهیز از نگه داری حیوانات خانگی، حفظ رطوبت مناسب در هوا، خنک کردن هوای منزل و استفاده از صافی های جذب کننده غبار می تواند به کنترل علائم آلرژی کمک کند.

3- پرهیز از خاراندن چشم ها

4- استفاده از کمپرس سرد: کمپرس سرد باعث کم شدن تحریک چشم ها و احساس خارش می شود و معمولا اثر تسکین دهنده دارد.

5- آلرژی درمانی: در مواردی خاص، ممکن است بتوان با روش هایی مثل تلقیح ماده آلرژی زا و افزایش تدریجی مقدار آن، واکنش دستگاه ایمنی بدن به یک ماده خاص را تغییر داد و مانع بروز علائم آلرژی در فرد مبتلا گردید. البته این روش پرهزینه و وقت گیر است و در بسیاری موارد امکان پذیر نمی باشد.

6- استفاده از داروهای مناسب:

الف-قطره اشک مصنوعی

قطره اشک مصنوعی گرچه اثر مستقیمی در درمان آلرژی ندارد، اما استفاده از آن باعث رقیق شدن مواد آلرژی زا تجمع یافته در چشم می شود. به علاوه تا حدی از چسبیدن مواد آلرژی زا به سطح ملتحمه جلوگیری می کند و عملکرد دفاعی لایه اشک را بهبود می بخشد. استفاده از این قطره ها به عنوان درمان کمکی به خصوص در افرادی که علاوه بر آلرژی، زمینه خشکی چشم دارند، گاه اثرات درمانی شگفت آوری دارد.

ب-قطره های آنتی هیستامین و دکونژستانت(ضد احتقان)

به هیچ وجه از قطره های آنتی هیستامین و دکنونژستانت نظیر قطره نفازولین + آنتازولین بیش از 2-1 هفته بصورت متوالی استفاده نکنید، زیرا مصرف طولانی مدت این قطره ها خود می تواند باعث تحریک و قرمزی چشم شود و حتی ممکن است در اثر عدم مصرف قطره، چشم شدیدا قرمز شود.

قطره های آنتی هیستامین، اثر هیستامین در ملتحمه را خنثی می کنند و باعث کاهش خارش چشم ها می شوند، اما روی تورم و قرمزی اثر چندانی ندارند. قطره های آنتی هیستامین دو مزیت عمده نسبت به اشکال خوراکی آنتی هیستامین دارند: اولا این قطره ها سریع تر از قرص و شربت اثر می کنند. ثانیا مصرف دارو به صورت قطره کمتر از مصرف خوراکی باعث ایجاد خشکی چشم می شود.

قطره های دکونژستانت قرمزی چشم را کم می کنند و در نتیجه ظاهر فرد بهبود پیدا می کند، اما این قطره ها اثری روی خارش ندارند. این داروها باعث تنگ شدن رگ های ملتحمه می شوند و در نتیجه قرمزی چشم کم می شود. البته در صورت مصرف طولانی مدت، خود این قطره ها می توانند باعث تحریک و قرمزی چشم شوند. به علاوه پس از چند روز مصرف مداوم، چشم اصطلاحا به این قطره ها عادت می کند و قطره بی اثر می شود و حتی ممکن است در اثر عدم مصرف قطره چشم شدیدا قرمز شود. بنابراین به هیچ وجه نباید این قطره ها را بیش از یکی دو هفته به صورت متوالی استفاده کرد. مصرف قطره های دکونژستانت در افراد مبتلا به آب سیاه(گلوکوم) ممکن است خطرناک باشد. بنابراین این افراد هرگز نباید به صورت خودسرانه این قطره ها را مصرف کنند.

در برخی از فراورده های دارویی مثل قطره نفازولین + آنتازولین ماده آنتی هیستامین و دکونژستانت با هم بکار رفته است. مصرف این قطره ها می تواند ظرف چند دقیقه قرمزی و خارش چشم را کنترل کند و معمولا این اثر تا 4-3 ساعت قابل توجه است. بنابراین در درمان علائم حاد آلرژی می توان از این قطره ها استفاده کرد و مصرف کوتاه مدت آن ها معمولا عارضه مهمی(غیر ازسوزش چشم در موقع استفاده از قطره) ندارد. اما همان طور که گفته شد مصرف دراز مدت آن ها چندان مفید نیست و ممکن است باعث بروز عوارضی شود.

ج-قطره های پایدار کننده ماست سل ها

همان طور که گفته شد واسطه اصلی ایجاد آلرژی ماده ای به نام "هیستامین" است که از گروهی از سلول های ایمنی به نام "ماست سل ها" آزاد می شود. داروهای پایدار کننده ماست سل ها مانع آزاد شدن هیستامین از ماست سل ها می شود و در نتیجه از بروز واکنش های آلرژیک جلوگیری می کنند. این داروها در تمام انواع حساسیت مؤثر است؛ در افراد مبتلا به حساسیت فصلی و کراتوکنژنکتیویت بهاره می توان از یکی دو هفته پیش از شروع فصل حساسیت این قطره ها را استفاده کرد، تا از بروز علائم حساسیت جلوگیری شود.

از آنجا که این داروها نسبتا بدون عارضه هستند می توان مصرف آن ها را برای یک دوره طولانی (مثلاً چند ماه) ادامه داد بدون این که مشکل خاصی ایجاد شود. البته باید توجه داشت که شروع اثر این داروها نسبتا کند است و برای آغاز بهبودی با مصرف این داروها معمولا چند روز زمان لازم است. از داروهای این گروه می توان به کرومولین سدیم اشاره کرد. البته در حال حاضر داروهای قوی تر و مؤثرتری نیز از این دسته در دسترس است.

د-قطره های ضد التهاب غیر استروئیدی

این قطره ها با اثر ضد التهابی خود باعث کاهش علائم آلرژی، به ویژه خارش می شوند. اما مصرف دراز مدت آن ها می تواند سوزش و خارش چشم را بدتر کند. از این دسته دارویی می توان به قطره ولتازن(دیکلوفناک) اشاره کرد.

ه-قطره های ضد التهاب استروئیدی

این قطره ها مثل بتامتازون، پردنیزولون و دگزامتازون در درمان حساسیت های چشمی بسیار مؤثرند، اما به علت عوارض جلدی بالقوه مصرف آن ها محدود به آلرژی های شدیدی است که با درمان های معمولی بهبود پیدا نکند. به علت احتمال بروز عوارض جلدی مثل آب مروارید(کاتاراکت) و گلوکوم(آب سیاه) مصرف این داروها باید حتماً با تجویز چشم پزشک و برای مدت کوتاه انجام گیرد.

و- آنتی هیستامین های خوراکی

مصرف آنتی هیستامین خوراکی معمولا در درمان آلرژی چشمی چندان مؤثر نیست، اما در مورادی که آب ریزش از بینی یا حساسیت پوستی(بویژه درماتیت آتوپیک) به همراه حساسیت چشمی وجود دارد، مصرف آنتی هیستامین خوراکی می تواند به کنترل این علائم کمک کند.

Image not available.

چند نکته مهم:

به یاد داشته باشید که آلرژی یک زمینه مزمن است و ممکن است مکررا عود کند.

آلرژی ها آزار دهنده اند، اما اغلب خطرناک نیستند.

در موراد آلرژی های شدید چشمی و یا آلرژی های طولانی مدت،

حتما به چشم پزشک مراجعه کنید.

درمان آلرژی های حاد با استفاده از قطره های آنتی هیستامین- دکونژستانت چشمی در یک دوره کوتاه به بهبود علائم کمک می کند.

در آلرژی های مزمن، بهترین دارو برای استفاده دراز مدت، قطره های پایدار کننده ماست سل ها(mast cells) است.

قطره های استروئیدی حتما باید در یک دوره کوتاه و تحت نظر چشم پزشک مصرف شوند.

از مصرف خودسرانه این داروها (بتامتازون - دگزامتازون - پردنیزولون) جدا پرهیز کنید.

 

قطره های خنک معمولا خارش چشم را بیشتر تسکین می دهند. قطره های چشمی را در یخچال نگهداری کنید.

آلرژي هاي چشمي يكي از شايعترين علت هاي مراجعه به چشم پزشك است بطور متوسط از هر 10 تا 15 نفر يك نفر در طول عمر خود دچار علائم حساسيت هاي چشمي مي شود. علائم آلرژي چشمي در افراد مختلف متفاوت است و طيف وسيعي از علائم از سوزش و خارش خفيف تا علائم شديد و آزار دهنده و گاه خطرناك را در برمي گيرد. به علاوه، حساسيت هاي چشمي اغلب با ساير علائم آلرژي مثل تب يونجه (آبريزش از بيني) و حساسيت هاي پوستي (مثل درماتيت آتوپيك) همراه است. گرده گل ها و گياهان، مو و كرك و پر حيوانات، داروها و لوازم آرايش نقش اساسي را در ايجاد آلرژي چشمي دارند. البته گاهي اوقات هم تحريك چشم ناشي از مواد محرك (مثل دود سيگار يا گرد و غبار) علائمي ايجاد مي كند كه با آلرژي چشمي اشتباه مي شود.

چشم دريچه اي به جهان خارج است. وقتي چشم ها باز هستند ملتحمه در تماس مستقيم با مواد حساسيت زاي موجود در هواست. ملتحمه كه بافت پوششي مخاطي قسمت جلوي كره چشم و سطح داخلي پلك هاست يك سد دفاعي در برابر محيط خارج است. در ملتحمه تعداد زيادي رگ، سلول هاي ايمني و مواد دفاعي وجود دارد كه باعث حفاظت لايه هاي داخلي تر كره چشم در برابر عفونت ها و عوامل بيگانه مي شود. به علاوه اشك چشم نيز داراي سلول ها و عوامل ايمني مي باشد كه به دفاع در برابر عوامل خارجي كمك مي كند بنابراين بسياري از واكنش هاي دفاعي در جلوي كره چشم در سطح ملتحمه اتفاق مي افتد. هرگاه كنترل طبيعي اين واكنش هاي دفاعي به هم بخورد و يا واكنش هاي دفاعي به جاي عوامل بيگانه در برابر عوامل خودي اتفاق بيافتد واكنش هاي حساسيتي ايجاد مي شود. مهمترين عوامل ايجاد واكنش هاي حساسيتي ماده اي به نام "هيستامين" است كه از گروهي از سلول هاي ايمني به نام "ماست سل ها" مي شود. هيستامين باعث ايجاد خارش مي شود. به علاوه هيستامين موجب گشاد شدن رگ هاي موجود در ملتحمه مي شود و همين امر باعث مي شود كه چشم قرمز به نظر برسد. البته به جز هيستامين مواد ديگري نيز مي توانند در واكنش هاي آلرژيك دخيل باشند اما هيستامين مهمترين واسطه ايجاد علائم حساسيت است.

اصولاً واكنش هاي حساسيتي در افراد جوان (سن زير 30 سال) شايع تر است. به علاوه احتمال بروز آلرژي در كساني كه سابقه حساسيت قبلي داشته اند و يا در خانواده آن ها بيماري هاي آلرژيك وجود دارد بيشتر است. بخصوص افرادي كه آلرژي هايي از نوع تب يونجه (آبريزش از بيني حساسيتي) يا آلرژي پوستي (درماتيت آتوپيك) دارند بسيار مستعد ابتلا به حساسيت هاي چشمي هستند.

همانطور كه گفته شد واسطه اصلي ايجاد علائم آلرژي هيستامين است. ترشح هيستامين در ملتحمه باعث بروز خارش، سوزش و اشكريزش مي شود. همچنين هيستامين با گشاد كردن رگ ها باعث مي شود كه چشم قرمز و پرخون بنظر برسد. به علاوه اين ماده موجب مي شود كه مقداري مايع از رگ ها به داخل بافت ملتحمه و پلك نشست كند در اين حالت تورم پلك ايجاد مي شود. ممكن است پلك ها آنقدر متورم شوند كه فرد حتي نتواند چشم هايش را باز كند. تجمع مايع در ملتحمه باعث مي شود كه ملتحمه ظاهر آبي پيدا كند، به علاوه گاهي اوقات تجمع مايع در ملتحمه آنقدر زياد است كه ملتحمه از سطح چشم فاصله مي گيرد و از داخل شكاف پلكي بيرون مي زند و شبيه يك كهير يا تاول بزرگي مي شود. گاهي اوقات بخصوص وقتي قرنيه نيز درگير حساسيت شده باشد حساسيت به نور ايجاد مي شود.

آلرژي چشمي معمولاً هر دو چشم را درگير مي كند، اما گاهي علائم حساسيت فقط در يك چشم بروز مي كند، بخصوص وقتي كه يك ذره حساسيت زا وارد چشم شود و فرد چشم مبتلا را بخاراند ممكن است شدت علائم در اين چشم خيلي بيشتر از چشم مقابل باشد.

ورم ملتحمه آلرژيك  (Allergic conjunctivitis)

ورم ملتحمه يا كنژتكتيوبت شايع ترين شكل حساسيت چشمي است. اين بيماري اغلب در اثر حساسيت به گرده گل ها و گياهان ايجاد مي شود، به همين علت در فصل بهار شايع تر است؛ اما در افرادي كه به گرد و خاك خانگي، كپك ها، مو و پر حيوانات يا مواد شيميايي يا داروهاي خاص حساسيت دارند ممكن است علائم حساسيت در هر فصلي از سال ايجاد شود. كنژنكتيوبت آلرژيك فصلي اغلب با آبريزش از بيني همراه است. علائم مهم كنژتكتيويت آلرژيك عبارتند از: خارش و سوزش و قرمزي چشم ها، اشكريزش و ترشحات آبكي و تورم پلك و ملتحمه. از آنجا كه اكثر علائم حاد بيماري ناشي از آزاد شدن هيستامين در بافت ملتحمه است، درمان انتخابي اين علائم استفاده از قطره هاي چشمي آنتي هيستامين است جهت پيشگيري از بروز اين علائم مي توان از قطره هاي پايدار كننده ماست سل ها استفاده كرد (در مورد اين داروها در زير توضيح خواهيم داد). همچنين در موارد حساسيت خيلي شديد مي توان با نظر چشم پزشك از قطره هاي استروئيدي براي مدت كوتاهي استفاده كرد. شربت ها و قرص هاي آنتي هيستامين معمولاً روي علائم چشمي بيمار چندان مؤثر نيستند اما براي كنترل آبريزش از بيني و علائم پوستي حساسيت بكار مي روند.

ماليدن چشمي كه مي خارد يك واكنش طبيعي است اما ماليدن چشم ها باعث آزاد شدن مقادير بيشتر هيستامين و ساير واسطه هاي آلرژي مي شود و در نتيجه موجب بدتر شدن علائم حساسيت مي گردد. پس سعي كنيد تا جايي كه امكان دارد چشم ها را نماليد.

ورم ملتحمه همراه با درماتيت آتوپيك (Atopic dermatitis)

 درماتيت آتوپيك نوعي حساسيت شديد پوستي است كه با خارش شديد همراه است و اغلب در بچه ها و نوجوانان تظاهر مي كند. علائم چشمي اين بيماري معمولاً نوجوانان و جوانان بخصوص پسرها را درگير مي كند. علامت چشمي اصلي اين بيماري خارش شديد و قرمزي پلك هاست. چشم ها ترشحات فراوان دارند و پلك ها حالت پوسته پوسته و دلمه بسته پيدا مي كنند. پلك ها ضخيم و سفت مي شوند گاهي حساسيت به نور ايجاد مي شود. اين بيماري در صورت درمان نامناسب به علت خارش مزمن و خراش مكرر سطح قرنيه توسط سطح ناهموار پلك ها، باعث ايجاد لك قرنيه و تاري ديد مي گردد.

گاهي اوقات مصرف برخي مواد غذايي حساسيت زا مثل تخم مرغ، آجيل، توت فرنگي، گوجه فرنگي، بادنجان، ادويه ها، شير و ماهي ممكن است باعث بدتر شدن علائم پوستي و چشمي درماتيت آتوپيك شود. در اين حالت حذف اين مواد از رژيم غذايي به كنترل بيماري كمك مي كند. به علاوه مواد حساسيت زاي موجود در هوا مثل گرد و خاك خانگي، كپك ها، مو و پرز حيوانات نيز مي تواند باعث شديدتر شدن علائم در افراد مبتلا شود.

پايه اصلي درمان اين بيماري استفاده از آنتي هيستامين هاي خوراكي قوي است براي كنترل خارش است. استفاده از قطره هاي آنتي هيستامين، قطره هاي پايدار كننده ماست سل ها و در موارد شديد دوره هاي كوتاه مدت قطره هاي استروئيدي مي تواند به كنترل علائم چشمي كمك كند.

گاهي اوقات يك عفونت ميكروبي پلك ها در زمينه درماتيت آتوپيك ايجاد مي شود كه باعث بدتر شدن خارش و ساير علائم چشمي مي شود. در اين حالت درمان عفونت با استفاده از قطره ها و پمادهاي آنتي بيوتيك و شستشوي مكرر پلك ها مي تواند به رفع عفونت و بهتر شدن علائم كمك كند.

علائم چشمي درماتيت آتوپيك ممكن است فرد را سال ها درگير كند. به علاوه در افراد مبتلا به اين بيماري احتمال ايجاد آب مرواريد (كاتاراكت) و لك قرنيه بيشتر از افراد عادي است به همين دلايل اين افراد بايد مرتباً تحت نظر چشم پزشك باشند.

كراتوكنژنكتيويت بهاره (Vernal Keratoconjunctivitis)

كراتوكنژنكتيويت (التهاب ملتحمه و قرنيه) بهاره بيماري ناشايعي است كه اغلب در مناطق روستايي گرمسير و در نوجوانان، بخصوص پسرها اتفاق مي افتد و قبل از 20 سالگي به تدريج بهبود مي يابد. بيماري معمولاً از اواسط بهار كه هوا رو به گرمي مي رود شروع مي شود و پس از 3-2 ماه كم كم برطرف مي شود و در سال بعد مجدداً عود مي كند.

در اين بيماري چشم ها خارش شديد پيدا مي كند و پلك ها متورم و سنگين مي شوند (گاهي به همين علت فرد ظاهر خواب آلوده پيدا مي کند). ممکن است حساسيت به نور ايجاد گردد. معمولاً ترشحات شيري رنگ چسبناک در گوشه چشم ها جمع مي شود. در پشت پلک بالايي ظاهر سنگ فرشي ايجاد مي شود (اين منظره در معاينه، با ميکروسکوپ چشم پزشکي به راحتي با برگرداندن پلک قابل مشاهده است) همچنين به علت تجمع سلول هاي التهابي در ملتحمه ممکن است لکه هاي سفيدرنگي در ملتحمه و دور قرنيه ديده شود. گاهي اوقات در اين بيماران بافت ملتحمه در اطراف قرنيه حالت برجسته و پشته پشته يدا مي کند.

کراتوکنژنکتيويت ها بهاره مي تواند به علت خارش مکرر باعث ايجاد خراش و لک قرنيه شود. مؤثرترين درمان اين بيماري استفاده از قطره هاي استروئيد چشمي (براي مدت کوتاه و زير نظر چشم پزشک) است. مي توان براي کمک به کنترل بيماري و جلوگيري از عود آن از قطره هاي پايدار کننده ماست سل ها و قطره هاي آنتي هيستامين موضعي نيز استفاده کرد. استفاده از عينک هاي آفتابي با شيشه بزرگ و دسته هاي ضخيم (که از ورود گرد و خاک به چشم جلوگيري مي کند) مي تواند به کنترل بيماري کمک کند. همچنين استفاده از کمپرس آب سرد و خنک کردن محل زندگي مي تواند تا حدي علائم را تسکين بخشد.

حساسين ناشي از لنز تماسي (کنتاکت لنز)

هر جسم خارجي که بصورت مزمن با ملتحمه و سطح داخلي پلک در تماس باشد مي تواند باعث بروز حساسيت شود. در مورد لنز تماسي خود لنز، رسوبات پروتئيني ايجاد شده بر روي لنز و محلول هاي تميز کننده لنز (بخصوص مواد نگهدارنده موجود در محلول) مي تواند موجب ايجاد حساسيت شود. خوابيدن با لنز تماسي احتمال ايجاد حساسيت را شديداً افزايش مي دهد.

حساسيت به لنز تماسي معمولاً بصورت قرمزي و خارش چشم و ايجاد ترشحات فراوان و غليظ بروز مي کند. بعلاوه معمولاً در سطح خلفي پشت پلک فوقاني حالت پشته پشته ايجاد مي شود (اين پشته ها در حقيقت برجستگي هاي طبيعي ملتحمه هستند که پاپيلا نام دارند و در اثر حساسيت بصورت غير طبيعي بزرگ و برجسته مي شوند)

مؤثرترين درمان اين نوع حساسيت توقف استفاده از لنز تماسي است. معمولاً قرمزي و خارش چشم چند روز تا چند هفته پس از توقف استفاده از لنز بهبود مي يابد اما برطرف شدن برجستگي هاي پشت پلک (پاپيلاها) ممکن است چندين ماه طول بکشد. در صورتيکه نتوان از عينک يا روش هاي ديگر براي اصلاح ديد استفاده کرد و فرد ناچار به استفاده از لنز باشد تغيير نوع لنز، تميز کردن مکرر لنز و شيسشوي کامل رسوبات پروتئيني و سپس آبکشي دقيق با آب مقطر و يا استفاده از لنزهايي که به صورت روزانه تعويض مي شوند ممکن است به بهبود اين عارضه کمک کند.

به علاوه ممکن است لازم باشد قطره هاي چشمي پايدار کننده ماست سل ها تا چند ماه در اين افراد مصرف شود. (در موقع استفاده از قطره بايد لنز تماسي را از چشم خارج کرد)

حساسيت هاي پلک

حساسيت هاي پلک اغلب نوعي واکنش حساسيتي ويروس است که در اثر برخورد مستقيم با يک ماده آلرژي زاي خاص ايجاد مي شود. اين عارضه معمولاً در اثر تماس با مواد شوينده يا مواد آرايشي اتفاق مي افتد و به همين دليل در خانم ها شايع تر است. (لاک ناخن در صورت ماليدن دست ها به چشم مي تواند اين عارضه را ايجاد کند).

علائم اين نوع حساسيت معمولاً 24 تا 48 ساعت پس از برخورد با ماده آلرژي زا اتفاق مي افتد. معمولاً پلک ها دچار خارش شديد و قرمزي مي شود، ممکن است جوش هاي ريز آبکي روي پلک ها ايجاد شود گاهي ملتحمه نيز قرمز مي شود. درصورتيکه فرد بطور مکرر با ماده آلرژي زا در تماس باشد پوست پلک ها ضخيم شده حالت چرمي پيدا مي کند و پلک کلفت مي شود.

بهترين درمان اين عارضه شناسايي ماده مولد حساسيت و پرهيز از آن است. در موارد حاد شديد استفاده از يک پماد چشمي استروئيدي ملايم براي مدت چند روز مي تواند به کنترل علائم کمک کند. درصورتيکه عفونت ميکروبي به ضايعه حساسيتي پلک اضافه شود لازم است عفونت با داروهاي آنتي بيوتيکي درمان شود.

چه بيماري هايي با آلرژي چشمي اشتباه مي شوند؟

بسياري از بيماري هاي چشمي مي توانند با آلرژي اشتباه شوند. شايعترين اين بيماري ها عبارتند از:

خشکي چشم: معمولاً باعث ايجاد سوزش چشم ها و احساس وجود شن ريزه در چشم مي شود. در اين بيماري خارش چشم کمتر از بيماري هاي آلرژيک است. بعلاوه خشکي چشم معمولاً افراد مسن را مبتلا مي کند در حاليکه آلرژي در افراد جوانتر اتفاق مي افتد. يک نکته مهم آن است که داروهاي آنتي هيستامين که براي کنترل علائم آلرژي مصرف مي شوند مي توانند خشکي چشم را بدتر کنند.

انسداد مجراي اشکي: در اين بيماري نيز به علت بسته شدن مجراي اشکي چشم ها دچار اشکريزش مي شود اما بر خلاف بيماري هاي آلرژيک در اين حالت معمولاً خارش وجود ندارد. اين بيماري نيز در افراد مسن تر شايع تر است.

ورم ملتحمه عفوني: ورم ملتحمه عفوني ناشي از بيماري ها و ويروس ها مي تواند علائمي شبيه آلرژي چشمي ايجاد کند. تشخيص ورم ملتحمه عفوني از آلرژي چشمي مهم است چون ورم ملتحمه عفوني بخصوص نوع ويروسي آن، شديداً واگيردار است و مي تواند اطرافيان را مبتلا کند.

بطور کلي در موارديکه علائم آلرژي شديدتر از معمول است يا علائم به اقدامات معمول برطرف نمي شود لازم است حتماً معاينه چشم پزشکي انجام شود چون برخي از بيماري هاي جدي چشمي مي تواند در ابتدا تظاهراتي مشابه آلرژي داشته باشد.

آلرژي چشمي چگونه درمان مي شود؟

 • پرهيز از عامل حساسيت زا: در موارديکه بتوان ماده مسؤول ايجاد آلرژي را شناسايي کرد، بهترين و مؤثرترين درمان پرهيز از تماس با اين ماده است.
 • پاکسازي و بهبود محيط زندگي: تميز نگه داشتن خانه به منظور به حداقل رساندن گرد و غبار، پرهيز از نگه داري حيوانات خانگي، حفظ رطوبت مناسب در هوا و خنک کردن هواي منزل و استفاده از صافي هاي جذب کننده غبار مي تواند به کنترل علائم آلرژي کمک کند.
 • پرهيز از خاراندن چشم ها
 • استفاده از کمپرس سرد: کمپرس سرد باعث کم شدن تحريک چشم ها و احساس خارش مي شود و معمولاً اثر تسکين دهنده دارد.
 • استفاده از داروهاي مناسب
 • آلرژي درماني: در موارد خاص ممکن است بتوان با روش هايي مثل تلقيح ماده آلرژي زا و افزايش تدريجي مقدار آن، واکنش دستگاه ايمني بدن به يک ماده خاص را تغيير داد و مانع بروز علائم آلرژي در فرد مبتلا گرديد. البته اين روش پرهزينه و وقتگير است و در بسياري موارد امکان پذير نمي باشد.

چه داروهايي در درمان آلرژي چشمي به کار مي روند ؟

قطره اشک مصنوعي

قطره اشک مصنوعي گرچه اثر مستقيمي در درمان آلرژي ندارد، اما استفاده از آن باعث رقيق شدن مواد آلرژي زا تجمع يافته در چشم مي شود، به علاوه تا حدي از چسبيدن مواد آلرژي زا  به سطح ملتحمه جلوگيري مي کند و عملکرد دفاعي لايه اشک را بهبود مي بخشد. استفاده از اين قطره ها به عنوان درمان کمکي بخصوص در افرادي که علاوه بر آلرژي زمينه خشکي چشم دارند گاه اثرات مفيد شگفت آوري دارد.

قطره هاي آنتي هيستامين و دکونژستانت (ضد احتقان)

قطره هاي آنتي هيستامين اثر هيستامين در ملتحمه را خنثي مي کنند و باعث کاهش خارش چشم ها می شوند، اما روی تورم و قرمزی اثر چندانی ندارند. قطره های آنتی هیستامین دو مزیت عمده نسبت به اشکال خوراکی آنتی هیستامین دارند: اولاً این قطره ها سریعتر از قرص و شربت اثر می کنند. ثانیاً مصرف دارو به صورت قطره کمتر از مصرف خوراکی باعث ایجاد خشکی چشم می شود.

قطره های دکونژستانت قرمزی چشم را کم می کنند و در نتیجه ظاهر فرد بهبود پیدا می کند اما این قطره ها اثری روی خارش ندارند. این داروها باعث تنگ شدن رگ های ملتحمه می شوند و در نتیجه قرمزی چشم کم می شود. البته در صورت مصرف طولانی مدت خود این قطره ها می توانند باعث تحریک و قرمزی چشم شوند. بعلاوه پس از چند روز مصرف مداوم چشم اصطلاحاً به این قطره ها عادت می کند و قطره بی اثر می شود و حتی ممکن است در اثر عدم مصرف قطره چشم شديداً قرمز شود. بنابراين به هيچ وجه نبايد اين قطره ها را بيش از يكي دو هفته بصورت متوالي استفاده كرد. مصرف قطره هاي دكونژستانت در افراد مبتلا به آب سياه (گلوكوم) ممكن است خطرناك باشد. بنابراين اين افراد هرگز نبايد بصورت خودسرانه اين قطره ها را مصرف كنند.

در برخي از فراورده هاي دارويي مثل قطره نفازولين + آنتازولين ماده آنتي هيستامين و دكونژستانت با هم بكار رفته است. مصرف اين قطره ها مي تواند ظرف چند دقيقه قرمزي و خارش چشم را كنترل كند و معمولاً اين اثر تا 4-3 ساعت قابل توجه است. بنابراين در درمان علائم حاد آلرژي مي توان از اين قطره ها استفاده كرد و مصرف كوتاه مدت آن ها معمولاً عارضه مهمي (به جزء سوزش چشم در موقع استفاده از قطره) ندارد. اما همانطور كه گفته شد مصرف دراز مدت آن ها چندان مفيد نيست و ممكن است باعث بروز عوارضي شود.

قطره هاي پايدار كننده ماست سل ها

همانطور كه گفته شد واسطه اصلي ايجاد آلرژي ماده اي به نام "هيستامين" است كه از گروهي از سلول هاي ايمني به نام "ماست سل ها" آزاد مي شود. داروهاي پايدار كننده ماست سل ها مانع آزاد شدن هيستامين از ماست سل ها مي شود و در نتيجه از بروز واكنش هاي آلرژيك جلوگيري مي كند. اين داروها در تمام انواع حساسيت مؤثر است در افراد مبتلا به حساسيت فصلي و كراتوكنژنكتيويت بهاره مي توان از يكي دو هفته پيش از شروع فصل حساسيت اين قطره ها را استفاده كرد تا از بروز علائم حساسيت جلوگيري شود. از آنجا كه اين داروها نسبتاً بدون عارضه هستند مي توان مصرف آن ها را براي يك دوره طولاني (مثلاً چند ماه) ادامه داد بدون اينكه مشكل خاصي ايجاد شود. البته بايد توجه داشت كه شروع اثر اين داروها نسبتاً كند است و براي آغاز بهبودي با مصرف اين داروها معمولاً چند روز زمان لازم است. از داروهاي اين گروه مي توان به كرومولين سديم اشاره كرد. البته در حال حاضر داروهاي قوي تر و مؤثرتري نيز از اين دسته در دسترس است.

قطره هاي ضد التهاب غير استروئيدي

اين قطره ها با اثر ضد التهابي خود باعث كاهش علائم آلرژي بويژه خارش مي شوند. اما مصرف دراز مدت آن ها مي تواند سوزش و خارش چشم را بدتر كند. از اين دسته  دارويي مي توان به قطره ولتازن (ديكلوفناك) اشاره كرد.

قطره هاي ضد التهاب استروئيدي

اين قطره ها مثل بتامتازون، پرونيزولون و دگزامتازون در درمان حساسيت هاي چشمي بسيار مؤثرند، اما به علت عوارض جلدي بالقوه مصرف آن ها محدود به آلرژي هاي شديدي است كه با درمان هاي معمولي بهبود پيدا نكند. به علت احتمال بروز عوارض جلدي مثل آب مرواريد (كاتاراكت) و گلوكوم (آب سياه) مصرف اين داروها بايدحتماً با تجويز چشم پزشك و براي مدت كوتاه انجام گيرد.                                   eResearch by Navid Ajamin

آنتي هيستامين هاي خوراكي

مصرف آنتي هيستامين خوراكي معمولاً در درمان آلرژي چشمي چندان مؤثر نيست، اما در مورادي كه آبريزش از بيني يا حساسيت پوستي (بويژه درماتيت آتوپيك) به همراه حساسيت چشمي وجود دارد مصرف آنتي هيستامين خوراكي مي تواند به كنترل اين علائم كمك كند.

منبع: www.tebyan.net

مرتبط با:

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015
قرمزی چشم یا التهاب ملتحمه، التهاب و عفونت پرده شفافی است که زیر پلک ها و قسمتهایی از کره چشم را پوشانیده است.  علل قرمزی چشم معمولاً عفونتهای ویروسی یا باکتریایی است و یا می تواند حساسیتی بوده و در نوزادان می تواند ثانویه به عدم ایجاد سوراخ مجاری اشکی بطور کامل باشد.

   

این بیماری ممکن است منجر به بروز احساس وجود خارجی در یک یا هر دو چشم شده ، به گونه ای که خود فرد احساس می کند قادر به بیرون آوردن جسم خارجی نیست، زمانی که فرد از خواب بیدار می شود، ممکن است چشم وی پر از ترشحات باشد. سفیدی چشم نیز به نظر قرمز آمده و فرد منظره ای را می بیند که قبلاً در چشم وجود نداشته است.

وجود التهاب سبب می شود که عروق کره چشم در مقایسه با قبل بیشتر مشخص شوند و همین عامل سبب می شود که سفیدی چشم به نظر قرمز رسد.قرمزی چشم اصطلاحی است که معمولاً برای بیان وجود التهاب ملتحمه به کار می رود.

بنظر می رسد که بروز التهاب علاوه بر ایجاد قرمزی برروی بینایی نیز گاهی تأثیر می گذارد.اگر فردی دچار قرمزی چشم شد با انجام اقدامات خاصی می تواند شکایات خود را برطرف نماید.ولی از آنجایی که قرمزی چشم می تواند مسری باشد، لذا باید هرچه سریعتر تحت درمان قرار گیرد.این درمان سریع بخصوص در سنین قبل از مدرسه که کودک می تواند به التهاب ملتحمه باکتریایی یا ویروسی مبتلا شود بسیار مهم است.

علائم و نشانه ها

          شایعترین علائم و نشانه های قرمزی چشم شامل خارش و یا قرمزی در یک یا هر دو چشم ، تاری دید و حساسیت به نور، وجود انواع ترشحات در یک یا هر دو چشم است که در طی شب منجر به تشکیل دلمه در چشم ها می شود و نهایتاً فرسودگی چشم خواهد بود.

علل

 باکتریها،ویروسها و حساسیت می توانند منجر به بروز قرمزی چشم شوند اما شایعترین علت ویروسها می باشند. گاهی اوقات نوزادان ثانویه به عدم باز شدن کامل مجرای اشکی نیز
می توانند مبتلا به قرمزی چشم شوند.
در ورم ملتحمه باکتریایی یا ویروسی، معمولاً یک یا هر دو چشم  مبتلا می شوند این دو فرم باکتریایی  و ویروسی می توانند با سرماخوردگی ارتباط داشته باشند، و هر دو فرم بسیار مسری هستند. این فرمها معمولاً در اطفال شایعتر بوده، اما بالغین نیز به همان نسبت می توانند مبتلا شوند.

در ورم ملتحمه حساسیتی معمولاً هر دو چشم مبتلا می شوند و معمولاً ثانویه به مواد حساسیت زا نظیر گرده گلها ایجاد می شود. در پاسخ به مواد حساسیت زا بدن شروع به ساختن موادی میکند که ایمنوگلوبولین E نام دارند . این مواد سبب تحریک سلولهای انتهایی شده و منجر به ترشح مواد دیگری گشته که آنجا موجب بروز به التهاب میشوند . از جمله این مواد هیستامین است. که آزاد شدن هیستامین در بدن میتواند منجر به بروز علائم حساسیت، نظیر قرمزی چشم ها شود. فرد مبتلا به قرمزی چشم حساسیتی ممکن دچار خارش شدید چشم ها شـود و علائم دیگری نظیر خارش بدن ، عطسه و ترشحات آبکی از بینی پیدا کند، بعلاوه ممکن است پلکها تا حدی دچار تورم شوند .

فاکتورهای خطر :

عوامل خطر که شاخص ابتلا را افزایش میدهند شامل تماس با مواد حساسیت زا و به همان میزان تماس با فردی که مبتلا به ورم ملتحمه باکتریائی یا ویروسی شده است میباشد . فرمهای ویروسی و باکتریایی معمولاً بسیار مسری بوده و فرد مبتلا میتواند تا 7 الی 14 روز بعد از شروع علائم سبب سرایت بیماری به دیگران شود .

چه زمانی باید به پزشک مراجعه نمود ؟

          قرمزی چشم یک حساسیت تحریک کننده بوده اما در اکثر مواقع برای بینایی بی ضرر است و به ندرت نیاز به درمان فوری و شدید پیدا می کند. ولی از آنجایی که این بیماری می تواند تا 2 هفته بعد از شروع علائم مسری باشد لذا تشخیص و درمان به موقع بسیار مهم می باشد. کودکان مبتلا به ورم ملتحمه باکتریایی باید تا شروع درمان از سایر کودکان دور نگه داشته شوند. اما فرم ویروسی تنها تا چند روز مسری هستند. اگر مشکلی در ارتباط با زمان بازگشت کودک خود به مدرسه دارید حتماً با پزشک در میان گذارید. گاهی اوقات ورم ملتحمه سبب بروز عوارضی در قرنیه می شود که همین امر نیاز به درمان به موقع را مسجل می سازد.

غربالگری و تشخیص

          برای تشخیص عامل بیماری ممکن است پزشک از ترشحات نمونه ای تهیه کرده و به آزمایشگاه بفرست تا بدین ترتیب عامل بیماری مشخص شده و درمان بهتری صورت گیرد. اگر بیمار کودکی باشد که مرتباً دچار قرمزی چشم می شود. باید از نظر وجود انسداد در مجاری اشکی توسط پزشک مورد معاینه و ارزیابی قرار گیرد.

درمان

  اگر عفونت باکتریایی وجود داشته باشد نیاز به استفاده از قطره های آنتی بیوتیکی بوده تا حد ممکن عفونت هر چه سریعتر درمان یابد. به منظور پیشگیری از عود عفونت باید دوره درمان بطور کامل طی شود. معمولاً عفونتهای ویروسی نیز به خودی خود در طی یک هفته درمان می شوند. اگر فرم حساسیتی وجود داشته باشد، ممکن است از انواع قطره های چشمی جهت درمان استفاده شود که شامل آنتی هیستامین ها، ضد اختقانها، کورتونها و قطره های ضدالتهابی می باشند.

پیشگیری

          داشتن یک وضعیت بهداشتی خوب بهترین راه کنترل قرمزی چشم است .

 زمانی که عفونت تشخیص داده شد باید اقدامات ذیل انجام شود.

 • هرگز با دست خود چشمهایتان را نمالید.
 •  هر زمان که ممکن است و بصورت مکرر دستهای خود را بشویید.
 • هر روز حوله ها و لباسهای خود را بشویید و اجازه ندهید کسی دیگری از آنها استفاده کند.
 • وسایل آرایشی چشم های خود را دور اندازید و به کسی دیگر اجازه ندهید که از آنها استفاده کند و هرگز به دیگران اجازه ندهید که از وسایلی که با چشم های شما تماس داشته اند، استفاده کنند.
 • به توصیه های پزشک خود در ارتباط با نحوه محافظت از لنزهای تماسی چشم خود عمل نمایید.

          اگر کودکتان مبتلا به قرمزی چشم  بوده و یا قرمزی چشم در مدرسه آنها شیوع پیدا کرده است از تماس آنها با سایرین ممانعت کنید. بسیاری از مدارس کودکان مبتلا را به خانه می فرستند.

          نوزادان بسیار مستعد ابتلا به عفونتهای چشمی باکتریایی موجود در کانال زایمان هستند. این باکتریها در مادر هیچگونه علامتی ایجاد نمی کنند.گاهی اوقات این باکتریها در نوزادان منجر به بروز عفونتهای چشمی بسیار شدیدی می شوند که نیاز به درمان فوری دارند. وجود همین اختلال سبب شده است که بلافاصله بعد از تولد از قطره های آنتی بیوتیکی چشمی نظیر اریترومایسین استفاده شود.

مراقبت از خود

          فرد می تواند با استفاده از کمپرسهای گرم برروی چشم مبتلا از شدت علائم آن بکاهد. بدین منظور از یک پارچه تمیز استفاده نموده و آنرا بعد از قرار دادن در آب ولرم و فشردن آن ، آنرا به آرامی بر روی چشم های خود قرار دهید.

          در موارد حساسیتی از مالیدن چشم هایتان خودداری ممانعت کنید، چرا که سبب رها شدن بیشتر هیستامین خواهد شد،در عوض می توان از کمپرس سرد برای تسکین علائم استفاده نمود. در این موارد از قطره های چشمی آنتی هیستامین و منقبض کننده های عروقی استفاده نمائید.

منبع: مركز پژوهش هاي سلامت خليج فارس  www.pghrc.ir

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

Before we elaborate on the pink eye remedy, we have to find out what is pink eye (conjunctivitis)?

Pink eye is an inflammation of conjunctiva - the membrane that covers the eye and lines the inner surface of the eyelid. 

The three most common types of pink eye are:

 • viral,
 • allergic, and
 • bacterial

Each requires different pink eye remedy.

Other than the allergic type, pink eye is typically contagious. 

What are the signs and symptoms of pink eye?

Various combinations of the following symptoms may be present in cases of pink eye: 

 • Itching eye
 • Redness in eye
 • Photophobia (sensitivity to light)
 • Swelling of the lids and/or discharge from the eyes The consistency of possible discharge may range from watery to purulent (pus-like), depending on the specific cause of the pink eye.

What causes pink eye (conjunctivitis)?

Pink eye (conjunctivitis) is often caused by viruses. It can also be caused by bacterial infections, allergies, chemicals, irritation from contact lenses or pollutants, as well as eye injury. Viral and bacterial pink eye are very contagious.

Bacterial or viral infections 
These may occur when micro organisms are introduced or transmitted into the eye through contaminated hands, the use of washcloths or towels, cosmetics, use of false eyelashes or through the extended usage of contact lenses.

It is also quite common for a minor pink eye to accompany a viral cold or flu. Although bacterial infections and some of viral infections, particularly herpes, are not very common, they are potentially serious. Both types of infection are contagious.

Irritants 
Another major cause of pink eye is the presence of irritants, which may take the form of pollutant or particles in the air, smoke, soap, hairspray, makeup, chlorine, cleaning fluids, among other. Some people may also get pink eye due to a seasonal allergic response to grass and pollen.

Pink Eye Remedy

It usually takes about a few days or up to two weeks for pink eye remedy to clear up the eye problem. Pink eye that occurs due to an allergy may continue for as long as the offending pollen or irritant is present. With such conditions, symptoms are likely to recur each year or on a regular basis, even with proper pink eye remedy.

Pink eye remedy may vary depending on the cause. Eye health medication in the form of ointments, eye drops or pills may be used to eliminate the infection in the eye, or to alleviate and relieve the allergic symptoms and discomfort. In the case of pink eye that occurs due to a viral cold or flu, your doctor may recommend that you be patient and let the viral infection run its course.

These are some of the steps you should take in the pink eye remedy:

 • Apply a cool compress to the infected eye or eyes about three to four times a day for 10-15 minutes. Make sure you use a clean washcloth or towel each time. This should help to reduce itching and swelling and alleviate some of the discomfort.
 • Wash your hands frequently and be sure to keep them away from your eyes in order to reduce or prevent recontamination.
 • Avoid rubbing your eyes. This may contribute to the spread of the infection and increase the irritation.
 • Wear sunglasses if your eyes are sensitive to the light.
 • Avoid exposure to the irritants that may be causing the pink eye.
 • Dispose of old eye makeup if the culture for bacteria, taken by the doctor, turns out to be positive.
 • Change your pillowcase each night. Alternatively, you can change your pillowcase every other day and turn it over nightly.
 • Avoid wearing contact lenses while you are using medication on your eyes, or if you feel discomfort in the eyes. Clean your contact lenses thoroughly before you begin using them again.


Can pink eye (conjunctivitis) be prevented?

Although many kinds of pink eye (conjunctivitis) are hard to prevent, you can take some measures to decrease the risk of re-contamination or spreading it to someone else .

Here are some eye health measures you can take to prevent re-contamination: 

 • Do not share eye makeup or cosmetics of any kind with someone else. As far as possible, avoid sharing washcloths or towels.
 • Wash your hands frequently and keep them away from the eyes.
 • Wear protective goggles when you go swimming or when you have to work in a place that is exposed to chemicals that may irritate the eyes.
 • Do not use eye health medication, such eye drops, ointment, etc., which have not been prescribed for you. Someone else's prescription is not be suitable for you.
 • Avoid swimming in stagnant lakes or ponds.
 • Do not save remaining eye health medication for future use. Dispose of expired medication.

Reference: www.eye-exercises-for-good-vision.com

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

يك معاينه كامل چشم پزشكي بسيار فراتر از تعيين عيوب انكساري چشم و شماره عينك مناسب است. در واقع يك معاينه چشم پزشكي شامل مراحل مختلفي است كه بسياري از اختلالات چشمي را در مراحل اوليه تشخيص داده و در صورت اقدام به موقع مانع از پيشرفت آنها مي شود.

 

يك معاينه كامل شامل :

اندازه گيري فشار داخل چشم

بررسي قسمت خلفي و شبكيه

و بررسي قسمت قدامي(جلوئي) چشم است.

 

زمان تكرار آزمايشات چشمي بسته به نظر پزشك معالج شما دارد. با اين حال توصيه هاي انجمن چشم پزشكي آمريكا اين است كه:

اگر سن شما زير 40 سال است بهتر است كه هر 3 سال يك بار معاينه كامل چشم صورت گيرد.

اگر سن شما بين 40 تا 65 سال است بهتر است كه هر دو سال يك بار معاينه صورت گيرد.

اگر 65 سال يا بيشتر داريد اين معاينات بايد ساليانه صورت گيرد.

اگر شما ديابتي هستيد بايد ساليانه يك بار معاينات كامل چشم پزشكي را انجام دهيد. بعضي از افراد كه داراي برخي بيماري هاي سيستميك يا چشمي خاصي هستند، احتياج به معاينات بيشتري دارند.

 

به ياد داشته باشيد كه:

Presbyopia يا پيرچشمي معمولا” بين 38 تا 40 سالگي شروع شده و تقريبا” همه مردم تا سن 50 سالگي آن را تجربه خواهند كرد.

بسياري از افراد تا سنين 52 تا 64 سالگي درجاتي از كاتاراكت(آب مرواريد) خواهند داشته و در سنين 75 تا 85 سالگي تقريبا” همه كاتاراكت خواهند داشت.

گلوكوم( آب سياه) معمولا” در افراد بالاي 40 سال اتفاق مي افتد و در مراحل اوليه بدون علامت است. اين بيماري يكي از علل عمده نابينائي در ايران است.

معاينه چشم پزشكي معمولا” بين 30 تا 60 دقيقه طول ميكشد و بدون درد است.

 

مراحل معاينه چشم پزشكي:

گرفتن شرح حال: در اين قسمت چشم پزشك از سابقه بيماري هاي چشمي، زمان آخرين معاينه چشم پزشكي و شكايات احتمالي بينائي از شما سوال خواهد كرد. همچنين او درمورد شغل، سرگرميها و تفريحات و در مورد سابقه ء خانوادگي بيماري هاي چشمي از شما سوال خواهد كرد.

( سنجش حدت بينائي) Visual Acuity Test: انجام اين تست در واقع به اين معناست كه چشمان شما چقدر خوب مي بيند يا به عبارت ديگر وضوح و قدرت بينائي شما را محك مي زند.  اولين آزمايشي كه شما در حين معاينات چشم پزشكي با آن مواجه خواهيد شد، ديدن چارت معروفي است كه شامل حروف در اندازه هاي مختلف است. ابتدا شما بايد در فاصله 6 متري از اين چارت بايستيد. از شما خواسته مي شود كه جهت حروف را كه به تدريج كوچك تر مي شود، تشخيص دهيد. كوچك ترين رديفي كه توسط چشم شما ديده مي شود ميزان ديد چشمان شما خواهد بود.  اگر چشم پزشك ديد را 20/20 گزارش كند معناي اين جمله اين است كه شما از فاصله 6 متري مي توانيد كوچكترين رديفي را كه يك فرد با ديد طبيعي مي بيند، ببينيد و اگر به عنوان مثال ديد شما 20/10 گزارش شود معناي آن اين است كه شما از فاصله 3 متري مي توانيد كوچك ترين رديفي را كه يك فرد با ديد طبيعي از فاصله 6 متري مي بيند، ببينيد. اگر ديد شما كاهش يافته باشد، بايستي تعيين نمره عينك انجام شود  كه احتمالا” همگي شما به خوبي با آن آشنا هستيد. تعيين عيب انكساري يا Refraction همان مرحله اي است كه عدسي هاي مختلف جلوي چشم قرار مي گيرد تا عدسي مناسب براي تصحيح عيب انكساري شما پيدا شود.

حركات چشمي: چشم پزشك از شما مي خواهد كه به يك هدف نزديك(معمولا” انگشت دست او) نگاه كنيد و حركت انگشت او را كه مانند ترسيم حرف H پهن در فضا مي باشد دنبال كنيد. اين آزمايش قابليت حركت چشمان شما را ارزيابي مي كند. در اختلالات  اعصاب چشمي كه به عضلات چشم عصب دهي مي كند و يا در صورت وجود مشكل در خود عضلات چشم، اين حركات مختل مي شوند.

ارزيابي مردمك: در اين آزمايش يك منبع نوراني به چشم شما تابانده مي شود تا واكنش مردمك به نور سنجيده شود.

تست پوشاندن چشم: اين تست براي ارزيابي عمل كرد هم زمان دو چشم با يك ديگر است.  در اين آزمايش از شما خواسته مي شود كه در صورتي كه داراي عيوب انكساري هستيد عينك مخصوص خود را به چشم بزنيد و سپس به يك نقطه دور در روي چارت حروف ثابت نگاه كنيد. سپس چشم پزشك يكي از چشمان شما را مي پوشاند. اگر چشم شما براي ثابت ماندن بر روي نقطه مورد نظرحركت كند يعني از آن چشم استفاده نمي شود و اين مي تواند نشانه اي از استرابيسم(لوچي) و يا تنبلي چشم باشد. براي تكرار آزمايش براي چشم ديگر چشم پزشك بعد از برداشتن پوشش از چشم اول چند ثانيه اي صبر مي كند تا تعادل برقرار شود و سپس آزمايش را با چشم ديگر تكرار مي كند. اگر چشمي كه پوشش از روي آن برداشته شده حركت كند، اين حالت phoria ناميده مي شود. معناي اين جمله اين است كه در هنگام استراحت هر دو چشم به سمت نقطه هدف نگاه نمي كنند بنابراين شما بايد سعي كنيد كه هر دو چشم را روي يك نقطه، ثابت نگاه داريد كه اين مسئله مي تواند ايجاد فشار در چشم كرده(eye strain) و در نهايت باعث سردرد شود.

تست بررسي تطابق: هدف از انجام اين آزمايش، سنجش توانائي چشمان شما براي تطابق است. چشم پزشك از شما مي خواهد كه به يك نقطهء نزديك نگاه كنيد و سپس اين هدف را تا بيني نزديك و نزديك تر مي كند و از شما مي خواهد اولين باري كه آن را به صورت دو شئ مي بينيد ذكر كنيد.

بررسي با Slit Lamp: در اين تست از slit lamp كه بيوميكروسكوپ هم ناميده مي شود براي بررسي قسمت قدامي و خلفي چشم استفاده مي شود. اين ميكروسكوپ اجزاي چشم شما را چندين بار بزرگتر كرده و از يك منبع نوراني استفاده ميكند تا به وضوح اجزاي چشم ديده شوند. تمام قسمت هاي چشم شما مانند مژه، پلك، قرنيه، ملتحمه، عنبيه، عدسي و اتاق قدامي به وسيله اين دستگاه بررسي مي شوند.

تونومتري: اين آزمايش براي اندازه گيري فشار داخل چشمي است. در اين آزمايش ابتدا يك قطره بيحسي و سپس چند قطره از فلئورسئين( يك ماده رنگي زرد) به داخل چشم ريخته مي شود ودر نهايت چشم پزشك يك دستگاه كوچك به نام تونومتر را به چشمان شما نزديك مي كند و روي قرنيه قرار مي دهد و فشار چشم را اندازه گيري مي كند. اگر فشار چشم شما بالاتر از حد طبيعي باشد مي تواند خطر ابتلا به گلوكوم را افزايش دهد. بعضي از چشم پزشكان ترجيح مي دهند از روش غيرتماسي اندازه گيري فشار چشم كه air puff ناميده مي شود استفاده كنند.

 

ارزيابي فوندوس با مردمك گشاد شده: معمولا” اين تست آخرين تستي است كه در يك معاينه چشم پزشكي كامل انجام مي شود. در اين روش پزشك از قطره اي استفاده مي كند كه مردمك چشم شما را گشاد كرده و بنابراين پنجره اي را جلوي چشم او باز مي كند كه مي تواند قسمت هاي داخلي تر چشمان شما را به خوبي بررسي كند. در اين آزمايش او مي تواند ويتره، عصب بينائي، ماكولا، شبكيه و عروق خوني را بررسي كند. كاهش نور فوندوسكوپ وضوح تصوير را براي چشم پزشك كم مي كند، با اين حال اگر نور اين دستگاه شما را اذيت مي كند مي توانيد از پزشك خود بخواهيد نور آن را كاهش دهد. اين آزمايش يك قسمت اصلي و مهم از معاينات چشم پزشكي است كه مي تواند بسياري از بيماري هاي چشمي را نشان دهد.

آزمايشات تكميلي در صورت ضرورت:

آزمايش تشخيص رنگ: اختلالات تشخيص رنگ به خصوص در آقايان شايع مي باشد. شايع ترين اختلال، عدم تشخيص دو رنگ سبز و قرمز از يك ديگر است. آزمايش استاندارد براي تشخيص اين نوع اختلال استفاده از صفحات pseudoisochromatic است. اين نوع صفحات شكل هاي مختلفي مانند اعداد، حروف و يا اشكال هندسي متفاوت دارند كه به صورت نقطه نقطه بوده و در رنگ و درجه روشني از زمينه زيرشان متفاوت هستند. به عنوان مثال ممكن است كه زمينه يكي از آنها نقطه هاي نارنجي و شكل اصلي به صورت نقطه هاي زيتوني رنگ باشد. براي يك فرد با تشخيص رنگ عادي، تفكيك اين دو از هم به راحتي صورت مي گيرد اما براي فردي كه dichromatic است ( يعني كسي كه دو رنگ قرمز و سبز را يك سان ميبيند) هيچ شكلي قابل تشخيص نيست.

بررسي ميدان بينائي: ميدان بينائي محدوده اي از فضا مي باشد كه با نگاه ثابت چشم در يك جهت، براي شخص قابل رويت است. كاربرد اصلي اين تست براي تشخيص و پي گيري گلوكوم(آب سياه) است. همچنين در تشخيص انواع بيماري هاي اعصاب چشم و راه هاي بينائي در مغز كمك كننده است.

 

منبع: www.salamatnews.info

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015
چشم یکی از اندام هایی است که شاید در نگاه اول به نظر بیاید سلامت آن چندان با تغذیه مرتبط نیست، ولی مشکلات چشمی ‌مانند آب مروارید (کاتاراکت)، آب ‌سیاه (گلوکوم)، خون ‌ریزی‌های درون چشمی ‌و نیز کم‌بینایی و نابینایی در برخی موارد، عوارض بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا، دیابت و مشکلات عروقی هستند که در اثر تغذیه ناصحیح، چاقی و شیوه زندگی ناسالم به وجود می آیند.

 

چشم‌ها، شبکه‌ای از سلول‌های حساس هستند که برای عملکرد خود به مقادیر کافی مواد مغذی‌ نیاز دارند.

کمبود‌های تغذیه‌ای در درازمدت روی بینایی آثار سوء خواهد گذاشت و به همین علت در سراسر جهان در عرصه‌ علم چشم پزشکی، علاقه زیادی به بررسی نقش تغذیه و مکمل‌های غذایی در سلامتی چشم‌ها و بهبود بینایی وجود دارد.

 ویتامین‌های دوستدار چشم

ویتامین‌های A، C، E سه آنتی‌اکسیدان معروف هستند که نقش آنتی‌اکسیدانی و نیز نقش کلیدی در واکنش‌های متابولیک و عملکردی چشم دارند.

 ویتامین A

نقش بسیار مهمی ‌در سلامت چشم دارد و برای تطابق فرد به تغییر نور ضروری است و هنگام استفاده از نور چراغ، کامپیوتر، تماشای تلویزیون و انجام کارهای ظریف چشمی ‌مصرف بیشتری در بدن دارد. کمبود شدید این ویتامین منجر به اختلالاتی مانند کاهش بینایی در شب و شب‌کوری می گردد.

گزروفتالمی ‌یا خشکی قرنیه، شب‌کوری، کاهش بینایی در شب و نابینایی در کودکی همگی از عوارض کمبود ویتامین A هستند و متاسفانه افراد زیادی را در کشورهای در حال توسعه دچار کرده است.


آمارها نشان می‌دهد که هرساله نیم میلیون کودک در سراسر جهان کور می‌شوند که ۷۰ درصد علت آن، کمبود شدید ویتامین A در رژیم غذایی است.

بررسی‌های انجام شده در کشور ما، حاکی از وجود کمبود ویتامین A به خصوص در مناطق محروم می‌باشد. بر اساس گزارشات بین‌المللی در زمینه شیوع کمبود ویتامین A در کشورهای شرق مدیترانه، ایران از نظر کمبود در حد متوسط قرار دارد.

ویتامین A و پیش‌سازهای آن در مواد غذایی مانند میوه و سبزی‌هایی به رنگ زرد و نارنجی مثل هویج، زرد آلو ، انبه، شیر و لبنیات، جگر، ماهی، زرده تخم مرغ و همچنین انواع سبزی‌‌های برگ سبز یافت می‌شود.

ویتامین‌های گروه B

‌اعمال مختلفی به عهده دارند؛ از جمله در شکل‌گیری گلبول‌های قرمز و رساندن اکسیژن به سراسر بدن نقش دارند.

ویتامین B1 (تیامین):

در عملکرد سریع ماهیچه چشمی ‌و تعادل در حرکات چشم نقش دارد. افراد الکلی علایم کمبود شدید این ویتامین را نشان می‌دهند.
در سالمندان نیز کمبود ویتامین B1 دیده می‌شود.

منابع سرشار این ویتامین:

سبزی‌ها، مخمر و نوشیدنی‌های تخمیری(ماءالشعیر) ، گوشت و مرغ و ماهی، جگر، تخم مرغ، غلات سبوس دار و موز هستند.

ویتامین B2 (ریبوفلاوین):

در تنظیم سیستم بینایی چشم و ایجاد تعادل و حساسیت بینایی در چشم نقش دارد. در افراد دیابتی دفع ادراری این ویتامین افزایش یافته و در نتیجه میزان نیاز به‌ این ویتامین بیشتر خواهد بود.
برخی داروها مانند کلروپرومازین و باربیتورات‌ها میزان نیاز به ویتامین B2 را افزایش می دهند.

کمبود آن در موارد اولیه عوارضی چون سوزش چشم، ترس از نور، ریزش اشک و همچنین احتمال سریع ‌تر ابتلا به آب مروارید را موجب می‌شود.

این ویتامین نیز در غذاهایی مانند:شیر و لبنیات، گوشت‌های بدون چربی، جگر، سبزی‌ها، میوه‌ها، غلات سبوس دار یافت می‌شود.

ویتامین C :

این ویتامین که عملکرد ضد پیری دارد، در سلامت استخوان‌ها و بافت‌های بدن نقش دارد. همچنین موجب سلامت دهان و لثه‌ها، خونسازی و جریان خون مناسب در بدن به ویژه در چشم‌ها می‌شود.
تحقیقات نشان داده است، افرادی که در سنین بالا دارای عدسی چشمی ‌سالم و شفاف بوده‌اند، در طول زندگی از مقادیر کافی ویتامین C استفاده ‌کرده‌اند.

ویتامین C در سبزیجات و میوه های تازه و بیشتر در مرکبات (پرتقال، گریپ فروت ، انواع لیمو و نارنگی)، کیوی ، انواع توت ، گوجه فرنگی ، فلفل دلمه ای، هندوانه ، طالبی ، توت فرنگی ، سیب زمینی و سبزیجات برگ سبز مثل کلم بروکلی موجود است.

ویتامین E :

در دفاع بدن و شکل‌گیری گلبول‌های قرمز نقش دارد و کمبود آن به اختلالات ته‌چشم از جمله تخریب نقطه زرد چشم و بیماری تخریب ماکولا (از بین رفتن سلول های ناحیه مرکز بینایی که در سنین بالا اتفاق می افتد و سبب کاهش متوسط تا شدید بینایی می گردد) می‌انجامد.

روغن‌های گیاهی مثل روغن بادام زمینی ، سویا، ذرت، گلرنگ (کانولا)، آفتابگردان و جوانه‌گندم مهم‌ترین منابع غذایی ویتامین E به ‌شمار می‌روند. سایر منابع شامل:
دانه‌های روغنی، بذرها، غلات کامل(سبوس‌دار) و سبزی‌های برگ سبز است.

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

 

۴۰ درصد تصادفات به علت دید ناكافی، ۱۲ درصد به علت ندیدن علائم رانندگی، ۱۰ درصد به دلیل برف و باران، ۳ درصد مه و دود، ۳ درصد نور شدید و ۱۱ در صد نیز بر اثر عوامل دیگر رخ داده است. كه با توجه به این آمار اهمیت سلامت چشم و دید خوب در رانندگی مشخص می شود.

  

 

 

 

داشتن چشمان سالم از ضروریات یك رانندگی ایمن است . افراد ممكن است در حالت سكون، دید بسیارخوبی داشته باشند، اما در رانندگی با سرعت بالا شرایط به كلی تفاوت دارد. دید راننده زمان حركت اتومبیل، ممكن است بر اثر شرایط وعوامل خارجی به میزان زیادی مختل شود . دمای هوا، میزان گرد و غبار، نور شدید، مه، برف و باران و رعد و برق، تمیز نبودن شیشه جلو یا شیشه چراغ ها، دود سیگار یا حتی كثیف بودن شیشه عینك راننده نمونه هایی از این عوامل و شرایط هستند.

طبق گزارش‌های شركت های بیمه ای بین سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵ علت تصادفات خودروها در سرعت بالا به شرح زیر بوده است :

۴۰ درصد تصادفات به علت دید ناكافی، ۱۲ درصد به علت ندیدن علائم رانندگی، ۱۰ درصد به دلیل برف و باران، ۳ درصد مه و دود، ۳ درصد نور شدید و ۱۱ در صد نیز بر اثر عوامل دیگر رخ داده است. كه با توجه به این آمار اهمیت سلامت چشم و دید خوب در رانندگی مشخص می شود. به همین منظور، توصیه می شود رانندگان هر سال دید چشم خود را كنترل كنند و با معاینه سالانه چشم، از سلامت دید خود هنگام رانندگی مطمئن شوند . بهتر است در این معاینات تست های كوررنگی و شب كوری هم انجام شود .

جالب است بدانید رانندگان با ۱۰ سال سابقه رانندگی حدود ۱۰ درصد و رانندگان با ۲۰ سال سابقه رانندگی حدود ۲۰ درصد دیدشان را از دست می‌دهند و این نشان می‌دهد كه رانندگان حرفه‌ای باید بیشتر مراقب چشمانشان باشند.

میدان دید راننده هنگام رانندگی بسیار با اهمیت است . هرچه میدان دید بیشتر باشد، كنترل خودرو هنگام خطر راحت تر صورت می گیرد. میدان دید ممكن است تحت تاثیر عوامل متعددی كاهش پیدا كند. خستگی، هیجان، ترس، نگرانی، بی‌احتیاطی، مصرف داروهای آرام بخش، سیگار كشیدن و مصرف مشروبات الكلی از این عوامل هستند. توصیه می‌شود رانندگان قبل از مصرف هرگونه دارو با پزشك مشورت كنند و در صورت داشتن اثرات خواب آور و كاهش هوشیاری از رانندگی اجتناب كنند.

بیشتر از ۹۰ درصد از مجموع عواملی كه شرایط رانندگی را در كنترل دارند در اختیار چشم است. هرچه چشم سالم‌تر باشد و راننده هنگام رانندگی دقت كافی داشته باشد، احتمال بروز حادثه به میزان زیادی كاهش پیدا می‌كند.

رانندگی در شب به خاطر وجود نور شدید و ناگهانی كه به چشم راننده می‌رسد قدرت تطابق چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. عمل تطابق همان آماده شدن چشم برای پذیرش شدت‌های مختلف نور در مقاطع زمانی مختلف است و درست در همین لحظات است كه احتمال بروز حادثه به بیشترین حد خود می‌رسد.

    

در گزارش علت غرق شدن كشتی مسافربری تایتانیك، به كم شدن تطابق چشم ناخدای كشتی در تاریكی دریا اشاره شده كه سبب ناتوانی او در دید كوه یخی كه كشتی با آن برخورد كرده، شده است.

حتی هنگام روز كه راننده از محیط روشن به محیط تاریك یا از محیط تاریك به محیط روشن وارد می شود (مثلاً تونل‌ها) این حالت اتفاق می‌افتد و كاهش دید به علت عدم تطابق احتمال بروز حادثه را بیشتر می‌كند.‌[1]

A 1985 study by K. Rumar, using British and American crash reports as data, found that 57% of crashes were due solely to driver factors, 27% to combined roadway and driver factors, 6% to combined vehicle and driver factors, 3% solely to roadway factors, 3% to combined roadway, driver, and vehicle factors, 2% solely to vehicle factors and 1% to combined roadway and vehicle factors.

  Driver factors
57%
  27%   Roadway
factors
  6% 3%   3%
  1%  
2%
Vehicle factors

Human factors

Human factors in vehicle collisions include all factors related to drivers and other road users that may contribute to a collision. Examples include driver behavior, visual and auditory acuity, decision-making ability, and reaction speed.[2]

 

 traffic-signs-1 traffic-signs-۲  traffic-signs-۳

Reference: eResearch by Navid Ajamin -- winter 2010

 1. www.salamat.ir روزنامه سلامت 
+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

این روزها بحث آلودگی هوا و وجود ذرات ریز معلق در آن، از جمله مهم‌ترین موضوعاتی است که بر سلامتی ما سایه ‌افکنده است. شاید تاثیر آلودگی‌ هوا بر ریه و قلب مشخص‌تر از دیگر اندام های بدن باشد و کمتر کسی از تاثیر این آلودگی‌های زیست‌محیطی بر روی چشم اطلاع داشته باشند. این مشکل در کلان‌شهرها به‌ویژه در تهران بارزتر است.تقریبا همه تاثیر آلودگی هوا را در بدن خود حس می‌کنند. در هوای آلوده، دود ناشی از سوخت خودروها، ریزگردها، مونوکسیدکربن، دی‌اکسیدنیتروژن، ازن، آلاینده‌های آلی، ذرات غیرعادی دیگر مثل آزبست، همه و همه تاثیرات مضر جبران‌ناپذیری روی بدن انسان می‌گذارند. البته آثار آلودگی هوا بر افراد، با مشکل قلبی و ریوی قابل مشاهده است. تنگی نفس و کبودی لب‌ها از علایم آن می‌باشد.

ریزگردها ذراتی بسیار ریزتر از شن و به قطر چند میکرون هستند که به راحتی در ریه رفته و حتی از آن عبور می کنند و در طولانی مدت در عروق ریز رسوب کرده و باعث التهاب عروق می‌گردند (شبیه به آترواسکلروز) و باعث کم‌شدن کیفیت خون‌رسانی به چشم ها می‌شوند که درست مثل افزایش میزان مونوکسیدکربن خون، باعث خاکستری دیدن رنگ‌ها می‌گردند.وقتی خون‌رسانی و اکسیژن‌رسانی به چشم مختل شود، در طولانی مدت باعث ایجاد آب مروارید می‌گردد (درست مثل عوارض سیگار).

قدرت چسبندگی مولکول های مونوکسیدکربن به گلبول‌های قرمز خون، 200 برابر مولکول های اکسیژن است. در هوای سالم 6 ساعت و با کپسول اکسیژن خالص سی‌دقیقه طول می‌کشد تا مونوکسیدکربن از خون برود و خون پاک شود.

غیر از مونوکسیدکربن و دی‌اکسید نیتروژن، سرب نیز در هوا وجود دارد. سرب با غلظت 60 میکروگرم در دسی‌لیتر خون، سبب افزایش ورم مغزی می‌شود که علایم آن سردرد و کاهش دید است و حاصل مسمومیت مزمن آن کم‌خونی، افسردگی و کند ذهنی می‌باشد.

 

اشک ریزش

ذرات شیمیایی موجود در هوا مثل نیترات‌ها و ازون، سبب ایجاد سوزش چشم ناشی از اسیدی شدن سطح اشک می‌گردند و قرمزی و اشک‌ریزش ایجاد می‌کنند (مثل بوی پیاز پوست کنده که با ایجاد اسید سولفوریک در چشم، اشک ریزش ایجاد می‌کند).

 

نفس کشیدن زن باردار در هوای آلوده باعث کند ذهنی جنین او به علت افزایش میزان سرب، مونوکسیدکربن و آلاینده‌های آلی در خون مادر می‌گردد. استفاده از منابع غذایی چربی امگا 3 ، ویتامین C و E ، آب نارنج، آب انار و چای سبز در پاک سازی خون از این آلاینده ها بسیار موثر است.

اگر موتور سواری، بدون عینک محافظ انجام شود، به علت خیس بودن چشم ها، ذرات آلاینده‌ هوا ، در تمام مسیر فیلتر شده و روی چشم می‌نشینند و آلودگی هوا چند برابر در چشم رسوب می‌کند و عوارض زیادی بر جای می‌گذارد که قرمزی، سوزش، تغییر رنگ سفیدی چشم و کدر شدن آن، ضخیم شدن و قرمز شدن لبه پلک از عوارض آن است.

 eResearch by Navid Ajamin -- winter 2009

منبع : parsiteb.com مرتبط با: آلودگی هوای داخل خودرو و راه های مقابله با آن

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

در صورتي كه از فرآورده هاي آرايش چشم استفاده مي كنيد بهتر است نكات زير را به منظور حفظ ايمني خود رعايت كنيد:

 1-    اگر اين فرآورده باعث بروز هر گونه التهاب و غيره گردد فوراً استفاده از آن را قطع كنيد و در صورتيكه اين واكنش ها ادامه پيدا كرد به پزشك مراجعه كنيد.

2-       هنگامي كه در چشمها و اطراف آن عفونت و يا التهاب وجود دارد از مصرف اين فرآورده تا بهبودي كامل خودداري كنيد.

3-    باكتري هاي موجود بر روي دست شما هنگامي كه به چشم انتقال پيدا مي كنند مي توانند باعث بروز عفونت در چشم گردد بنابراين قبل از بكار بردن اين فرآورده ها حتماً دستهاي خود را بشوييد.

4-       اطمينان حاصل كنيد كه هر وسيله يا موادي كه بكار مي بريد كاملاً تميز باشد.

5-       اين فرآورده را بطور مشترك با هيچ كس مصرف نكنيد.

6-       فرآورده هاي آرايشي چشم را هميشه تميز نگه داريد و اجازه ندهيد توسط گرد يا غبار آلوده شود.

7-    از مصرف فرآورده هاي كهنه جداً خودداري كنيدكارخانه هاي توليد كننده معممولاً توصيه مي كنند كه فرآورده هاي ريمل چشم 2 تا 4 ماه بعد از خريداري دور ريخته شود.

8-    ريمل چشم و ساير فرآورده هاي حاوي حلال در صورت خشك شدن بايد دور ريخته شود. به هيچ وجه از آب يا ساير حلالها براي مرطوب كردن اين فرآورده ها استفاده نكنيد چرا كه با اين كار باكتري ها به علت از بين رفتن سيستم مواد نگهدارنده قادر به رشد و تكثير مي شوند.

9-       معمولاً شرايط مناسب نگهداري اين فرآورده ها در جاي خشك و خنك مي باشد.

10-  هنگام بكار بردن يا خارج كردن اين فرآورده بسيار مواظب باشيد كه در كره چشم و ساير نواحي حساس خراشيدگي ايجاد نشود. هيچ وقت در حالت سيار ( در اتومبيل و غيره) از اين فرآورده هاي استفاده نكنيد.

11-  هيچ يك از انواع فرآورده هاي آرايشي را در نواحي نزديك چشم استفاده نكنيد مگر اينكه اين فرآورده ها مخصوص استفاده در نواحي اطراف چشم باشد.بطور مثال از فرآورده خط لب به جاي خط چشم استفاده نكنيد چرا كه با اين كار ممكن است چشم خود را در معرض آلودگيهاي انتقال يافته از اطراف دهان و يا رنگهاي غير مجاز قرار دهيد.

12-  يكي از فرآورده هاي رنگي كه در بعضي قسمتهاي جهان قرار دارد سرمه مي باشد اين فرآورده معمولاً حاوي نمكهاي فلزات سنگين ( سرب و ....)، رنگهاي غير مجاز مي باشند. لازم به به ذكر است كه بر روي بسته بندي بعضي فرآورده هاي آرايشي چشم اصطلاحاً از عنوان سرمه استفاده مي شود در حاليكه اين فرآورده ها سرمه واقعي نمي باشند بناربراين در صورتيكه داراي مجوزهاي لازم بهداشتي باشند قابل مصرف مي باشند.

13-  هنگام خريد از سلامت كالا و بهداشتي بودن آن مطمئن شويد. بطور مثال اگر در هنگام خريد با 
فرآورده اي مواجه شديد كه اجزاي تشكيل دهنده آن بر روي بسته قيد نشده باشند اين احتمال 
وجود دارد كه فرآورده مجوزهاي لازم بهداشتي را دارا نباشد. يكي از راههايي كه در آن احتمال انتقال آلودگي وجود دارد استفاده از تسترهاي مشترك در مراكز فروش، آرايشگاهها و .... مي باشد. بنابراين درصورتي كه احتياج به تست كردن يك فرآورده در هنگام خريد دارد حتماً از فرآورده هاي يكبار مصرف استفاده كنيد.

منبع: دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی fdo.mui.ac.ir

مرتبط با:Make-up & tanning studios

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015
به لحاظ ویژگی خاصی که چشم دارد ، باید مراقبت های ویژه ای در مورد آن به عمل آورد . برای مثال ورود مواد خارجی به داخل چشم ، چه از طریق هوا و یا استفاده از فراورده های آرایشی چشمی ، می تواند موجب بروز حساسیت و قرمزی چشم شود .

همچنین باید اشاره داشت که محصولات آرایشی چشم مانند ریمل را باید با دقت تمام به کار برد و باید مراقبت باشیم تا از این طریق میکروب به محیط چشم وارد نشود از طریق پاک کردن آرایش صورت به طور کلی و به ویژه چشم ، یکی از نکاتی است که حتما باید رعایت شود . شستشو با محلول های چشمی هم می تواند از خروج مواد زائد ، موثر واقع شود .

از طرفی باید اشاره داشت ، کاربرد عینک های آفتابی در جاهایی که نور آفتاب شدید است و انعکاس آن چشم را آزار می دهد و یا عینک های محلولی در زمانی که گرد و غبار و ذرات معلق بسیار کم است ، می تواند چشم را محفوظ بدارد . نکته دیگر در زمینه بهداشت چشم است این است که از خیره شدن به منابع نوری ، به ویژه خورشید در ساعاتی از روز که شدت تابش آن زیاد است و همچنین لامپهایی با نور زرد باید خوداری کرد .

از طرفی همان طور که نور شدید ، چشمان را آزار می دهد نور کم هم می تواند اثرات نامساعدی بر جای گذارد به ویژه که ما مدام از چشمان خود کار می کشیم ، گفتنی اینکه بهتر است نور سفید به جای نور زرد استفاده شود چون چشمان را کمتر خسته می کند . نکته دیگری که باید در مورد بهداشت عمومی چشم به آن اشاره داشت استراحت چشم است . در چنین مواقعی بهتر است چشمان را حتی برای چند ثانیه کوتاه بسته و به چشم استراحت داد . بدین ترتیب می توان مانع پلک زدن های متوالی چشم شد و از خستگی عمومی آن کاست .

از دیگر موارد که در خسته کردن چشم بسیار موثر است نگاه کردن به صفحه تلویزیون یا مونیتور کامپیوتر است ، نگاه کردن به این صفحات باعث خشک شدن چشم می شود و همین امر باعث قرمز شدن و ایجاد سوزش می شود  ، بهتر است از خیره شدن به مدت طولانی به این صفحات خوداری کنید . و هر چند مدت یکبار چشمان خود را بسته و یا به یک نقطه دور دست نگاه کنید .

شستشوی چشم با آب سرد برای بر طرف کردن خشکی سطح چشم و از بین بردن سوزش بسیار موثر است .

منبع: www.ibcpars.net

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015
 

سيستم بينايي در بدو تولد يك سيستم تكامل نيافته است و تكامل آن در طول سال اول زندگي رخ مي دهد. از اين رو، توجه والدين و پزشكان به مشكلات احتمالي در طول سال اول نقشي بسيار تعيين كننده در تكامل بينايي كودك و جلوگيري از مشكلات ناشي از اختلال در بينايي نظير مشكلات يادگيري خواهد داشت.

سه ماه اول
نوزادان معمولا قبل از هر چيز “حركت” را مي بينند. نوزاداني كه به موقع بدنيا آمده باشند (هفته ۳۸ تا ۴۲ حاملگي) بايد بتوانند تغييرات صورت مادر نظير خنده، اخم، … را در هفته اول بعد از تولد ببينند. در اين زمان درك رنگ هنوز كاملا تكامل نيافته و درك عمق نيز در طول سال اول به موازات هماهنگ شدن حركت چشم ها ايجاد مي شود.
هماهنگي عضلات چشم در نوزادان تازه متولد شده و شيرخواران بسيار ناقص است. چشم نوزادان اغلب به بيرون يا داخل منحرف شده و حركت چشم ها با هم هماهنگ نيست. اين وضعيت استرابيسم يا انحراف چشم خوانده مي شود. اگر استرابيسم تا ۳ يا ۴ ماهگي خودبخود بر طرف نشود بهتر است نوزاد توسط يك چشم پزشك معاينه شود.

اولين علائم مشكلات چشم و بينايي
در بعضي موارد لازم است نوزاد قبل از ۳-۴ ماهگي مورد معاينه قرار گيرد. اين موارد عبارتند از: انحراف شديد چشم ها، عدم حركت چشم قبل از ۳ ماهگي، انحراف هر دو چشم به داخل، ثابت ماندن يك چشم در زمان حركت چشم ديگر و يا تفاوت فاحش بين حركات دو چشم.
تشخيص زودرس استرابيسم بسيار مهم است زيرا تنبلي چشم يا آمبليوپي حاصل استرابيسم درمان نشده است. اگر يك چشم كودك نتواند بر اثر استرابيسم خوب ببيند هماهنگي چشم ها بر هم مي خورد. همچنين اگر مغز تصويري از يكي از چشم ها دريافت نكند در طول زمان علائم ارسالي از چشم مبتلا را ناديده مي گيرد و نهايتاً فرد دچار تنبلي چشم و متعاقب آن كاهش شديد ديد مي شود.

 
مشكلات بينايي در نوزادان نارس
تكامل بينايي در نوزادان نارس كمي بيشتر از نوزاداني كه به موقع بدنيا آمده باشند طول مي كشد. احتمال ايجاد استرابيسم و آمبليوپي در نوزاداني كه قبل از هفته ۳۵ حاملگي بدنيا آمده باشند ۳۰% بيشتر است. هر چه نوزاد زودتر از زمان طبيعي بدنيا بيايد اين احتمال افزايش مي يابد.
نوزاد بايد كاملا به نور روشن (مثلا لامپ) و يا آويز هايي كه معمولا بالاي سر نوزادان آويزان مي كنند توجه كند. اگر در ۳ ماهگي جسم را جلو چشم نوزاد بگيريد و آن را از يك سمت آهسته به سمت ديگر ببريد و نوزاد قادر به دنبال كردن آن با چشم نباشد بهتر است مورد معاينه قرار گيرد. البته در بعضي موارد تكامل بينايي ديرتر رخ مي دهد كه به آن تأخير در تكامل بينايي مي گويند.

 
حركات نامنظم چشم
اختلالي بنام نيستاگموس ممكن است در نوزادي رخ دهد. در اين اختلال چشم ها حركاتي به چپ و راست، حركات دوراني و يا حركات نامنظمي دارند. علت اين اختلال ممكن است ضعف بينايي، وجود نقص در مسير عصبي از چشم به مغز و يا آلبينيسم (كمبود رنگدانه ها) باشد. نيستاگموس ممكن است ارثي هم باشد. نوزاداني كه نيستاگموس دارند ممكن است ديد طبيعي و يا ضعيف داشته باشند. اگر نيستاگموس تا بعد از ۳ ماهگي باقي بماند نوزاد بايد مورد معاينه قرار گيرد.
در مجموع بايد گفت كه ۳ تا ۴ ماه اول زندگي زمان بسيار مهمي از نظر تكامل بينايي است و توجه والدين و مراجعه به موقع به چشم پزشك نقش تعيين كننده اي در بينايي كودك خواهد داشت.

۴ تا ۶ ماهگي
در اين سن نوزاد بايد دستش را به طرف اسباب بازي كه جلوي او مي گيريد دراز كند و يا دستش را به آن بزند. در ابتدا ممكن است دست نوزاد بطور اتفاقي به جسمي كه جلويش گرفته ايد بخورد ولي در طول زمان با رشد بينايي، درك عمق و درك بيشتر نوزاد اين كار ارادي تر مي شود.
از ۶ تا ۸ ماهگي نوزاد شروع به غلت زدن و احتمالا چهار دست و پا راه رفتن مي كند. در اين مرحله مي توانيد يك اسباب بازي را طوري جلو كودك قرار دهيد كه مجبور باشد براي رسيدن به آن غلت بزند و يا كمي از جاي خود جلوتر بيايد. اين كار به تقويت بينايي نوزاد كمك مي كند.

بين ۸ تا ۱۲ ماهگي
نوزاد شما ممكن است چهار دست و پا حركت كند و يا راه برود. سعي كنيد به جاي راه افتادن زودتر، كودك خود را به حركت چهار دست و پا تشويق كنيد زيرا باعث ايجاد هماهنگي ميان حركات دست و چشم مي شود. در اين سنين بويژه وقتي كودك روي مبل يا تخت و يا نزديك پله است بايد بسيار مواظب وي بود زيرا ديد كودك در اين مرحله هنوز فاقد درك عمق كافي است و در نتيجه پستي و بلندي ها را بخوبي درك نمي كند. به عبارت ديگر كودك در اين سن متوجه نيست كه لبه تخت در جايي تمام مي شود و زمين پايين تر از آن قرار گرفته است بنابراين احتمال سقوط كودك از تخت و پله وجود دارد.
 
+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

 

Light sensitivity, or photophobia, is an intolerance of light. Some only feel discomfort from bright lights, while others in extreme cases can not stand any type of light. Sources can range from sunlight, fluorescent light, incandescent light or flames of candles or fires. Some people tend to squint or close their eyes if their sensitivity is too strong. There are many different reasons why someone could have a sensitivity to lights, but the biggest issue is the underlying cause, as photophobia is a symptom, not a condition or disease. Photophobia is known to happen to all ages, young and old.

Symptoms of Photophobia

There are a few obvious symptoms to recognize your sensitivity to light has increased, such as:

 • Discomfort
 • Need to close eyes
 • Need to squint
 • Burning
 • Excessive tearing

In some cases, there might not be any sort of symptoms except the sensitivity to light itself. People have reported nothing one day, then sensitivity the next day. Each individual is unique and experiences different symptoms. Again, it depends on the underlying cause. In other cases, people will suffer many other types of symptoms, depending on the condition or disease that is causing the light sensitivity.

Corning glare-control sunglasses. Glare-control sunglasses, like these by Corning, are helpful if you are sensitive to sunlight or even strong indoor lighting.

Causes of Photophobia

There are several different reasons why someone might be suffering from photophobia or sensitivity to light. It’s not a disease, disorder, problem or condition. In fact, it’s a symptom of many different diseases, disorders, problems and conditions. For example, an infection or inflammation that irritates the eyes can cause photophobia. Also, it can be a symptom of an underlying disease such as a viral illness or a severe headache or migraine.


ادامه مطلب
+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015
از هر 200 عمل ليزيك چشم در ايران يك عمل منجر به كوري وكاهش ديد در فرد ميشود دكتر هرمز شمش با بيان اين مطلب افزود متاسفانه به دليل ورود بدون كـنترل و محدوديت دستگاههاي گران قيمت ليزيك به داخل كشور و راه اندازي موج بزرگي از تبليغات مثبت بدون آموزش عوارض منفي اين عمل موجب شده تا در ايران بيشترين استـقبا ل از اين عمل نسبت به ساير كشورهاي دنيا وجود داشته باشد وي ابتلا به كوري و كاهش ديد را بهايي سنگين براي خلاصي ازعينك دانست و ادامه داد ا حتمال ابتلا به عوارض جزيي نظير مبدل شدن فرد نزديك بين به دوربيـن -ايجاد لك قرنيه-عفونت چشم- تـنگ شدن شبكيه-انسداد عروق چشمي- بسيار بيش از يك در 200 عمل است كه معمولا بسياري از افراد از اين موارد بي اطلاع بوده و انجام اين عملها را صد در صد موفق و بي عيب مي پندارند.           

eResearch by Navid Ajamin -- winter 2009

procedures

 side effects statistics

 side effects

surgery

 risks & Candidates

complications

دكتر شمس افزود تنها كاري كه وزارت بهداشت ميتواند انجام دهد تدوين دستورالعمل مشخصي براي پزشكان است تا انجام اين عمل گران قيمت را براي هر فردي توصيه نكنند و فقط در مواردي كه مطمئن باشندمثبت وكارامد است از اين عمل استفاده شود .وي مدت انجام عمل ليزيك چشم را حدود 3 دقيقه و هزينه آن را بيش از دويسـت هزار تومان عنوان كرد و گفت گران بودن هزينه خريد و نگهداري دستگاههاي ليزيك چشم عمده دليل بالا بودن قيمت اين عملها است و همچنين بعضي از پزشكان براي درامد بيشتر تمايلي به آگاهي بخشي و آموزش عمومي نسبت به عوارض منفي و خطرناك اين عملها در جامعه ندارند.

 مجله چشم پزشکی ایران  Iranian Journal of Ophthalmology

منبع: www.eYnAk.com  

مرتبط با:

 

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015
به دلیل وجود بسیاری از آلاینده ها و گرد و غبار در جو و هوای کنونی کشور به این نکات مهم توجه فرمائید.

* کودکان و سالخوردگان و بیماران ریوی و خاص حتما از رفت و آمد در خیابان های شلوغ و آلوده اجتناب کنند.

* منزل و جاهایی که فضای سبز سالمی داشته باشد بهترین مکان برای عموم مردم است.

* در حد امکان از تردد در سطح شهر اجتناب کنید.

* بیماران ریوی و همه کسانی که حساسیت به اینگونه آلاینده های زیست محیطی دارند حتما از ماسک (فروش در تمامی داروخانه های معتبر در سطح کشور) استفاده کنند .

«چنانچه شما در این وضعیت بیماری تان حادتر شده است حتما به پزشک معالج خود مراجعه نمائید»

* ترجیحا استفاده از کولرهای گازی به جای کولرهای آبی و بدانید گرم بودن محیط مشکلات این بیماران را بیشتر می کند.

 

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

Presbyopia

 
    Presbyopia makes it difficult 
to focus on close objects
   

Presbyopia is a vision condition in which the lens loses its flexibility, making it difficult to focus on close objects.  During the early and middle years of life, the crystalline lens of the eye has the ability to focus both near and distant images by getting thicker for near objects and thinner for distant objects. When this ability is lost, presbyopia results.

 

 

Symptoms of presbyopia

 • Blurry close vision that starts after age 40
 • Difficulty adjusting focus when switching from near to distance vision
 • Eye fatigue along with headaches when doing close work

Causes of presbyopia:

 • Age:  As we mature, the lenses in the eyes lose some of their elasticity, and without elasticity they lose some of their ability to change focus for different distances. The lens is controlled by the ciliary muscle.  As this muscle encounters increased resistance it works harder to control the lens.  Eventually the ciliary cannot control the lens and reading becomes difficult.  Presbyopia may seem to occur suddenly, but the actual loss of flexibility takes place over a number of years. Long before an individual is aware that seeing close up is becoming more difficult, the lenses in the eyes have begun losing their ability to flatten and thicken. Only when the loss of elasticity impairs vision to a noticeable degree is the change recognized. Presbyopia usually becomes noticeable in the early to mid-forties.

 • Genetics

 • Stress

 • Personality type

 • Diet

Treatment of presbyopia

Reading glasses, contact lenses  and visual improvement therapies are used by many for the treatment of presbyopia.

Diet and supplementation can also be of help.

Reference: http://www.agape1.com

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

People who cannot distinguish between certain colours and shades have a condition called colour vision deficiency (CVD), commonly known as colour blindness. Abnormal colour vision may vary from only a slight difficulty distinguishing among different shades of the same colour to the rare inability to distinguish any colours.

Most cases of CVD are inherited and the person is affected at birth. In some cases, however, the condition results from retinal or optic nerve diseases, the development of cataracts, certain medications, or aging. Diseases such as multiple sclerosis and diabetes can also cause colour vision disturbances.


What numbers do you see revealed in the patterns of dots below?

People with color deficiencies may have difficulty distinguishing certain colors (e.g., a red/green color deficiency means that reds and greens are more difficult to distinguish). But as this photo demonstrates, many other colors are just as distinguishable to a person with a color deficiency as to someone with normal color vision.

Below are the various types of colour deficiency.

Problem Official Term % of Males Per 1000 Males
Weak in red "protanomalous" 0.5 % 5
No red "protoanopia" 0.8 % 8
Weak in green "deuteranomalous" 3.3 % 33
No green "deuteranopia" 0.6 % 6

WHO IS AFFECTED BY COLOUR VISION DEFICIENCY?

In the inherited type of CVD, roughly 1 in 10 men have some degree of abnormal colour vision. This means that one of the three types of cones in their eyes is either faulty or missing altogether. The condition is hereditary and sex-linked: fathers will pass the gene to their daughters (but not their sons) and mothers can pass it to all their children. However, because women can be unaffected carriers, men are at least 20 times more likely than women to develop colour vision problems.

  

eResearch by Navid Ajamin -- spring 2010

Reference:  www.eyeconx.com

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

Safety and the Sun
 
 
The sun is dangerous:
 • It makes ultraviolet light, that can cause sunburn and other skin damage to people who are not wearing sun protection. Many people learn this the hard way, but it might save a little grief and improve people's chances with skin cancer if children were warned.
 • It is too bright to look at. Looking at the sun focusses its light on one part of the retina, and tries to heat it to the temperature of the surface of the sun. Eclipses of the sun and other events that bring the sun to our attention tempt people to look directly at it.  This is dangerous.  We should warn people not to look at the sun.
Lenses and the sun make a dangerous combination. The lenses we provide can easily burn a hole in a piece of paper, or start a small fire.  The image of the sun on a white card is a very bright spot, so that just looking at it will give "spots before the eyes" for many minutes afterwards. For these reasons we recommend that you avoid doing optics investigations with lenses or mirrors in any place where direct sunlight is available. Wait for a cloudy day, or until the sun is not streaming into your classroom windows! Don't look at the sun!

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

 

Basically, smoking is extremely bad for your health and apart from having effect on your teeth, lungs and heart it also has a terrible effect on your Eyes. You may think that smoking is no way related to your eyes and it cannot effect them at all. But you are wrong.

Smoking enhances the release of Oxidants. Oxidants are chemical byproducts that can damage your cells. Cells around the eye are quite vulnerable, even they get damaged in due course of time.

Apart from this smoking also has other effects like cataracts and it speeds age-related macular degeneration.

Macular Degeneration causes the deterioration of the retina of the eye. This may cause a gradual loss of vision. In non-smokers this is caused primarily due to age and also diabetes in some cases. But in smokers, it is more prevalent than non-smokers. Smokers are at twice the risk of Macular Degeneration than non-smokers.

Cataract is another problem that comes as a part of smoking side effects. A study observed that in America, smokers are 60% more susceptible to age related cataracts. Posterior Subcapsular Cataract is 2.6 times more common in heavy smokers. In this type of cataract the cataract appears on the inner surface of the lens of the eye.

With every cigarette you smoke, you are deteriorating the condition of your eyes. Life is as black as your cigarette ash without eyes. Cigarettes are just not worth blindness. Make your mind and quit smoking today. Its now or never!

Reference: http://smoking.ygoy.com/2007/10/17/smoking-is-bad-for-your-eyes/

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

10 ways to help you protect your eyes

You'd be lost without them, but generally your eyes don't get the care they deserve. Follow this ten point plan for optimum orbs.

1. Visit your optician

Opticians, like dentists, generally only get a visit when you've got a problem. Have regular check-ups rather than squinting and hoping for the best. An ophthalmic optician is trained to spot danger signs in the eyes and the surrounding area.

2. Reverse the decline

Over an eight-year period, 3,600 people between the ages of 55 and 80 were given zinc and antioxidants - Vitamins C and E, and beta-carotine. The risk of declining vision or AMD (age-related macular degenration) was significantly lowered. Increase your intake of those nutrients via supplements and food. Zinc is found in oysters, red meta and wheat, vitamin C crops up in all things citrusy, vitamin E is in soya, nuts and olive oil, and beta-carotene gives yellow fruits and veg their colour.

3. Cut the carbs

Cataracts, a milkiness in the eye brought about by tangled proteins in the lens are, according to the World Health Organisation, the world's leading cause of blindness. The US Governments Agricultural Research Service recently found that women with high carbohydrate intakes were more likely to develop cataracts than those with low to average intakes. Apparently glucose, created when carbs break down, reacts adversely with the lens' protein. Stick to low to medium GI foods and cut down on the overly sweet stuff.

4. Oils

Fish and chips is the UK's national dish, but when it comes to eating fish that abounds with health benefits, we are not necessarily choosing the right sort - as far as our eye's are concerned anyway. Oily fish - tuna, mackerel, herring and the like - is rich with essential fatty acids, and recent research in Australia concluded that people in their 60s who eat three or more portions per week reduce their risk of AMD by 70%! Whatever your age it's worth aiming for that via the fish itself and omega-3 supplements.

5. Polish your optics

Normal-tension glaucoma (NTG) involves damage to the optic nerve and retina. A 2003 study found that taking ginko biloba supplements significantly improved visual field damage in some NTG sufferers. It's also believed that ginko biloba helps prevent glaucoma developing by improving circulation to the eyes.

6. Minerals

Studies have shown supplementation with magnesium can improve the visual field and peripheral blood circulation in the eye, as the mineral plays an important role in nerve conduction in the eye.

7. Eat your greens

Lutein is an antioxidant and carotenoid giving colour to spinach and other dark green vegetables. It specifically helps protect the eyes and skin and a decent amount of research suggests that upping one's intake, via food (corn and egg yolks) and supplements can help reduce the risk of AMD.

8. Quit smoking

Smoking is bad for your eyes as well as every other body part. The Royal National Institute for the Blind (RNIB) says that of the half a million people in the UK with AMD, a tenth have the condition because of their smoking habit. Smoke more than one cig per day, and the risk of developing AMD doubles.

9. Brighteyes

The eyebright plant has long been used as a homeopathic remedy for eye problems like conjunctivitis, as well as hayfever, sinus and nasal complaints. An infusion of the plant can be taken or used as an eye wash or eyedrops. As always speak to an expert before use!!

10. Fruits

Bilberries have had good press since WWII, when fighter pilots reported their night vision improved when they ate bilberry jam. Like ginkgo biloba, it seems they improve blood circulation to the eye and function as antioxidants, paying particular attention to defending the retina from damage.

As always ask your doctor/specialist if you are unsure about anything discussed above.

Reference: http://jojomarketing.blogspot.com/2008/07/10-ways-to-help-you-protect-your-eyes.html
+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

اشعه هایی فرابنفش خورشید در ساعت 9 صبح و 2 تا 3 عصر برای چشم ها خطرناکترند . به نقل از ایتارتاس محققان ژاپنی اعلام کرده اند پرتوهای خورشید از بهار تا اواخر شهریور زیان آورترین اثرات را در ساعت 9 صبح و کمتر از آن در ساعت 2 تا 3 عصر بر چشم انسان می گذراند . در زمستان بیشترین تأثیر پرتوهای خورشید بر چشم در هنگام ظهر می باشد . قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه آفتاب بدون عینک های ضد آفتاب در این ساعت خطرکاهش بینایی ، آستیگماتیسم و بیماری های جدی چشمی را بیشتر می کند .

  

منبع: دانشگاه علوم پزشکی مازندران www.mazums.ac.ir 

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

بیماری های چشمی رایج به ترتیب حروف لاتین شامل :

Acanthamoeba Keratitis * Adie's Pupil *
Age-Related Macular Degeneration * Amblyopia *
Angioid Streaks and PXE * Anophthalmia and Microphthalmia *
Astigmatism * Azoor *
Blepharitis * Cataracts *
Coloboma * Colour Vision Deficiency *
Conjunctivitis * Corneal Dystrophy *
Diabetes and Your Vision * Diabetic Retinopathy *
Disorders of the Conjunctiva * Double Vision *
Drusen * Dry Eye *
DRY EYE – PUNCTUM PLUGS - David Crystal BSc MCOptom * Dyslexia & Vision *
Entropion * Episcleritis *
Eyelid and Tear Gland Disorders * Farsightedness *
Fuchs Dystrophy * Glaucoma *
Herpes Simplex Infection * Herpes Zoster (Shingles) Eye Infections *
Iritis * Keratitis *
Keratoconus * Lattice Degeneration *
Macular Hole * Myopia - Nearsightedness *
Myopia - Short Sightedness * Nystagmus *
Ocular Myasthenia * Ocular Rosacea *
Photophobia * Posterior Vitreous Detachment *
Presbyopia * Ptosis *
Retinal Detachment * Retinitis Pigmentosa *
Sjogrens Syndrome * Solar Retinopathy *
Spots, Floaters & Flashes * Squint *
Temporal Arteritis * Thyroid Eye Disease *
Uveitis * vCJD & The Eye *
Vitreous and Retinal Detachment *

Reference: http://www.eye-care.org.uk 

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

Healthy Eyesight

Have you ever walked out of the optometrists office with a new prescription for glasses and contacts, only to be utterly amazed at what you can actually and suddenly see?

You notice all the details you never noticed before, the colors, the textures, even how sharp and in focus everything is.

It is admittedly a neat surprise.

But did you know that there are nutritional supplements that specifically support wonderful healthy eyes and possibly prevent debilitating diseases of the eye, such as macular degeneration, cataracts, glaucoma.

There are nutrients that can stop or relieve some of these more common vision problems that we can experience, especially as we age.

The eye is a delicate organ and the components that it contains, such as the lens, retina and macula are prone to free-radical attack.

They can be protected with the super-powerful antioxidants like Vitamin C and Vitamin E. If you have a history of cataracts, macular diseases, glaucoma, or other age-related eye problems in your family, you should definitely read on as we give a run-down on the specific vitamin and mineral supplements that could aid in preserving your ever-so-precious eyesight.

And if you smoke, have poor nutrition generally, or your eyes are not adequately protected from extensive exposure to sunlight, that goes double.

We will start with the powerhouse antioxidants.

Besides doing so many extremely positive things for your body, Vitamin C will gobble up the free radicals as they attempt to attack the sensitive parts of your eyes.

The lucky people who have not had trouble with cataracts are simply 60% more likely to have sufficient levels in their systems compared to the unlucky ones with cataract problems.

It's the anti-oxidant powers at work. This clouding of the lens that can lead to blindness is something you can protect yourself against.

Since our levels of Vitamin C decline as we age, bless your healthy eyes with a supplement of Vitamin C.

How about just an extra 250 mg per day?

Several vitamins work in combination with each other to protect your eyes, especially the lens.

Another awesome supplement to consider is Vitamin A, which can also be known as Retinol, and can really benefit your night vision.

It is involved in forming and maintaining the skin cells that make up your eyes, as well as your mouth, nose, throat, lungs, digestive and urinary tract.

The extremely delicate blood vessels in your eyes can be easily damaged by free radicals.

An adequate supply of Vitamin E can help prevent this damage, and protect your lens as well.

If you have low levels of Vitamin E, you are simply more likely to develop eye problems, such as cataracts.

It is a no-brainer to easily cut your risk in half by supplementing with extra Vitamin E. Who needs cataracts?

Your eyes have a natural supply of zinc in them, and most of it is centered in the retina.

Well guess where the eye disease macular degeneration is centered the retina!

So it follows that if you do not have enough zinc in your system, serious eye problems, or blindness can happen.

Zinc supplements have been shown to reduce or prevent the vision loss of macular degeneration.

Luteine is another front-line defender of healthy eyes, and is well-known for its benefits to preserve vision, and especially important if your eyes are exposed to ultraviolet rays from the sun repeatedly or for long periods of time.

It is an anti-oxidant as well, and is another protector of the sensitive cells of the macula, which is the part of the eye responsible for good sharp vision.

You may want to consider supplementing with luteine.

And, finally, lets not forget bilberry. You may never have heard of this Scandinavian plant that is very similar to blueberries and very high in healthful flavenoids.

Supplementing with bilberry could be your best hedge against night blindness.

If you really cant see well in dim light, or your eyes suffer from glare, you need to give this a try.

It could make a big difference.

More than 25 million people live with vision problems, vision loss and blindness.

Treatments can be expensive, risky or not effective at all.

Good healthy vision is one of the most priceless gifts you have, so bless your vision all you can by educating yourself on the vitamins and minerals that can relieve, slow down or even prevent serious eye diseases and vision loss.

eResearch by Navid Ajamin -- winter 2007

Reference: www.protect-your-eyesight.com

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015

به نام خالق زیبایی 

eResearch by navid ajamin -- winter 2008

* در حد امکان روزانه از سبزیجات تازه٬ گوجه فرنگی٬ هویج و یک لیوان شیر مصرف کنید.

* چشمان خود را در برابر تشعشعات ماورای بنفش٬ گرد و غبار٬ باد و نور زیاد حفظ کنید.

* چشمان خود را در ساعتهای کاری زیاد استراحت بدهید.

* چشمان خود را با ملایمت و مقدار کافی آب روزانه بشوئید.

* همیشه در محیط نوری مناسب و با قرار گرفتن صحیح بدنتان مطالعه کنید.

* بدنتان را در موقعیتی صحیح و با استراحت در فاصله ها حفظ کنید.

* اگر در مطالعه مشکلی دارید و یا عیوب انکساری دارید از عینک استفاده کنید.

* از قطره های چشمی تنها از آنچه برایتان تجویز شده استفاده کنید.

* نسخه های پزشکی دیگران را کپی نکنید.

* هنگام کار با کامپیوتر فاصله ایی صحیح از کامپیوتر و لوازمات کامپیوتری داشته باشید.   

Translation: Navid Ajamin  

+نوشته شده  توسط Navid Ajamin |  
  © 2015
 
Home خانه
آرشیو Archive
پروفایل مدیر Profile
عناوین مطالب Titles
پست الکترونیک e-mail
درباره وبلاگ About
وبلاگ تخصصی عینک شامل مجموعه مطالب پزشکی نوین است که اطلاعات مفیدی در رابطه با عینک , چشم ، لنز، سلامتی چشم و راه های پیشگیری از بیماریهای چشمی ، کنترل و درمان آن را در اختیار شما کاربر محترم می گزارد.

eMail: navid.aj@gmail.com
نوید عجمین Navid Ajamin

همیشه سلامت باشید
Always Be Healthy

آرشیو موضوعی Topics
Fake or Original اصل یا تقلبی(تقلیدی)
Choosing Eyewear انتخاب عینک
Safety Eyewear عینک ایمنی
Sunwear عینک آفتابی
Sports Eyewear عینک ورزشی
Swimming Eyewear عینک شنا
Driving Eyewear عینک رانندگی
Specialty Eyewear عینک اختصاصی
Computer Eyewear عینک کامپیوتر
Fashion Eyewear عینک مد
Eclipse Eyewear عینک کسوف/خسوف
Swan/Party Eyewear عینک میهمانی
3D Eyewear عینک سه بعدی
Protective Eyewear عینک محافظ
Reading Eyewear عینک مطالعه
Motor bike Eyewear
Cycling Eyewear عینک دوچرخه
Night Vision Eyewear عینک دید در شب
Ski/ Snowboard Goggles
Fit Over Eyewear
Animal Eyewear عینک حیوانات
Digital Eyewear عینک دیجیتال
(+18) Complications عوارض RK + PRK + LASIK + Femto
Emmetropia امتروپ
Prescription Sunglasses طبی آفتابی
Prescription Eyewear عینک طبی
THE NORMAL EYE
Blurred Vision تاری دید
Contact Lenses لنزهای تماسی
Eyelid Disorders پلک
Eyebrow Disorders ابرو
Eyelash Disorders مژه
Mobile/IPad/Tablet Users
Computer Users کاربران کامپیوتر
Vehicle Users کاربران وسیله نقليه
Sports ورزشها
Kids Vision بینائی کودکان
Astigmatism آستیگماتیسم
Presbyopia پیر چشمی
Hyperopia دور بینی
Myopia نزدیک بینی
UltraViolet ماوراء بنفش
Polarized Lens عدسی پلارایزد
eye MakeUp آرایش چشم
Achromatic Lens لنز بی رنگ
Aspheric Lens عدسی آسفریک
Resin Lens عدسی رزین
CR-39 Lens
Polyamide/Nylon Lens عدسی نایلون
Eye Exercises ورزشهای چشمی
Vision Therapy بینائی درمانی
Vision Disorders اختلالات بینائی
Low Vision کم بینائی
Sight Test تست بینائی
Night Vision بینائی در شب
Headaches سردردها
Progressive/Bifocal دودید/تدریجی
Visual Phenomena توهمات بصری
Amblyopia/Lazy eye تنبلي چشم
Color Blindness کور رنگی
Vision skills مهارتهای بینائی
Anti-Reflective آنتی رفلکس
Photochromic/Transitions ترانزیشن/فتوکرومیک
Single Vision تک دید
Night Blindness شب کوری
Binocular Vision دید دوچشمی
Diplopia/Double Vision دوبینی
Blindness / Vision Loss کوری / نابینائی
Glaucoma آب سیاه
Cataract آب مروارید
Retinal Disorders شبکیه
Conjunctival Diseases ملتحمه
Corneal Diseases قرنیه
Sclera Disorders صلبیه
Iris Diseases عنبیه
Pupil Disorders مردمک
Vitreous Disorders زجاجیه
Aqueous Disorders زلالیه
Choroid Diseases مشیمیه
Lens Materials ساختار عدسی
Frame Materials ساختار فریم
Optic nerve Disorders عصب اپتیکی
Orbital Disorders اختلال مداری
Exophthalmos / Proptosis اگزوفتالموس / پروپتوز
visual fatigue خستگی بینائی
Phakic Intraocular Lenses
Eye Care Terms واژگان متخصص چشم
Optical Terms واژگان اپتیکی
Eye color رنگ چشم
Prism منشور
Magnifier ذره بین
Monocular/Binocular دوربین
Optical Telescope تلسکوپ
Optical Microscope میکروسکوپ
2D/3D Optical Mirror آینه ها
Optical Coatings پوشش ها
Yellow eyesزردی چشمها
Eye infection عفونت چشمی
Artisan and Artiflex lenses
EYE EXAMS معاینات چشم
Eye Vitamins ویتامین های چشمی
Eye Pain چشم درد
Pterygium/Pinguecula ناخنک
dark circles سیاهی دور چشم
Halos and Glare هاله و درخشندگی
Learning Disabilities اختلالات فراگیری
No Smoking مصرف دخانیات
Puffy Eyes چشمهای پفی
پیشگیری Prevention
عینک eyewear
سلامتی چشم
Keratoconus قوز قرنیه
Photophobia نور ترسی
Eye Safety ایمنی چشم
Dry Eyes خشکی چشم
Uveitis یوئیت
Nystagmus لرزش چشم
Esotropia/Exotropia استرابیسموس/انحراف چشم
STYE/CHALAZION شالازیون/گل مژه
Ptosis افتادگی
Blinking پلک زدن
Puffy Eyelids پلکهای پفی
Corneal Ulcer زخم قرنیه
No Alcohol مشروبات الکلی
Corneal Abrasion خراش قرنیه
Repair تعمیر
Eye Drops قطره های چشمی
Eye Ointments پمادهای چشمی
EyeSight Improvement تقویت بینائی
Floaters and Spots مگس پران و جرقه
Macular Degeneration دژنرسانس ماکولا
Sore Eyes/Pink Eye
Itchy eyes خارش چشم ها
Eye Anatomy آناتومی چشم
دانستنیها
Tear System سیستم اشکی
HYGIENE بهداشت
آلرژی های چشمی
First Aid & Emergencies اورژانس
Pollution آلودگی
Treatment درمان
تاریخ History
Daily Links پیوندهای روزانه
eye strain when using a laptop or tablet خستگی چشم ها در هنگام استفاده از لپ تاب یا تبلت
eye problems due to stress مشکلات چشمی ناشی از استرس
non standard sunglasses
عینک های غیراستاندارد
House of better Vision
Pediatric Ophthalmologist چشم پزشک کودکان
Does alcohol affect eye pressures?
How Can I Prevent Pterygia
Is myopia the same as nearsightedness?
TOLERANCE CHART نمودار تولِرانس
ناخنک چشم در اثر نور آفتاب
Diabetes, Vision Loss and Aging
Management of Pterygium
ورزش های چشمی تنبلی چشم Lazy Eye Exercises
Myopia (Nearsightedness) and Eye Exercises
COMMON SYMPTOMS OF DRY EYE علائم شایع خشکی چشم
Top 10 Superfoods For Eyes
Peripheral prism glasses help hemianopia patients
In-Home Therapy _ HTS
Can you see properly
آرشیو پیوندهای روزانه
پیوندها Linkages
رنگ های لنز تماسی Contact lenses Tones
+18 عوارض ، خطرات و مشکلات بیماران لیزیک شده Complications
The Organization of the Retina and Visual System
Ask the Optician
Pupillary light reflex رفلکس مردمکی به نور
Anatomy Of The Eye آناتومی چشم
Visual acuity = sharpness of vision
Visual Acuity Optotypes
Snellen Eye Charts نمودار چشمی
The Bruckner test = red reflex test
Eyeglass prescription نسخه عینک
progressive lenses عدسی های تدریجی
anti reflective coatings پوشش های آنتی رفلکس
Eye Care Providers
Corrective lens
pantoscopic tilt شیب پانتوسکوپیک
WMAP & Polarized Sunglasses
How to Use Eye Drops Properly
دید طبیعی 10/10
ویژگی های یک عینک آفتابی خوب
progressive lens dispensing
عینک دوست داشتنی من
انتخاب قاب استاندارد برای عینک
بررسی ساختمان فریم عینک
عدسی یکی از مهمترین اجزای عینک
فریم های فلزی عینک
مفهوم فریم
ورزش، چشم را تقویت می کند!
لنز‌‌ هميشه ‌جايگزين ‌خوبي ‌براي ‌عينك‌ نيست‌
Sitting Too Close to ... Can Make You Go Blind
چگونه عینک آفتابی مناسب انتخاب کنیم؟
How We See چگونه ما می بینیم
Poor Eyesight Can Lead To Bad Grades
Eye in slow motion چشم در حرکت آهسته
About aniseikonia
eye test games بازی های تست چشم
اهمیت دید خوب در رانندگی و کاهش حوادث
drink and driving problems in human eyes
Telescopic / Bioptic Eyewear
oculist duties وظایف چشم پزشک
What is dyslexia
Protective Eyewear عینک محافظ
آب سیاه چشم/گلوکوما/Glaucoma
نکاتی در مورد تنبلی چشم
all type of cataract همه نوع آب مروارید
سردرد و نارساییهای چشمی
Eye Problems Flow Chart
Polaroid Eyewear عینک پلاروید
Ultraviolet التراویولت
عینک Eyewear
Dispensing Optician
CE mark
Pterygium, Pinguecula ,Chalazion and Sties
خوراکیهای مفید برای تقویت چشم
Coherence of Light وابستگی نور
Continuing Education
Optical engineering
Effects of Cigarette-Smoking
orthoptic softwares_ بینائی درمانی
The Cause of Internet and TV Addiction
Disorders of vision in children اختلالات بینائی در فرزندان
Opticians Association
Ophthalmic Research Center_SH.Beheshti Uni.
مسئولیت پزشکی Medical liability
مراکز خیریه Charity centers
مركز تحقيقات چشم Eye Research Center
 

Google Translate

eye care tips for kids

Health and Safety

Eye Safety

Gift a Smile

Internet Safety

Children Right

Road safety for kids

All Rights Reserved ℗ْ 2015 ©ْ 1394

استفاده از مطالب این وبلاگ تنها با ذکر منبع به صورت "nicetoview.blogfa.com" مجاز است

تمامی حقوق محفوظ است

website statistics

تاریخ روز